• آرنت : در جستجوی نور باش، نور را می‌یابی.
  • دوروستان : شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
  • نیما یوشیج : هر قدر به طبیعت نزدیک شوی، زندگانی شایسته تری را پیدا می‌کنی.
  • ورنر هفته : زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست.

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

6 نکته کلیدی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه باید بدانید

6 نکته کلیدی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه باید بدانید !

شاید به این فکر افتاده باشید که با تغییر دکوراسیون اطراف خود، تنوعی در زندگی روزانه تان ایجاد کنید و از اثرات مثبت این امر استفاده نمایید. عموما ایجاد یک تغییر رنگ ساده در اجزای دکوراسیون یا به کارگیری طرحی متفاوت در المان‌های اصلی و تاثیرگذار محیط می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند.

شاید به این فکر افتاده باشید که با تغییر دکوراسیون اطراف خود، تنوعی در زندگی روزانه تان ایجاد کنید و از اثرات مثبت این امر استفاده نمایید.

عموما ایجاد یک تغییر رنگ ساده در اجزای دکوراسیون یا به کارگیری طرحی متفاوت در المان‌های اصلی و تاثیرگذار محیط می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند.

 

داشتن یک الگوی رنگی با طرح‌های خاص، نظیر آنچه در اجزای بافتی و منسوجات دکوراسیون مشاهده می‌کنیم می‌تواند بهترین روش برای تغییر وضعیت دکوراسیون و بهبود فضای اتاق‌ها باشد.

این المان‌ها می‌تواند شامل منسوجاتی همچون روبالشی ها، کوسن ها، قالیچه کفپوش اتاق‌ها و دیگر لوازم داخلی باشد که عموما استفاده از طرح‌های پارچه‌ای در آن‌ها متداول است.

با تغییر چنین طرح‌هایی می‌توان فضای اتاق را به طور چشمگیری سرزنده‌تر و شاداب‌تر جلوه داد و انرژی بیشتری در محیط ایجاد کرد. در واقع می‌توان گفت:

این تغییر طرح و رنگ در اتاق، کلید اصلی تغییر دکوراسیون فضا‌های داخلی شما است.

 

اما ایجاد این تغییرات بایستی در چهارچوب خاصی انجام شود و از این جهت دانستن برخی نکات، در جهت رسیدن به یک طراحی دکوراسیون ایده آل، لازم و ضروری به نظر می‌رسد. به همین دلیل طراحان حرفه‌ای دکوراسیون معمولا ضوابط و اصول خاصی را در طراحی‌های خود رعایت می‌کنند تا با کنار هم قرار دادن اجزای مختلف دکوراسیون همراه با رعایت برخی نکات عمومی، ترکیبی موزون و هماهنگ ایجاد نمایند. رعایتی نکاتی که در ادامه باهم میخوانیم، می‌تواند برای شما هم مفید باشد.

 

۱. لازم نیست که طرح‌ها و الگو‌هایی که در قسمت‌های مختلف دکوراسیون خود از آن‌ها استفاده می‌کنید، حتما با یکدیگر همخوانی و تطبیق ظاهری داشته باشند. تنها کافی است حسی که از به کارگیری آن‌ها در طراحی دکوراسیون انتظار دارید، برایتان برآورده شود. اما دقیقا منظور از دریافت این حس مثبت که از آن صحبت می‌کنیم، چیست؟

سعی کنید از منسوجات با طرح‌ها و الگو‌هایی استفاده کنید که با یکدیگر اشتراکات بینابینی داشته باشند. به عنوان مثال بهتر است این طرح‌ها دارای رنگ‌هایی مشابه باشند و به طور غالب این رنگ‌ها در بخش‌های مختلف طرح مورد نظرتان تکرار شده باشد. همچنین در دیگر بخش‌های اتاق نیز همان را تکرار کنید تا به صورت شالوده اصلی دکوراسیون خودش را نشان دهد و هماهنگی و هارمونی که به آن نیاز دارید، در دکوراسیون تامین گردد.

به عنوان مثال اگر دوست دارید تم اصلی دکوراسیون فضای داخلی مورد نظرتان، شامل رنگ‌های بنفش و یاسی باشد، بایستی تمام اجزا همچون تابلو‌های هنری، پارچه‌های مبل‌ها و کاناپه، کوسن‌های اتاق نشیمن یا بالشت‌ها و روتختی اتاق خواب، صندلی‌ها و … نیز ترکیباتی از همین رنگ‌هایی داشته باشند که انتخاب کرده اید. به این ترتیب همه گوشه و زوایای محیط در بردارنده یک طیف رنگی خاص خواهند بود که به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون شناخته می‌شود.

 

۲. ابعاد و اندازه‌هایی که برای طرح‌های رنگی و نقش و نگاره‌های مورد استفاده خود، در نظر می‌گیرید را محدود نکنید. به عنوان مثال اگر از طرح خاصی برای بخشی از اجزای بافتی و منسوجات موجود در دکوراسیون خود استفاده می‌نمایید که دارای رنگ‌های خاصی هستند، سعی کنید از این طرح و رنگ در دیگر بخش‌های دکوراسیون در ابعاد و اندازه‌های مختلف نیز بهره بگیرید.

 

۳. سعی کنید در وسایلی که اندازه‌های بزرگی دارند از طرح‌هایی با نقوش بزرگ‌تر و پترن‌های درشت‌تر استفاده کنید. اجزای کوچک‌تر دکوراسیون برای استفاده از الگو‌ها و نقش و نگار‌های ریز و شلوغ، مناسب‌تر هستند. همچنین در نظر داشته باشید که معمولا وسایل بزرگی که در فضای داخلی قرار می‌گیرند، خاص و یکتا هستند، در حالی که اجزای کوچک‌تر دکوراسیون می‌توانند به تعداد بیشتری در چیدمان محیط موجود باشند و در قسمت‌های مختلف به کار گرفته شوند.

 

۴. سعی کنید طرح‌های رنگی که در دکوراسیون به کار می‌برید، مانند پلی ارتباط دهنده میان اجزای مختلف رنگی در چیدمان و دکوراسیون اتاقتان باشد. برای این منظور بایستی طرح‌ها و پترن‌هایی که برای منسوجات و المان‌های بافتی دکوراسیون انتخاب می‌کنید، دربردارنده طیف‌های رنگی یکسان یا مشابه عناصر مختلف در فضای داخلی محیط باشد. به عبارت دیگر، یک طرح مناسب با رنگ‌های ایده آل بایستی بتواند، رنگ دیوار‌ها یا کاغذ دیواری اتاق شما را با مبلمان، کفپوش‌ها، و دیگر المان‌های اصلی محیط مرتبط سازد.

 

۵. پترن‌ها و طرح‌های پارچه‌ای به کار رفته در دکوراسیون بایستی از نظر سبک و طراحی با یکدیگر همخوانی داشته باشند. به عنوان مثال اگر طرحی که برای بخشی از دکوراسیون انتخاب کرده اید، ظاهری سنتی داشته باشد، چنین طرحی با مدل‌های مدرن تناسب نخواهد داشت. در نتیجه از کنار هم قرار گرفتن چنین اجزای ناهماهنگی، فضای ظاهری اتاق از هم گسیخته، نامرتب و بدون هارمونی و احساس نظم محیطی به نظر خواهد رسید.

 

هنگام استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در دکوراسیون به این نکات توجه کنید

۶. ترکیب‌های رنگی به کار رفته در طراحی پترن‌ها و نقش و نگاره‌های موجود در عناصر دکوراسیون بایستی در ترکیب با یکدیگر قرار گیرند و به عبارتی روی یکدیگر بنشینند. اگر رنگ‌های موجود در طراحی این اجزا کاملا با هم تناسب نداشته باشند، زیبایی بصری مورد انتظارتان در محیط ایجاد نمی‌شود و این امر به سردرگمی شما در طراحی بخش‌های مختلف دکوراسیون منجر می‌گردد.

گاهی اوقات انتخاب طرح و رنگ با توجه به سلیقه شخصی خودتان، و کسب تجربه در طراحی دکوراسیون، می‌تواند گوشه و زوایای بیشتری از این کار را پیش رویتان باز کند و به این ترتیب به نکات تازه‌ای پیرامون ترکیبات رنگی، انتخاب طرح‌های مناسب و چیدمان دکوراسیون پی خواهید برد. سعی کنید از نکات گفته شده در این مطلب به عنوان اصولی کلیدی و اصلی در طراحی‌های خود بهره بگیرید تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری انتخاب‌های خودتان را انجام دهید و نتایج ایده آلی کسب کنید.

البته فراموش نکنید که برای ایجاد خلاقیت و رسیدن به تجربه‌های جدید همیشه لازم نیست خودتان را محدود کنید. بهتر است گاهی اوقات قوانین را بشکنید!

منبع:برترین‌ها

  • 641

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...