•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

آداب غذا خوردن در اسلام به چه شکلی است؟

پايان غذا خوردن همانند آغاز آن، آدابي دارد که رعايت آنها براي سلامت جسم و جان، سودمند است. اين آداب رابه آداب عرفاني، اجتماعي و بهداشتي مي توان تقسيم کرد:

(بیشتر…)

آشنایی با اتفاقاتی بعد از ظهور امام زمان خواهد افتاد

یکی از تحولات جهان حرکت و سیر جهان ماده به سوی عالم غیب و بازگشت انسان به سوی خدا و رویاروئی انسان با قدرت او و یا رفتن به سوی ملاء اعلی و آخرت است که قرآن و معارف اسلامی از آن پرده برداشته اند .

(بیشتر…)

راه ورود افراد غیر مسلمان به بهشت چگونه است؟

دین حق در هر زمانی یكی بیش، نیست، بنابر این معنا ندارد بعد از بعثت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) و با توجه به خاتمیت آن حضرت، دینی غیر از اسلام مورد قبول درگاه خداوندی باشد (و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه) (1)

(بیشتر…)

نکاتی مهم در مورد حکم کشتن حشرات 

کشتن حشرات موذی و حیواناتی که اگر آنها را نکشند باعث اذیت و ضرر می شوند و یا با بهداشت محیط و منزل و سلامت انسان منافات دارند، مانند سوسک و مار و عقرب و موش اشکال ندارد و گناه نیست. ولی بهتر است از کشتن حشرات و حیواناتی که این چنین نیستند و آزاری ندارند خودداری کرد.

(بیشتر…)

مروری برحقوق حیوانات در حدیث و اسلام

اسلام دین مهربانی و رحمت برای حیوانات نیز حقوق بسیاری قائل است و حتک حرمت به حیوانات در اسلام حرام است. در ادامه به بررسی روایات پیرامون حقوق حیوانات و احادیثی از روش برخورد پیامبر اکرم (ص) با حیوانات می‌پردازیم.

(بیشتر…)

هنگام خوابیدن چه آیاتی رو باید بخوانیم؟

خداوند متعال در آیه ی سخره، یعنی آیه ی ۵۴ سوره ی اعراف می فرماید: پروردگار شما خداوندی است كه آسمان ها و زمین را در شش روز [شش ایام] آفرید: سپس به تدبیر جهان هستی پرداخت، با پرده تاریك شب، روز را می پوشاند و روز به سرعت در حركت است و شب را طلب می كند و خورشید و ماه و ستارگان را آفرید، در حالی كه در تسخیر فرمان او هستند، آگاه باشید كه آفرینش و تدبیر جهان برای خدا [و تحت فرمان] اوست، پر بركت است خداوندی كه پروردگار جهانیان است.

(بیشتر…)

آخر و عاقبت غیبت کننده در قیامت

حقیقت و معنای غیبت بر اساس آن چه از روایات استفاده میشود، این است که چیزی درباره ی برادر مسلمان و مؤمن خود نزد مردم بگویی که اگر به گوش او برسد، دل تنگ شود و به آن راضی نباشد. فرق نمیکند که آن بدی در بدن او باشد، مانند اینکه بگویی: فلان کس کوتاه قد یا بلند قد یا سیاه چهره است، یا در نسب او باشد، مانند اینکه بگویی: او پسر فلان حمّال یا فلان فاسق است; یا در صفات و افعال او باشد، مانند اینکه بگویی: فلانی بداخلاق است یا بخیل و متکبّر است و مسایل دیگر که منسوب به او باشد و اگر به بدی یاد شود، ناراحت میشود.

(بیشتر…)

شفاعت در قرآن چه جایگاهی دارد؟

شفاعت واسطه شدن یک نفر است برای ارتباط برقرار کردن با خداوند. یکی دیگر از معانی شفاعت طلب کمک است، اما این واژه در فرهنگ اسلامی بیشتر زمانی به کار می‌رود که فردی با واسطه شدن ضرری را از کسی دفع می‌کند یا موجب رسیدن خیری به فرد دیگر می‌شود. زمانی که فردی از خداوند طلب مغفرت می‌کند، اما نه برای خود، بلکه برای شخص دیگری، این کار شفاعت نامیده می‌شود. واسطه شدن در طلب بخشش به این دلیل است که شخص شفیع از آبروی بیشتری در درگاه الهی برخوردار است و شفاعت او می‌تواند به بخشیده شدن دیگران کمک کند.

(بیشتر…)

ذکر روزهای هفته و تاثیرات مفید آن

گرچه در روايات و احاديث اسلامی براي ايام هفته دعاهايی وارد شده است؛ ولی گفتن ذكرهای ويژه‎ای كه برخی برای روزهای هفته ذكر كرده‎اند و گفته‎اند اگر چه گفتن آنها به عنوان ذكر و به قصد ثواب اشكالی ندارد؛ در عین حال در برخی روايات آمده كه امام صادق عليه السّلام فرمود: «در روز پنجشنبه هنگام ظهر غسل كن و سجاده‎ات را آماده كرده و چهار ركعت نماز بخوان و بعد از حمد 10 بار سوره قدر را بخوان و سپس 100 مرتبه بگو: «اللّهم صل علی محمد و آله محمد و...»

(بیشتر…)

همه آن چیزی که باید در مورد نماز احتیاط بدانیم! 

كسی كه نماز احتیاط بر او واجب است بعد از سلام نماز باید فوراً نیت نماز احتیاط كند و تكبیر بگوید و حمد را بخواند و به ركوع رود و دو سجده نماید پس اگر یك ركعت نماز احتیاط بر او واجب است بعد از2 سجده تشهد بخواند و سلام دهد و اگر2 ركعت نماز احتیاط بر او واجب است بعد از دو سجده، یك ركعت دیگر مثل ركعت اول به جا آورد و بعد از تشهد سلام دهد. نكته‌ایی كه قابل ذكر است آن است كه نماز احتیاط سوره و قنوت ندارد،و باید نیت آن را به زبان نیاورند و احتیاط واجب آن است كه سوره حمد و بسم الله آن را هم آهسته بگویند. (توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م1215 و1216)

(بیشتر…)

چه آیاتی را باید هنگام خواب بخوانیم؟

خداوند متعال در آیه ی سخره، یعنی آیه ی ۵۴ سوره ی اعراف می فرماید: پروردگار شما خداوندی است كه آسمان ها و زمین را در شش روز [شش ایام] آفرید: سپس به تدبیر جهان هستی پرداخت، با پرده تاریك شب، روز را می پوشاند و روز به سرعت در حركت است و شب را طلب می كند و خورشید و ماه و ستارگان را آفرید، در حالی كه در تسخیر فرمان او هستند، آگاه باشید كه آفرینش و تدبیر جهان برای خدا [و تحت فرمان] اوست، پر بركت است خداوندی كه پروردگار جهانیان است.

(بیشتر…)

مجموعه دعاهایی برای آرامش و رفع اضطراب

دعا یکی از راه های ارتباط با پروردگار هستی به شمار می رود که گاهی اوقات آرامش بی نظیری را به فرد  دعا کننده می بخشد. دل انسان تنها با یاد خدا آرامش می یابد. از همین رو نیز  دعاهایی که  برای آرامش، اعصاب و روان  در قرآن توصیه شده اند ، راهی مطمئن جهت کسب آرامش درونی  و آرامش اعصاب و روان است.

(بیشتر…)

نکاتی مهم در مورد چگونگی نام گذاری امام علی (ع) 

اسامی و نام ها گاهی اوقات فلسفه ها و ماجراهایی در پشت خود دارند! اسامی بایستی به نوعی بر مسّمای خود دلالت داشته باشند، در غیر این صورت و اگر میان اسم مسّمی ارتباط و دلالتی نباشد، اسم گذاری چه معنا و هدفی خواهد داشت؟! بعضی از اسم‌ها و نام ها مخصوص برخی از مسّماها هستند که شاید تنها برازنده ی خود آنها باشند و بر غیر آنها دلالت روشنی نداشته باشند. 

(بیشتر…)

نکات کلیدی مهم در مورد خواص ذکر یونسیه

ذکر یونسیه از جمله اذکار قرآنی مشهور و مجرب است. متن پیش رو درباره منشا، طریق ختم و خواص ذکر یونسیه توضیحات مفیدی ارائه می‌دهد.

(بیشتر…)

نکاتی مهم در مورد حکم خواندن نماز روی صندلی 

نمازگزار باید به هر مقدار كه مى تواند ولو با تكیه دادن به دیوار و امثال آن بایستد، اگر شخص می تواند حمد و سوره را ایستاده بخواند و ركوع را نمی تواند، می تواند پس از حمد و سوره بر روی صندلی بنشیند. باید توجه نمود حتی اگر نتوان حمد و سوره را ایستاده بخواند و تنها تكبیره الاحرام را می تواند بایستد؛ باید چنین كند.

(بیشتر…)

نکاتی مهم درمورد نحوه صحیح خواندن سجده سهو

سجده سهو در چند مورد بر نمازگزار واجب است که باید بلافاصله بعد از سلام نماز سجده سهو را بجا بیاورد. برای سجده سهو رو به قبله بودن لازم است.

(بیشتر…)

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...