•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

نیازمندی های بدن انسان برای سوخت و ساز بهتر (1)

نیازمندی های بدن انسان

نیازمندی های بدن انسان برای سوخت و ساز بهتر

بدن انسان تشکیل شده است از میلیونها اجزا ، سلول و اعضاء با کارکارهای مختلف و متنوع .سر، گردن، تنه، دست‌ها و پاها اعضاء های  اصلی بدن انسان را تشکیل می دهند. بدن انسان از چند سیستم زیستی تشکیل شده است که کارکردهای مشخصی دارند. این کارکردها در زندگی روزمره انسان نقش اصلی را ایفا می کنند. برای سوخت و ساز بدن انسان، باید یک توازن در مصرف مواد زیر وجود داشته باشد:
الف- کاربورها یا هیدرات ها
ب- چربی ها یا لیپیدها
ج- پروتئین ها
د- مواد معدنی
ه- ویتامین ها


الف- کاربورها
شامل مواد قندی، نشاسته ای، که برای بدن، انرژی و حرارت تولید می کنند، ومواد غذایی روزانه به صورت شکر و مواد قندی، نان، برنج، سیب زمینی که در بدن به گلوکز تبدیل می شود، وسپس جذب بدن می گردد.
اگر زیاد تر از معمول مصرف گردد، در بدن ذخیره شده، وبه صورت چربی باقی مانده، و از قدرت دفاعی بدن کاسته و انسان را به چاقی مبتلا می سازد.

نیازمندی های بدن انسان

ب- چربی ها
شامل کره، روغن حیوانی، روغن نباتی، این ها مثل مواد نشاسته ای در سوخت وساز بدن، نقش اساسی دارند؛ زیاد مصر کردن آنها،باعث عوارض قلبی و عروقی می گردد. گفتنی است که چربی های گیاهی مفید تراز چربی های حیوانی بوده، و زودتر جذب بدن می شوند.

نیازمندی های بدن انسان

 

ج- پروتئین ها
مهمترین عامل سازندگی بدن- مخصوصا در سنین رشد و بلوغ- بوده و در بزرگسالان و نوجوانان در ساخت بافتها و جایگزین کردن آنها نقش مهمی را بازی می کند؛ در حفظ سلامت بدن در مقابل عفونت، ماده ای از خود در بدن به جای می گذارند که در مقابل میکروبها و بیماری ها و اجسام خارجی مقاوم خواهد بود؛ در مواردی همچون گوشت، ماهی، مرغ، باقلا، حبوبات و سبزیجات خشک وجود دارد.

نیازمندی های بدن انسان

د- مواد معدنی
این مواد که مقدار آن ها کم است، و بدن، بدون آنها دچار ضعف و بیماری می گردد، نمک مصرفی، یکی از آنها است؛ فسفر، کلسیم، آهن، مس، ید، گوگرد، کبالت، روی، منگنز، منیزیم از دیگر این مواد است که مقدار مورد نیاز بدن برای هر یک به شرح زیر است:

نیازمندی های بدن انسان

 

کلسیم: کلسیم برای بدن بزرگسالان ، روزانه حدود 1 تا 5/1 گرم، و برای اطفال، 5/1 تا 2 گرم است؛ ولی زنان، هنگام شیر دادن و بارداری، بیشتر از سایر مواقع دیگر به کلسیم نیاز دارند، می توان آن را از مواد غذایی ذیل تأمین ساخت:
سبزیجات تازه، شیر، گردوی خشک، ماست، پنیر، کره ، اسفناج، شاهی، کرفس، زیتون، فندق خشک، بادام خشک، لوبیا خشک، عدس، گل کلم و پرتقال.

فسفر: فسفر برای رشد بدن- در کنار کلسیم- نقش مهمی دارد، و اگر به بدن نرسد، باعث بیماری راشیتیسم یا بری بری و نرمی استخوان گشته، و بیشتر در شیر و سایر میوه ها یافت می شود.
منیزیم: مثل فسفر برای بدن نقش اساسی را بازی می کند، در صورتی که بیشتر از مقدار لازم به بدن برسد، باعث خواهد شد که فسفر در بدن جذب نشود، و در گردوی خشک، عدس خشک، دانه ی گندم، آرد الک نشده، و در دانه ی جو و ذرت یافت می شود.

پتاسیم: مقدار زیاد پتاسیم، باعث کم کردن آب بدن می شود ( بر خلاف سدیم که آب را در بدن ذخیره می کند)، و بیشتر در مایعات بدن قرار دارد. مصرف بیش از حد نیاز بدن- به صورت تزریقی یا خوراکی- باعث ضعف عضلانی و افت ضربان قلب می شود؛ ودر خوراکی های ذیل وجود دارد: کلم، شیر، موز، تخم مرغ، فندق خشک، گردوی خشک، انجیر خشک، آلوچه ی خشک، لوبیای خشک، عدس، نخود، سیب زمینی، هویج، شلغم، چغندر، گل کلم، شاهی، کرفس، کاهو، گوجه فرنگی، لیموترش، دانه گندم و آرد الک نشده.

ید: در رشد بدن، اثر بسیاری دارد، و در چاقی و لاغری بدن موثر است. در خون قاعدگی، زیادی آن دفع می شود. ید در لوبیای سبز، تخم مرغ، انگور، گوجه، پیاز، اسفناج، کاهو، آرد جو، آرد گندم، هویج، کلم، شلغم و آب دریا یافت می شود، کمبود آن، باعث بیماری گواتر می گردد.

آهن:حیات ما ونیروی جسمانی در پرتو این ماده است. بدن ما روزانه به 15 میلی گرم آهن و برای اطفال ، 18 میلی گرم احتیاج دارد.

منابع غذایی دارای آهن : تخم مرغ، ماهی، بادام خشک، گل کلم، کلم، نعناع، دانه ی جو، اسفناج، اکثر سبزیجات تازه ی برگ پهن، گوشت قرمز و عدس

گوگرد:در رنگ پوست افراد موثر است، و اگر مقدار آن کم گردد، پوست، تغییر رنگ می دهد، گوگرد بدن، فلاتین نام دارد، گوگرد در جگر، قلوه، شیر، کره، سرشیر و بعضی سبزیجات یافت می شود.

مس: از جمله فلزاتی است که در رشد مو و رنگ آن موثر است، ودر نخاع شوکی اثر مطلوب می گذارد، کمبود آن در بدن انسان، به صورت آنزیمی آشکار می شود.

کبالت: فلزی است نزدیک به نیکل که در ساختمان بدن و ساخت و جذب ویتامین ب12 اثر اساسی دارد. این ویتامین، در درمان کم خونی موثر است. آثار آن در صورت کمبود، در نخاع شوکی و تورم روی زبان ظاهر می شود.

روی: بدن انسان، تقریبا دو میلی گرم روی دارد که بیشتر در بیضه ها، موها، ناخن ها، استخوانها و چشم است.

منگنز: در بدن انسان، برای ترکیب اسید آمینه فعالیت دارد، و در تشکیل اوره، به طور طبیعی نقش پیدا می کند، و مقدار آن برای بدن روزانه 15میلی گرم است.

منیزیم: مقدار آن 20 میلی گرم، و از این مقدار، 11 میلی گرم در استخوان ها و بقیه در عضلات است، ودر بدن انسان کمبود آن حس نشده است.

آلومینیوم: در ریه ها و در هوا وجود دارد، وزیاد آن برای انسان مضر است.

 

 

ه- ویتامین ها:
شامل ویتامین های:آ، ب1،ب2،ب3،ب4،ب5،ب6،ب8،ب9،ب12،ث،دی،ای،اف، کا که تاکنون شناخته اند.

نیازمندی های بدن انسان

 


مشخصات

  • فرمت فایل: DOC
  • شرکت سازنده: دلتا دانلود
  • تاریخ انتشار: 1398/03/05
  • مجوز: رایگان
  • رمز: www.deltadl.com
  • 581

دانلودهای مرتبط

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...