•  09141234567
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

مطالعه و یادگیری

9 روش مهم برای مطالعه و یادگیری صحیح 

روش‌های مختلفی برای مطالعه و افزایش میزان یادگیری وجود دارد که هریک می‌تواند برای یک فرد روش مناسب محسوب شود. در این مقاله به بررسی انواع روش مطالعه و بررسی میزان اثرگذاری هریک از آنها پرداخته شده است که می‌تواند به شما در انتخاب روش مناسب‌تر کمک کند.

ا- خلاصه برداری

خلاصه برداری یک روش قدیمی برای مطالعه و یادگیری است که تحقیقات نشان داده آنقدرها هم در افزایش یادگیری موثر نیست و تنها برای آزمون‌های تستی موثر است. این روش به هیچ وجه نمی‌تواند در یادگیری و به خاطرسپاری طولانی مدت موثر واقع شود. در واقع این خلاصه برداری‌ها به دانش آموزان کمک می‌کند بدون نیاز به اطلاعات کامل، پاسخ گزینه‌ها را با توجه به موارد مهمی که خلاصه برداری و یادداشت کرده‌اند، پاسخ دهند.

 

2- خط کشیدن زیر مطالب مهم

هایلایت کردن یک روش مورد علاقه اکثر دانش آموزان است اما تحقیقات نشان می‌دهد که این روش مطالعه تا حد بسیار زیادی یکی از بی ارزش‌ترین روش‌های به خاطرسپاری است. این حالت از آنجا که به دانش آموزان حالت و سیگنال شرایط تحت کنترل را صادر می‌کند مورد علاقه بسیاری از افراد است و به نوعی استرس را کاهش می‌دهد. یکی از دلایل محبوبیت این روش این است که نیاز به هیچ آموزش و کار خاصی ندارد، هیچ زمان اضافی را از ما نمی‌گیرد و به هیچ وجه هیچ عملکردی در افزایش عمکرد مغز و بکارگیری سلول‌های خاکستری ندارد.

 

3- استفاده از کلمات کلیدی

یکی روش مطالعه و به خاطرسپاری اطلاعات، لینک کردن و برقراری ارتباط یک کلمه با محیط اطراف است. این ارتباط می‌تواند شامل نحوه تلفظ کلمه یا تصویری از آن کلمه باشد که به ذهن ما خطور می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد این روش فقط و فقط برای یک مدت زمان محدود کارساز خواهد بود. این روش مثلاً برای یادگیری زبان خارجی و یا یادگیری نام مردم و مشاغل و یا اصلاحات علمی مفید خواهد بود و نه بیشتر.

 

4- تصویرسازی

تحقیقات نشان داده که تصویرسازی و تخیل در مورد مطالبی که خوانده می‌شود، مزایایی در به خاطرسپاری جملات دارد اما این روش تاثیر خود را برای جملات طولانی به شدت از دست می‌دهد. البته این روش ساده و آسان، ارزش بکار گیری را دارد و می‌تواند در برخی موارد به بخاطرسپاری کمک کند.

 

5- دوره کردن مطالب

تحقیقات نشان داده است که بازخوانی و تکرار مطالب موثرتر از خلاصه برداری است، با این حال این روش یکی از غیرموثرترین روش‌های به خاطرسپاری و یادگیری است و پیگیری این تکنیک، نیازمند صرف زمان بسیار بالایی است که ارزش این روش را به مراتب کاهش می‌دهد.

 

6- سوال از خود

در این روش مطالعه پس از مطالعه چند پاراگراف از خود سوالاتی با مضمون چرا بپرسید و در یادداشت برداری خود از پاسخ‌های خود بهره بگیرید. این متد یکی از ساده‌ترین متدها و پرکاربردترین‌ها است. مطالعات نشان می‌دهد این تکنیک می‌تواند زمان مطالعه را قدری کاهش دهد و در یادگیری تاثیرگذار باشد. روشی مثبت که کمبودهایی نیز دارد.

 

7- توضیح دادن برای خود

در تحقیقات انجام شده نتیجه گرفته شده است که توضیحاتی که دانش آموزان سال بالایی از فرمول‌های جبری و هندسی برای سال پایینی‌ها ارائه می‌دهند در یادگیری و به خاطرسپاری مطالب برای خودشان مفید است.

این روش به همان سادگی توضیح دادن استاد است با این حال برخلاف آن، زمان بیشتری (تا دو برابر) را برای مهارت پیدا کردن لازم دارد. شکل گیری این روش مطالعه بر پایه مطرح کردن سوالاتی با کلید واژه «چطور» شکل می‌گیرد و توضیحاتی که در قبال آن به خود می‌دهیم احتمالاً می‌تواند راه حلی برای به خاطر سپاری بهتر باشد. طبق تحقیقات این روش می‌تواند تا حد قابل قبولی و بویژه برای دروسی همچون ریاضی، فیزیک و شیمی بکار آید.

 

8- از خود امتحان گرفتن

امتحان گرفتن، از موثرترین روش‌ های مطالعه است! با این حال به طور سنتی این ارزشیابی‌ها معمولاً در تعداد کم و با اهمیت و محوریت نمره انجام می‌شود. مزایای تستینگ بسیار در یادگیری قابل توجه است با این حال به نظر نمی‌رسد که لازم باشد این امتحان گرفتن در قالب ارزشیابی با ریسک و مخاطرات بالا و اهمیت نمره برگزار شود.

پس اگر معلم هستید سعی کنید امتحان‌ها را بدون نمره و با محوریت آموزش برگزار کنید و اگر دانش آموزید از خودتان تست بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد که اگرچه تست‌های چند گزینه‌ای موثر هستند با این حال آزمون‌هایی که جزئیات بیشتری را از دانش آموز بخواهد موثرتر هستند به خصوص اینکه طراح سوال خود فرد آموزنده باشد.

 

9- تمرین لایه ای

روش مطالعه لایه‌ای به این معناست که دروس مختلف را دریک روز دنبال کنید و از مطالعه صرفاً یک درس خودداری نمایید. ظاهراً چنین روشی برای مطالعه درس ریاضی بسیار موثرتر است. شواهد نیز نشان می‌دهد که این روش برای یادگیری مطالب در دراز مدت بسیار مفید است.

 

روش‌های بهتر حفظ کردن مطالب

1- بازنویسی یادداشت‌ها: یادداشت‌هایی را که در کلاس یا نشست‌های کاری نوشته‌اید، بازنویسی کنید. این روش وادارتان می‌کند تا درباره‌ی آنچه می‌نویسید، عمیق‌تر فکر کنید.

 

2- گوش کردن به فایل‌های صوتی: اگر از کلاس درس، جلسه‌ی کاری یا کنفرانسی که شرکت کرده‌اید، فایل صوتی دارید، می‌توانید با گوش دادن مجدد به صحبت‌ها، نکات مهم را راحت‌تر به خاطر بسپارید.

 

3- تکرار: مطالبی را که برای‌تان اهمیت دارند، در فواصل زمانی معین تکرار کنید تا قبل از اینکه از حافظه‌ی کوتاه مدت پاک شوند، به حافظه‌ی بلندمدت منتقل‌شان کنید.

 

4- فلش‌کارت: فلش‌کارت‌ها نکات کلیدی درس را به صورت طبقه‌بندی شده در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند.

 

5- قطعه‌بندی: گنجایش حافظه‌ی کوتاه‌مدت محدود به تعداد مشخصی واحد اطلاعاتی است. مثلا اگر قصد دارید کدپستی منزل‌تان را حفظ کنید، بهتر است به جای اینکه ارقام را تک‌ تک به خاطر بسپارید، کدپستی ۱۰ رقمی را به ۳ قطعه تقسیم کنید.

 

6- تداعی سازی: برای اینکه بتوانید اطلاعات جدیدی را که یاد می‌گیرید راحت‌تر به خاطر بسپارید، اطلاعات جدید را به مطالبی که از قبل می‌دانستید ربط دهید.

 

7- خانه حافظه: در این روش از تصویرسازی به منظور یادآوری اطلاعات استفاده می‌شود. برای شروع، مکانی آشنا را تصور کنید، مثلا منزل خودتان، یا اگر می‌خواهید خلاقیت بیشتری به خرج دهید، یک کاخ بزرگ را تصور کنید که اتاق‌های زیادی دارد. سپس هر اطلاعاتی را که قصد دارید به خاطر بسپارید، در یک مکان خاصی از کاخی که در تصورتان ساخته‌اید قرار دهید.

 

بیشتر بدانید: روشهای موثر و مفید مطالعه بطور خلاصه

بیشتر بدانید: 7 راز کلیدی موفقیت در امتحانات درسی

 

منابع:  سایت پارسیش و سایت چطور

  • 322

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...