•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

متن زیبا درمورد وصف معلم و مقام معلم

روز معلم گرامی باد

معلم تو را سپاس: ای آغاز بی پایان، ای وجود بی کران، تو را سپاس ای والا مقام، ای فراتر از کلام، تو را سپاس ای که همچون باران، بر کویر خشک اندیشه ام باریدی سپاست می گویم. تو را به اندازه ی تمام مهربانیهایت سپاس می گویم. ای نجات بخش آدمیان از ظلمت جهل ونادانی، ای لبخندت مایه زندگی و غضبت مانع گمراهی تو را سپاس می گویم. این تویی که با دستان پرعطوفتت گلهای علم و ایمان را در گلستان وجود می پرورانی وشهد شیرین دانش را به کام تشنگان می ریزی. پس تو را ای معلم به وسعت نامت سپاس می گویم ، همان نامی که چهار حرف بیشتر ندارد، اما کشیدن هر حرف وصدایش زمانی به وسعت تاریخ نیاز دارد.

(بیشتر…)

 

شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، حماسه‌ای منظوم در بحر متقارب مثمن محذوف و دربرگیرندهٔ نزدیک به ۶۰٬۰۰۰ بیت و یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین سروده‌های حماسه‌ای جهان است که سرایش و ویرایش آن گنجینه، دست‌آورد دست کم سی سال رنج و تلاش خستگی‌ناپذیر این سخن‌سرای بزرگ ایرانی است. درون‌مایهٔ این شاهکار ادبی، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حمله اعراب به ایران در سدهٔ هفتم است که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان گنجانده می‌شوند و به سه بخش اسطوره‌ای (از روزگار کیومرث تا پادشاهی فریدون)، پهلوانی (از خیزش کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و تاریخی (از پادشاهی بهمن و پیدایش اسکندر تا گشایش ایران به دست اعراب) بخش‌بندی می‌شود.

هنگامی که زبان دانش و ادبیات در ایران زبان عربی بود، فردوسی با سرودن شاهنامه با ویژگی‌های هدف‌مندی که داشت زبان پارسی را زنده و پایدار کرد. یکی از بن‌مایه‌های مهمی که فردوسی برای سرودن این کتاب  از آن استفاده کرد، شاهنامهٔ ابومنصوری بود. این کتاب نفوذ بسیاری در جهت‌گیری فرهنگ فارسی و نیز بازتاب‌های شکوه‌مندی در ادبیات جهان داشته‌است و شاعران بزرگی مانند گوته و ویکتور هوگو از آن به نیکی یاد کرده‌اند.

(بیشتر…)

روز 25 اردیبهشت در تقویم رسمی کشور ، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نام گذاری شده است ماهم به پاس داشت این روز ، گشتی در سایتها و منابع فارسی زدیم مقاله ای برای شما عزیزان تهیه کردیم که به شرح زیر می باشد:

حکیم ابوالقاسم فردوسی کیست؟ 

حکیم ابولقاسم حسن ابن علی طوسی معروف به فردوسی (حدود319تاحدود397هجری شمسی) شاعرحماسه سرای ایرانی وگوینده شاهنامه فردوسی با پنجاه هزاربیت بروزن( فعولن فعولن فعولن فعل(فعول)) که مشهورترین اثرحماسی فارسی است وطولانی ترین منظومه به زبان فارسی تازمان خود بوده است که تقریبا سی سال به طول انجامید .
فردوسی درشاهنامه ازدودمانهای پادشاهی پیشدادیان وکبانیان واشکانیان وساسانیان نام برده است. آثاردیگری نیزبه وی نسبت داده شده است که اکثرا مردوددانسته اندکه معروفترین آنها مثنوی یوسف وزلیخا وگرشاسب نامه وهجونامه ای علیه سلطان محمودمیباشد.
آثار فردوسی نه تنها در ایران بلکه دربسیاری از کشورهای دیگرمورد تحقیق وبررسی قرار گرفته است وحتی دردانشگاههای معروف دنیا ازجمله دانشگاه کمبریج انگلستان مورد مطالعه قرارگرفته است واخیرا جدیدترین تحقیقات درباره شاهنامه درمرکزمطالعات خاورمیانه واسلامی این دانشگاه منتشرشد.

(بیشتر…)

معلم در شعر شاعران بزرگ ایران

  شعر معلم امير خسرو دهلوی – گزيده اشعار

آب شد از بحر روان تخته پوش

کرده زهر تخته معلم خروش

انوری ابيوردی – ديوان اشعار

دست سگبانت چون قلاده کشد

شير گرون سگ معلم باد

تا چند روز بينی سگباش بر نهاده

شير مراقلاده همچوسگ معلم

بر دوشت فلک قبای کحلی

در چشم قضا نموده معلم

در مدح وثنات شاعران راست

تشريف و صلات خز معلم

(بیشتر…)

شعر درباره پیامبر اکرم (ص) 

ما در این مطلب به خاطر مبعث رسول اکرم (ص) بررسیکردیم در شعر شاعران نامی ایران زمین ، که این شاعران در وصف نبی خاتم چه سروده اند. وقتی بررسی می کنیم می بینیم که زیبا ترین و پر معنا ترین وصفها را در حق پیامبر مکرم اسلام سروده اند که در اینجا چند نمونه را به اختصار بیان می کنیم.

 

(بیشتر…)

سرگذشت عطار نیشابوری

فرید الدین ابوحامد محمد فرزند ابوبکر ابراهیم عطار نیشابوری، از شاعران و عارفان نامی نیمه‌ی دوم سده‌ی ششم و نیمه‌ی اول سده‌ی هفتم هجری است. آن‌چه درباره‌ی زایش و رویش و مشرب و شعرهای وی در زیست‌نامه‌ها آمده است از افسانه و خیال‌پردازی خالی نیست. به همین سبب تاریخ زایش و چه‌گونه‌گی مرگ و یا جان‌باختن و تعداد آثار مسلم وی، هم چنان در غباری از تیره‌گی و تردید قرار دارد. بر پایه شواهد و اسناد موجود، وی در فاصله‌ی سال‌های 521 تا 524 ، در دَکَن، روستایی خوش آب و هوا، از توابع فرهنگْ شهر ِ نیشابور، پا به عرصه‌ی هستی نهاد. و در سال 599 ، به هنگام قتل و عام مردم نیشابور به دست مغولان، وی نیز جان باخت. عطار نیمی از عمر خود را، چون بسیاری از تبار خویش، به پیشه‌ی عطاری- دارو فروشی- و طبابت گذراند، و چنان که خود می‌گوید:

به داروخانه پانصد شخص بودند                       که در هر روز نبض می‌نمودم

نیمه‌ی دوم عمر خود را عطار وقف تألیف و سرودن اشعار عرفانی کرد. درباره‌ی چرایی و چه‌گونه‌گی دگرگونی درونی و رویکرد عطار به عالم عرفان، داستانی چند ساخته و پرداخته شده است. یکی از آن داستان‌ها بدین قرار است که: روزی فریدالدین عطار نیشابوری در مغازه‌ی خود مشغول کار بود . درویشی آمد و به وی سلام کرد . پس از چندی درویش از وی پرسید که تو چگونه می‌میری، ای عطار؟ شیخ عطار پاسخ داد : همان گونه که تو می‌میری. درویش گفت : من به این صورت می‌میرم ٬ آن‌گاه کفش خود را زیر سر خود گذارده و دراز می کشد و یک الله می گوید و می‌میرد . گویند همین رخ‌داد زمینه ساز دگرگونی عطار شد. عطار عارفی فرهیخته بوده است، نقل است که وی بیش از چهار صد اثر را خوانده و مورد بررسی قرار داده است.

فهرست  مقاله سرگذشت شیخ عطار نیشابوری :

تولد و کودکی جوانی عرفان عطّار میراث ماندگار شعر عطّار صدای بال سیمرغ دیوان عطّار شاعر همیشه زنده طنز و مثنوی شیخ بی مرشد طالب لقای حق غروب غم انگیز عطّار موقعیت جغرافیایی آرامگاه عطار نیشابوری دریغ ویژگی سخن عطار ویژگی های آثار آثار عطار نیشابوری معرفی آثار عطار عرفان حماسي عطار گزيده اي از اشعار عطار نیشابوری از بهترین غزلیات عطار نیشابوری بهترین و ماندگار ترین شعر عطار نیشابوری هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

شرح هفت مرحله

این مقاله را شما می توانید از سایت دلتا دانلود دریافت و استفاده کنید.

 

از سده های گذشته وقتی آثار شعرا بررسی می کنیم می بینیم که اکثر شعرا نسبت به حضرت علی (ع) عرض ارادت کرده اند و شخصیت امام علی (ع) از دیرباز مورد توجه شاعران ایرانی بوده و در شعر بسیاری از شاعران کلاسیک و معاصر فارسی ستوده شده است.

ناب ترین شعرشان را درباره حضرت علی سروده اند از فردوسی ، عطار، مولانا  بسیاری از دیگر شاعران کلاسیک و معاصر ایرانی در شعرهایشان نسبت به امام علی (ع) ابراز عشق و ارادت کرده‌اند.

در سال‌های پس از انقلاب، شاعران بسیاری به شعر گفتن درباره‌ی معصومین (ع) و از جمله امیرالمؤمنین (ع) روی آورده‌اند.

همه‌ساله نیز از سوی نهادهای دولتی آیین‌ها و کنگره‌هایی برای تشویق و ترغیب شاعران به سرودن این نوع شعرها برگزار می شود. با این حال، بویژه تجلی امام علی (ع) در شعر فارسی قدمتی بسیار دیرین دارد و به دوران فرمان‌روایی حاکمان شیعه بر ایران محدود نیست.

(بیشتر…)

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...