• پيامبر اكرم(ص): آنكه در فرو بردن خشم از ديگران بيشتر است ، از همه كس دور انديشتر است .
  • پيامبر اكرم(ص): خدا را بخوانيد و به اجابت دعاي خود يقين داشته باشيد و بدانيد كه خداوند دعارا از قلب غافل بي خبر نمي پذيرد .
  • پيامبر اكرم(ص): وقتي خداوند بندهاي را دوست دارد ، دنيا را از او منع ميكند چنانكه شما مريض خويش را از نوشيدن آب منع ميكنيد .
  • پيامبر اكرم(ص):بر امت خويش بيش از هر چيز از هوس و آرزوي دراز بيم دارم .

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

دانلود تصاویر طرح های منبت کاری روی چوب | سری 1

3 دیدگاه
طرح های منبت کاری

 منبت کاری چیست؟ 

 منبت به کنده کاری روی چوب می گویند؛ به طوری که طرح مورد نظر روی آن خلق و یا به عبارتی گویا تر رویانیده می شود. از آن جا که طرح های اولیه در منبت کاری بیشتر نقوش گل و گیاه بود، به این کار “منبت” به معنای محل رویش نبات یا گیاه گفته می شود.منبت یکی از هنرها و صنایع دستی است. در این هنر نقش‌ها به صورت نقش برجسته روی زمینه کار قرار می‌گیرند. منبت‌کاری چوب یکی از شاخه‌های منبتکاری است ولی منبت کاری بیشتر به صورت کنده کاری روی چوب اجرا می‌شود.در ایران منبت کاری قدمتی چند هزار ساله دارد.اما در ایران منبت کاری حال و هوای خاص خود را داشت. منبت در ایران پر است از نقوش برگرفته از طبیعت و عرفان و اسلام. برخی می گویند منبت کاری در ایران قبل از دوران ساسانیان رواج داشته است اما مدرکی به عنوان گواه این ادعا وجود ندارد. قدیمی ترین اثر منبت کاری باقی مانده در ایران در چوبی بزرگ مسجد جامع عتیق شیراز است که مربوط به قرن سوم هجری یعنی حدود ۱۲۰۰ سال پیش است. این در دارای زیرسازی از چوب تبریزی است و روی آن رگه هایی از چوب گردو یافت می شود.در فرهنگ دهخدا در فرهنگ لغات خود این چنین نوشته است: ” منبت . رویانیده شده . نقش های برجسته به شکل گیاه و گل و جز آن که بر روی چیزی نقش کنند و هر آنچه در وی کنده کاری کرده باشند خواه چوب باشد و یا جز آن . به اصطلاح نقاشان و معماران ، نقشی که از زمین خود اندک بلند باشد، چنانکه نقش سکه بر روپیه ، و آن را به فارسی منبت کاری هم می گویند.”

 

 

از جمله اشياء كنده كاري منبت کاری شده مانند: كشكول درويش ها، صندوق، تخته شطرنج و يا تخته نرد مي باشد.

ابزار مورد نياز در اين كار عبارتست از: چوب، گيره، مغار (وسيله اي است براي تراشيدن چوب)، سوهان، چوب ساب، چكش، روغن دان، سنگ نفت.

شما می توانید تعداد 600 طرح آماده منبت کاری را در دو بخش از سایت دلتا دانلود دریافت کنید.در این بخش سری 1 قرار داده ایم.

 


مشخصات

  • فرمت فایل: JPG
  • تاریخ انتشار: 1396/04/20
  • مجوز: رایگان
  • رمز: www.deltadl.com
  • 8,605

دانلودهای مرتبط

دیدگاه های شما

3
دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
2 رشته های دیدگاه
1 پاسخ های رشته
0 دنبال کنندگان
 
بحث برانگیزترین دیدگاه
داغ ترین رشته دیدگاه
3 نویسندگان دیدگاه
dt_adminقاشقمرتضی آخرین نویسندگاه دیدگاه
مرتضی
مهمان
مرتضی

سلام من مدتی است که کلاس منبت در شهرمان داراب فارس می روم .و کارهای مقدماتی را یاد گرفتم برای ادامه ویاد گیری بهتر و بیشتر لطفا مرا راهنمایی فرمایید هم چنین تهیه چوب مناسب برای این کار ..متشکرم از شما استاد

قاشق
مهمان
قاشق
امتیاز :
     

جناب چرا وقتی روی دانلود کلیک میکنیم میره نرم افزار قاشق. یا همراه سبز را دانلود میکنه

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات