•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

کتاب چهل حدیث از حضرت فاطمه الزهرا (س)

حضرت زهرا (س) دختر حضرت محمد (ص) و خدیجه (س)، همسر علی بن ابی‌طالب و مادر حسن ابن علی و حسین ابن علی و یکی از پنج عضو آل عبا است. کنیه‌ های حضرت زهرا (س) عبارتند از ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه، ام ابیها و... . ساده زیستی و پرهیز از تجمل از نکات بارز زندگی حضرت زهرا (س) است.

 

(بیشتر…)

کتاب باران سخاوت ، چهل حدیث امام جواد علیه السلام

پيامبر اعظم علیه السلام  و خاندان پاكش فرمانروايان اقاليم سخن اند، سخن در كام آسماني آنان نرم تر از آب، در جان جويباران است. جوشش سخن از لبان گوهربار آنان، چونان جوشش نور از چشمه ي خورشيد است. آنان بر خلاف ديگران، دانش را از منابع بشري و از لابلاي كتاب ها در نيافته اند، بلكه شهد علم را دست شاهد عليم علاّم، در كامشان ريخته است. علم آنان از مقوله ی علم حضوري است، نه از جنس علم حصولي. چيزي نزد آنان ناپيدا نيست تا با كاوش و جست وجو پيدايش كنند. در زيارت جامعه ی كبيره در وصف اهل بيت علیه السلام به توصيفاتي برمي خوريم كه در خور فهم ما، عظمت انديشه و دانش آنان را باز مي نماياند. توصيفاتي چونان: گنجينه داران علم، گنجوران دانش، نور و برهان الهي، نگاه داران راز الهي، خزانه داران علم خداوندي، وديعه داران حكمت رباني، زبان هاي وحي الهي، ميراث داران نبوت و... از جمله توصيفاتي است كه از آن بزرگان بي نظير، ارائه شده است.

 

(بیشتر…)

کتاب رضای آل محمد(ص)

چهل حدیث از امام رضا علیه السلام

بر شما دوستاران غریب الرغربا روشن است كه انتقال و حفظ احاديث معصومين به معناي حفظ و اشاعه ی گوهرهاي بي بديلي از دانش و حكمت است كه از معدن الهي آن استخراج شده و همواره همچون چراغي روشن، راه فرزندان آدم را نورافشان مي كند. مخاطبان ارجمند مي دانند كه حفظ چهل حديث، مورد تأكيد پيامبراعظم اسلام  و توجه ويژه ی عالمان دين بوده است، به گونه اي كه كتاب هاي اربعين حديث، مجلدات قابل توجهي از آثار عالمان بزرگ ديني را به خود اختصاص داده و امام راحل  نيز با نگاشتن كتاب اربعين به اين مهم اهتمام ورزيده اند.
اميد است كه دوستداران آن حضرت ، کتاب چهل حدیث از امام رضا علیه السلام  با ترجمه و تدوین: اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی در خدمت علاقه مندان قرار گرفته است را از سایت دلتا دانلود دریافت کنند.

 

(بیشتر…)

نکاتی درباره کتاب صحیفه سجادیه :

صحیفه سجادیه کتابی حاوی ۵۴ مناجات و دعا از امام سجاد(ع)، امام چهارم شیعیان. صحیفه سجادیه پس از قرآن و نهج البلاغه نزد شیعیان جایگاه مهمی دارد و به نام‌های «زبور آل محمد» و «انجیل اهل بیت» مشهور است. آقا بزرگ تهرانی در الذریعه حدود ۵۰ شرح برای صحیفه ذکر کرده است که مشهورترین آن‌ها ریاض السالکین نوشته سید علیخان شیرازی است. صحیفه هم‌چنین به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ترکی، اردو، اسپانیولی، بوسنیایی، آلبانیایی، تامیلی و... ترجمه شده است. علاوه بر جایگاه این کتاب نزد شیعیان، برخی از اندیشمندان اهل سنت نیز فصاحت و بلاغت آن را ستوده‌اند. (بیشتر…)

کتاب قرآن کریم

قرآن کریم  کتاب دین اسلام و معجزه حضرت محمد(ص) می باشد. قرآن که از ریشهٔ قرء گرفته شده‌ است، در واژه به معنی جمع نمودن، فراهم آوردن و همچنین خواندن است در سوره علق به این معنی اشاره می‌شود. این کتاب در یک دورهٔ ۲۳ ساله از جانب خدا و از طریق جبرئیل بر حضرت محمد (ص)، فرو فرستاده شده‌ است. مجموع این فرو فرستاده‌ها به شکل کتابی گردآوری شده که قرآن نام دارد. قرآن دارای ۳۰ جزء و ۱۱۴ سوره می باشد.

 

(بیشتر…)

نهج البلاغه

نهج البلاغه، برگزیده‌ای از گفته‌ها و نوشته‌های امام علی(ع) که سید رضی در اواخر قرن چهارم قمری آنها را گردآورده است. معیار او در انتخاب، بلاغت ادبی بوده است. سید رضی که شاعری بزرگ و ادیبی سرشناس بوده و آثار برجسته‌ای دارد، این اثر را مایه مباهات خود خوانده است. بلاغت سخنان امام علی(ع) در میان ادیبان طراز اول عرب نفوذ بسیاری کرده است.

نهج البلاغه در سه قسمت دسته‌بندی شده است: خطبه‌ها، نامه‌ها، کلمات قصار. امام در بسیاری از خطبه‌‌ها، مردم را به انجام اوامر الهی و ترک محرمات فرامی‌خواند و در بخشی از نامه‌ها که خطاب به فرمانداران است، آنها را به رعایت حق مردمان سفارش می‌کند.

کلمات قصار نهج البلاغه، مجموعه‌ای از سخنان حیکمانه و پندآموز است که در اوج بلاغت ادبی بیان شده است.

این کتاب، به زبان‌های گوناگون ترجمه شده و شرح‌های متعددی توسط دانشمندان شیعه و سنی بر آن نگاشته شده است.

نامگذاری نهج البلاغه :

نهج (به فتح نون و سکون هاء) به معنای راه آشکار است.بنابراین نهج البلاغه به معنای «راه و طریق آشکار بلاغت» است.

سید رضی در مقدمه کتاب می‌گوید: آن را نهج البلاغه نامیدم؛ زیرا درهای بلاغت را به روی کسی که بخواهد در آن نظر کند، می‌گشاید و طالبان آن را بدان فرا می‌خواند... در اثنای آن بسی سخنان شیوا و شگفت‌انگیز در توحید و عدل و منزه ساختن باریتعالی از شباهت به آفریدگان آمده است؛ در سلک عباراتی که تشنه‌کامان را سیراب کند و بیماران را شفا بخشد و هر شک و شبهه‌ای را از دل بزداید. شیخ محمد عبده، مفتی پیشین مصر که از علمای اهل سنت است، در مقدمه شرحی که بر نهج البلاغه نوشته، می‌گوید: اسمی را سراغ ندارم که در دلالت بر معنا از این اسم سزاوارتر باشد. در توان من نیست که این کتاب را بیش از آنچه این اسم بر آن دلالت می‌کند توصیف کنم...

محتوای نهج البلاغه سید رضی سخنان امیرالمؤمنین را در سه دسته می‌آورد و می‌نویسد: «به توفیق خداوندی به گزینش خطبه‌های اعجاب‌انگیز و سپس نامه‌های دلپذیر و سپس حِکَم و آداب نیکوی او پرداختم». سید رضی در مقدمه می‌نویسد که اگر در فصل‌هایی مطالب با هم هماهنگ نیستند، به این دلیل است که پیوستگی در آنها لحاظ نشده و فقط به دلیل بلاغت و دلپذیر بودن آمده‌اند. وی همچنین دلیل تردید در برخی کلمات و عبارات را نقل‌های مختلف عنوان کرده است. نهج البلاغه در سه قسمت دسته‌بندی شده است: خطبه‌ها، نامه‌ها، کلمات قصار. این مطالب در نسخه‌های مختلف با اندکی اختلاف در شماره آمده‌اند. بر اساس شماره‌گزاری المعجم المفهرس لالفاظ نهج البلاغه شمار خطبه‌ها ۲۴۱، نامه‌ها ۷۹ و کلمات قصار ۴۸۰ است. شما می توانید نهج البلاغه با ترجمه فارسي بطور  کامل ، دانلود و استفاده کنید.

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...