• ویلیام ماتیوس : نخستین قانون موفقیت، تمرکز است.
  • رالف والدو امرسون : بزرگ ترین موفقیت عبارت است از اعتماد یا سازش کامل بین اشخاص صمیمی.
  • سری چتری : موفقیت بر روی ستون های شکست شکل می گیرد.
  • شکسپیر : از دست دادن امیدی پوچ و محال، خود موفقیت و پیشرفتی بزرگ است.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

5 نکته ای که باید قبل از اهدای خون بدانید

5 نکته ای که باید قبل از اهدای خون بدانید

بی شک، همه ما این جمله معروف ” اهدای خون، اهدای زندگی است” را شنیده ایم و بسیاری از ما نیز از مقابل سازمانهای انتقال خون عبور کرده ایم. برخی حتی ممکن است این عمل خدا پسندانه را انجام داده باشند.

در نوشته قبلی شریط اهدا خون را ذکر کردیم، در این نوشته هم  سعی کرده ایم 5 نکته ای که باید قبل از اهدای خون بدانیم را توضیح دهیم و در نوشته ی بعدی هم فواید اهدای خون را به اطلاعتان می رسانیم.

 

1- آقایان هر 3 ماه و خانم ها هر 4 ماه یکبار می توانند خون اهدا کنند، البته در مواقع اضطراری کمبود خون هر اهداکننده می تواند با فاصله 8 هفته خون خود را اهدا کند، مشروط بر اینکه در طول سال تعداد اهدای خون در آقایان بیشتر از 4 بار و در خانم ها بیش از 3 بار نباشد.

2- اهداکننده باید از لحاظ سلامت جسمی و روانی، وضعیت مطلوب و قابل قبولی داشته باشد، طیف سنی او نیز باید بین 17 سال تمام تا 65 سال و وزنش حداقل 50 کیلوگرم باشد.

3- در صورت وجود یا سابقه حساسیت های مهم مانند آسم و تب یونجه، فشار خون بالا، دیابته بیماری های قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی و عفونی و مصرف دارو حتما پزشک انتقال خون را در جریان بگذارید.

4- استفاده از غذاهای آهن دار چند روز قبل از اهدای خون، داشتن استراحت کافی شب قبل از اهدا، نوشیدن مقدار کافی آب چند ساعت قبل، مصرف نکردن دارو هایی مانند آسپیرین حداقل از ۲ روز قبل و تناول غذای مناسب چند ساعت قبل از اقدام به اهدا از نکات مهمی هستند که باید قبل از مراجعه به مراکز اهدای خون رعایت کنید.

5- بعد از اهدای خون می توان بلافاصله به کار و زندگی روزمره بازگشت. البته اهدا کننده باید 10 تا 15 دقیقه روی تخت خونگیری استراحت کند. همچنین 4 تا 24 ساعت نباید به دستی که از طریق آن نسر در خونگیری انجام شده فشار وارد کند یا کارها و ورزش های سنگین انجام دهد. طی 24 ساعت آینده پس از اهدا، به خصوص در 2 ساعت اول باید مصرف مایعات را هم افزایش داد.

منبع: نشریه علمی و فرهنگی لابراتور- سال اول- شماره اول

  • 134

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات