•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

نیازمندی های بدن انسان برای سوخت و ساز بهتر (2) | ویتامین ها

ویتامین ها

نیازمندی های بدن انسان برای سوخت و ساز بهتر (2) | ویتامین ها

ویتامین ها:
شامل ویتامین های:آ، ب1،ب2،ب3،ب4،ب5،ب6،ب8،ب9،ب12،ث،دی،ای،اف، کا که تاکنون شناخته اند.

آثار کمبود ویتامین: بعضی ویتامین ها در بدن، موجب امراض گوناگون می گردد، از جمله:
کمبود ویتامین ث: بیماری اسکوروی
کمبود ویتامین ب1: بیماری بری بری
کمبود ویتامین ب2: بلاگر یا تایاین
کمبود ید: بیماری گواتر
کمبود پروتئین حیوانی: کواشیرکور.

ویتامین آ: یکی از ویتامین های پرارزش حیاتی است که نقش اساسی در سلامتی آدمی داشته ، و در سلامت قلب و عروق بدن، فشار خون، طراوت و شادابی پوست، رشد ونمو کودکان، در جلوگیری از خونریزی مغزی، عوارض گوش و صدای آن و قدرت دید، نقش موثری ایفا می کند. کمبود آن باعث ضعف بینایی، شب کوری، خستگی( به خصوص در سنین بالا) و دیر خوب شدن بیماری ها و عفونت های مختلف بدن و زخم های جلدی است.

ویتامین ها

منابع غذایی: در بیشتر گیاهان و سایر مواد غذایی یافت می شود؛ ولی به صورت خالص وجود ندارد، و در غذاهایی مانند کره ی تازه، قلوه، روغن ماهی، جگر گوساله، جگر مرغ، جگر گاو، پنیر، زرده ی تخم مرغ، سبزیجات تازه مانند جعفری، هویج، کدو، اسفناج،کاهو، گوجه فرنگی، خربزه، زردآلو، هلو، موز، خرما، توت، پرتقال، گوجه ی برقانی موجود است.

 

 

ویتامین ب1: برای ورزشکاران، بهترین عامل قدرت و تحرک است، کمبود آن موجب درد عضلات، درد پا، ورم اعصاب، فلج اندام، زخم گوشه ی لب ها، خشکی و ریزش موها می شود. این ویتامین در حرارت خشک، مقاوم است؛ ولی در حرارت مرطوب صد و پانزده درجه، بعد از دو ساعت فاسد می شود، وبه وسیله ی بعضی گیاهان به وجود می آید، و همچنین بعضی از میکروب ها در روده آن را می سازند. کمبود آن باعث بیماری بری بری می گردد که علائم آن ک: ضعف در پاها، تنگی نفس در هنگام راه رفتن، بی علاقگی به کار، گاهی اوقات ورم پاها، و در نوع دیگر، باعث فلج پاها می گرد، واگر معالجه نشود، فلج دائمی را در پی دارد.

ویتامین ها

منابع غذایی: در مخمر آب جو، جگر سیاه، دل، قلوه، اسفناج، کلم، گل کلم، انواع گوشتها، نان، عدس، نخود، شیر، لوبیای سبز، هویج، خربزه، مرغابی، خرما، مغز گردو، مغز بادام، فندق، ترب، شاهی، پرتقال به وفور یافت می شود.

 

 

ویتامین ب2: نقش مهمی در تنظیم مخاط ها و طراوت پوست بدن دارد، و در قدرت بینایی و دیدگان، وجودش ضروری است. محل ساخت و جذب آن روده ها است، و کمبود آن محسوس نیست.

ویتامین ها

منابع غذایی: در جگر گاو، قلوه گاو، دل گوساله، مخمر آب جو، انجیر خشک، انگور تازه، خربزه، هلو، مغز گردو، مغز بادام، برگ هلو، گلابی، زردآلو، خرما، پیاز، شاهی، گل کلم، لوبیا سبز، ترب، تخم مرغ، توت، سیب زمینی، کلم، نخود سبز، برنج، مرغابی، گوشت ماهی، موز و پرتقال یافت می شود.

 

 

ویتامین ب3: این ویتامین، جزیی از ویتامین های بدن محسوب می شود، کمبود آن باعث می گردد که قند بدن، خوب جذب نشده، وگاهی نیز موجب واریس، تورم مویرگ های بدن می گردد؛ همچنین در درمان مسمومیت، نقش مهمی دارد. افرادی که زود به سرماخوردگی دچار شده، ویا دچار بی حسی انگشتان می گردند، با کمبود آن مواجه هستند.

ویتامین ها

منابع غذایی: آب جو، انواع سبزی جات و میوه ها، ماهی.

 

 

ویتامین ب4: وجودش در حفظ سلامت پوست، طراوت و شادابی سلول های بدن، و برای سوخت و ساز و دفع سموم، لازم است، کمبود آن باعث زخم اثنی عشر و معده می شود، این ویتامین برای حفظ سلامت اعصاب، نقش حیاتی دارد.

ویتامین ها

منابع غذایی: آب جو، سبزیجات تازه، انواع گوشت.

 

 

ویتامین ب5:باعث نشاط و تعادل روانی انسان می گردد، در ضعف عمومی و کم خونی، دارویی موثر است، تنظیم کننده ی چربی در بدن بوده ، و در کنترل کلسترول و جلوگیری از بالا رفتن تری گلیسیرید موثراست، خود به تنهایی وجود ندارد؛ ولی در گروه ویتامین های ب وجود دارد.

 

 

ویتامین ب 6: در خروج اسیدهای چرب اشباع نشده، موثر است،و خود، سد راه میکروب ها و امراض عفونی می گردد. خانم های باردار، باید زیاد از این ویتامین استفاده کنند. هر فرد باید درروز5/1 میلی گرم از این ویتامین مصرف کند. کمبود آن، باعث تصلب شرایین و عوارض کلیوی و قلبی، و حالت تهوع و استفراغ می شود.

ویتامین ها

منابع غذایی:کاهو، اسفناج پخته، دل گاو، ماهی دریا، پسته ی بوداده، نخود فرنگی، خربزه، سیب درختی، جوانه ی گندم، گل کلم پخته، شیر کامل و تخم مرغ.

 

 

ویتامین ب8: کمبود آن، باعث اختلال عصبی می شود، بهترین دارو برای ریزش مو و طراوت پوست محسوب شده، و برای تقویت اعصاب، لازم است ، نرسیدن آن به بدن، باعث ایجاد کورک در پوست می شود.

منابع غذایی: کلم، گوجه فرنگی، قارچ ها، پیاز، آب جو، زرده ی تخم مرغ، شیر، اسفناج، هویج.

 

ویتامین ب9: کمبود آن، باعث اختلالات کبدی و التهاب آن می گردد، و همچنین موجب تورم معده و اثنی عشر شده، و در تولید زخم معده موثر است. ویتامین ب9 در کم خونی ها، یک داروی موثر است. و در بیماری گوارشی، اختلالات هضم کبد و کیسه ی صفرا، دارویی ضروری به شمار می رود، بعضی عقیده دارند که کمبود آن، موجب بالا رفتن کلسترول خون می گردد.

ویتامین ها

منابع غذایی: بیشتر در مارچوبه، اسفناج، خیار، هویج، لوبیای سبز، جگر مرغ و گوسفند و گاو موجود است.

 

 

ویتامین ب 12: داروی تقویت اعصاب، فعال کننده ی نیروی حیات و جوانی و درمان کننده ی بعضی از کم خونی ها است، در رشد بدن، اثر بسیار مهمی دارد، برای درمان کم خونی ها لازم است، روزانه یک میلی گرم از راه تزریق به بیمار داده شود، و افزودن اسید فولیک به ب12 اثر آن را بیشتر می کند، این ویتامین در بدن، به اندازه ساخته می شود ، و در نسوج حیوانات نیز یافت می شود.

ویتامین ها

همچنین در سطح زمین موجود بوده، و بعضی از حیوانات ذره بینی- از جمله قارچها- قادر به ساختن آن هستند.

 

 

ویتامین ث: تمام حیوانات و گیاهان – به جز انسان و میمون و خوکچه ی هندی- این ویتامین را می سازند، مقدار لازم در مورد انسان، روزانه 75تا 125 میلی گرم است، از ابتلا به بیماری های عفونی و تب دار جلوگیری می کند، و فقدان آن باعث خونریزی لثه ها می شود، در زنان باردار و زمان شیر دادن به طفل، به ویتامین ث نیاز بیشتری است، کمبود آن در بعضی مواقع، در روده ها ایجاد خونریزی می کنند.

ویتامین ها

منابع غذایی: انجیر خشک، انگور تازه، توت فرنگی، پرتقال، آب پرتقال، زردآلو، برگه زردآلو، سیب، خربزه، گوجه، گلابی، آب لیمو ترش تازه، موز، پیاز، گل کلم، اسفناج، جعفری، نخود سبز، تربچه، کاهو، جگر سیاه، دل و قلوه.

 

 

ویتامین دی: این ویتامین به صورت چهار نوع دی 1، دی 2، دی3، دی4 در بدن انسان یافت می شود، و در اثر تابش نور خورشید به وجود می آید. در صورتی که این ویتامین به مقدار زیاد به صورت قرص یا شربت مصرف شود، زیان آور است. آنان که در هوای بسته و بدون نور آفتاب زندگی می کنند، باید از این ویتامین استفاده کنند.

ویتامین ها

علائم کمبود آن دفع کلسیم و فسفر در داخل ادرار خواهد بود. علائم ظاهری آن سردرد، درد مفاصل، عرق زیاد، اسهال و ورم کلیه است.

منابع غذایی: روغن کبد ماهی، روغن ماهی، گوشت ماهی، کره، تخم مرغ، پنیر و جگر سیاه.

 

 

ویتامین ای: ویتامین ای ویتامین جوانی، سلامت، طراوت و احساس است، اگر ویتامین ای در غذای روزانه ی ما به اندازه ی کافی نباشد، می تواند باعث عقیم شدن و نازایی، لاغری عضلات، افزایش مصرف اکسیژن از از طرف یاخته ها و مصرف فسفر در بدن گردد.

ویتامین ها

منابع غذایی: روغن مایع، جوانه ی گندم، روغن ذرت، روغن تخم مرغ، گوشت های معمولی، اسفناج، هویج و تخم مرغ.

 

 

ویتامین اف: این ویتامین بیشتر در اسیدهای چرب وسنگین و اشباع نشده وجود دارد، وبدن، آن را تولید می کند. مقدار قابل توجه آن در جوانه ی گندم، پنبه دانه، بادام زمینی، روغن زیتون و کره یافت می شود.
فقدان آن، باعث می شود که موهای بدن بریزد، کلیه ها فاسد گرددف عمل تناسلی از میان برود، وخشکی پوست و زخم های جلدی پدید آید.

ویتامین ها

منابع غذایی: پنبه دانه، بادام زمینی، روغن زیتون، کره، روغن کنجد، چربی گندم، اسیدهای چرب اشباع نشده.

 

 

ویتامین کا: این ویتامین در محلول چربی وجود دارد، و صفرا و کبد، سازنده ی آن هستند که مقدار ذخیره ی آن در کبد به مدت یک هفته است. در پزشکی یک نوع دیگر آن ساخته شده است که با آب، محلول می گردد.

چون ویتامین کا با صفرا محلول است؛ ولی در وع مصنوعی آن احتیاج به صفرا نیست. اشخاص در هوای گرم، به کمبود آن دچار می شوند، و کمبود آن باعث خونریزی از بینی و مخاط ها می شود. ویتامین کا برای انعقاد خون لازم است، میکروب های روده، ویتامین کا را می سازند، و بدون آن، کبد نمی تواند کار کند.

ویتامین ها

افرادی که ناراحتی روده دارند به این ویتامین احتیاج پیدا می کنند، ودر خوراکی های زیر یافت می شوند:
جعفری، کلم، اسفناج، گل کلم، کاهو، گوجه فرنگی، کرفس، لوبیا سبز، شاهی، کلم، شیر، گوشت و میوه جات که به مقدار زیاد وجود دارد، و مقدار مصرف روزانه ی آن 4میلی گرم است.

 

 

ویتامین پی پی: این ویتامین برای استحکام رگ های باریک و جدار مویرگ ها موثر بوده، و در لیمو ترش، گلابی، تمشک، نارنج، پرتقال به مقدار قابل توجه یافت می شود، و کمبود آن در انسان، تا به حال مشاهده نشده است؛ چون در بیشتر خوراکی ها به مقدار کم آن وجود دارد، ونیاز بدن تامین می شود.


مشخصات

  • فرمت فایل: DOC
  • تاریخ انتشار: 1398/03/07
  • مجوز: رایگان
  • رمز: www.deltadl.com
  • 674

دانلودهای مرتبط

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...