•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

5 جاده شگفت انگیز

5 جاده شگفت انگیز و فوق العاده زیبا اما پر خطر ایران به همراه عکس

آمار تصادف‌ها و مرگ و میرهای ناشی از آن در کشور ما بالاست. کافی است راننده بی احتیاط باشد و جاده هم ناهموار تا تلخی حادثه کام خانواده‌ای را تغییر دهد. این در حالی است که اگر پیش از سفر اطلاعات خودمان را از راه و مسیر مسافرت بیشتر کنیم، درجه اطمینان سلامتی سفرمان نیز بالاتر می‌رود.

1- جاده تهران – چالوس (محور كندوان)

شاید دوره قاجار، زمانی که مسیر تهران -کرج- چالوس، تنها یک جاده مالرو برای رسیدن به روستاهای اطراف داشت، کسی فکرش را نمی‌کرد، روزی برسد و این جاده یکی از پر رفت و آمدترین جاده‌های کشور شود. حالا دیگر جاده چالوس از جمله مهم‌ترین جاده‌های کشور است كه از میان شهر كرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در كرانه دریای خزر وصل می شود. بیراه نگفته اند کسانی که می‌گویند محور کندوان یکی از زیباترین جاده‌های دنیا به شمار می رود. اما این محور اگر چه زیباست اما پرخبر هم هست؛ گاهی به خاطر ترافیك‌های زنجیره‌وار، گاهی به خاطر محدودیت‌های ترافیكی، زمانی هم برای تصادف‌های دلخراشش!

همكاری با هلال احمر، راهداری و پلیس راه قبل از حرکت با پلیس راه در تماس باشید و از باز بودن جاده اطمینان پیدا کنید، چرا كه این جاده در طول هفته مدام شامل محدودیت های ترافیكی می شود. در زمستان حتما زنجیرچرخ با خود همراه داشته باشید و قبل از حرکت، از باز بودن راه ها مطمئن شوید. برای اینکه در طول سفر با خیالی آسوده و بدون اضطراب بتوانید مسیر را طی کنید با هلال احمر، راهداری و پلیس ارتباط و همکاری داشته باشید. مواظب ریزش سنگ باشید. درجاده کندوان دست اندازهای زیادی دیده می شود. علاوه بر این ریزش سنگ در این منطقه زیاد است. با این كه تعدادی از این مناطق را پوشش داده اند اما هنوز تمام مناطق به طور کامل رفع خطر نشده اند. البته خدا را شکر، تابلوهای هشداردهنده خوبی در محور کندوان نصب شده که به راننده ها قبل از بروز حادثه، هشدار می‌دهند.

در مسافرت های تابستان همه تجهیزات و امکانات را با خود به همراه داشته باشید، خصوصا وقتی كه راهی كندوان شده اید چون در این جاده هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. حتما کمک‌های اولیه و مراحل کمک‌رسانی اولیه به مصدومان را یاد بگیرید، با توجه به تنگ بودن این جاده و ترافیكی كه عموما دارد، تا رسیدن نیروهای امدادی، كمك شما به مصدوم می تواند او را نجات دهد. هیچ كدام از ما دوست نداریم، در هنگام مشكل بی دست و پا باشیم!

 

2- جاده ساری – سمنان (محور كیاسر)

دسترسی به دریای شمال از جنوب كشور كار چندان ساده ای نیست، چرا كه هم مسیرها خطرناك و پر پیچ و خم هستند و هم ترافیك در جاده های تهران به سمت شمال غوغا می كند. بنابراین معمولا آنهایی كه در نیمه شرقی كشور هستند، از محور كیاسر به سمت شمال می‌روند تا هم از طبیعت بكر آن جا حظ ببرند و هم مسافت كمتری را بپیمایند. ترجیحا طوری برنامه ریزی كنید كه این محور را در روز رانندگی كنید، شب‌ها محور كیاسر نور چندانی ندارد. نور مشكل اصلی این جاده است كه می تواند با كاهش دید رانندگان، خطر سقوط آن ها را در دره‌ها و حتی چپ كردن ماشین در شانه خاكی راست جاده را به همراه داشته باشد.

محور کیاسر تنها جاده اصلی است که ساری را به سمنان متصل می کند. مهمترین خطری که در جاده کیاسر مردم را تهدید می کند برف است. برف سنگین در کیاسر باعث بروز حوادث جبران ناپذیری می شود. شرایط جاده به گونه ای است که یا تصادف نمی شود یا اگر تصادف شد خیلی سنگین است، چرا كه معمولا تصادفات این جاده به خاطر لیزی مسیر اتفاق می افتند.معمولا اکثر تصادفات محورکیاسر، در مسیر سمنان به ساری رخ می دهد. راننده ها در این جاده لیز با سرعت غیرمجاز حرکت می کنند و به خاطر آشنا نبودن به جاده، پیچ و خم ها و سبقت های غیر مجاز، ماشین شان سُر می خورد.

 

3- جاده اسالم – خلخال

جاده ٧٠ کیلومتری اسالم به خلخال كه استان اردبیل را به گیلان و زنجان متصل می‌كند، ١٨ کیلومترش از گردنه الماس در حوزه استحفاظی استان اردبیل و بقیه از حوزه استحفاظی استان گیلان می‌گذرد. جاده اسالم به خلخال را یكی از محورهای سخت گذر كشور می‌شناسند، چون ٣هزار و ٣٠٠ متر از سطح دریا بالاتر است و برای همین، بیشتر ماه های سال، در معرض ریزش کوه و جاری شدن سیل قرار دارد.

بهتر است در فصل زمستان و پاییز برای رفتن به اردبیل، فكر گذشتن از این محور را از سرتان بیرون كنید. با این وجود و با تمام خطرهایی كه در این جاده مسافران را تهدید می کند، خیلی ها نمی توانند از خیر زیبایی و جذابیت این جاده بگذرند و هركس راهی این مسیر می شود، احساس می کند در مسیر بهشت قرار گرفته؛ واقعا زیبایی‌های شوكه كننده ای دارد!

محور اسالم به خلخال، راه پیچ‌درپیچی در دامنه‌های سبز کوهستان است؛ جایی بکر و سبز که بیشتر نقاطش را مه پوشانده اما وجود مه زیاد در این منطقه، دید راننده‌ها را خیلی كم و محدود می كند و همین موضوع، باعث می شود خیلی از راننده‌ها پرتگاه های كوچك و بزرگ جلوی خود را نبینند و به ته دره سقوط كنند. با وجود اینکه راهداران سعی می‌کنند این جاده را از هر نظر برای رانندگی مساعد کنند اما باز هم مشکلات جاده، پیچ های خطرناک و خطای انسانی احتمال تصادف را در مسیر رویایی بالا می برد و باید در حین رانندگی کاملا هوشیار بود.

 

4- گردنه حیران

گردنه حیران، مسیر ارتباطی آستارا و اردبیل ‌است. این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان اردبیل به‌شمار می‌رود، از یک طرف مشرف به کوه‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه ‌است و ازطرف دیگر مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود آستارا، «آقچای» عبور می‌کند. با وجود این كه گردنه حیران چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح آب های آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است، در تمام طول سال مه این جاده را پوشانده و دید رانندگان را كم می كند. رطوبت دریای خزر به طور مستقیم از شمال ایران به سمت رشته كوه های البرز و زاگرس می رود و در واقع علت اصلی مه تقریبا دائمی گردنه حیران هم همین موضوع است، نه ارتفاع زیاد این جاده از سطح دریا. گردنه حیران از این نظر نیز اهمیت دارد که یکی از روستاهای تاریخی و ییلاق بزرگترین خوانین آستارا و قشلاق‌های غربی و شمالی این شهرستان در گذشته بوده و اكنون هم یك مسیر دسترسی زیبا و مهم به شمار می رود‌.

حوادث و تصادفات مرگباری که در این گردنه به خاطر پیچ های خطرناک، مه دائمی، سرعت های غیرمجاز و سبقت های بی موقع اتفاق می افتد، جان بسیاری از مسافران را در معرض خطر قرار می‌دهد. با این وجود هیچ کس نمی تواند منکر زیبایی حیران کننده گردنه حیران باشد. كسانی كه ادعای رانندگی‌شان امان خیلی‌ها را بریده، معمولا در پیچ‌های این محدوده دچار سردرگمی می شوند و با انحراف از مسیر اصلی عامل تصادف‌های زنجیره وار را مهیا می كنند. بهترین روش حركت در این گردنه، سرعت كم و استفاده از دنده سنگین است.

گردنه‌ها در فرهنگ سفر ما به مكان‌هایی گفته می‌شوند كه تردد در آن‌ها به دلیل عوارض طبیعی، سخت و خطرناك هستند. بنابراین فقط گردنه حیران نیست كه جزو مناطق خطرناك محورهای مواصلاتی كشور به حساب می‌آید؛ در جاده تهران-مشهد، گردنه آهوان و در جاده غرب، گردنه حسنی هم به همین اندازه خطرناكند، اما یا مسیر جاده تغییر یافته و یا تردد در آن ها كم است و به همین خاطر آمار تلفات‌شان پایین گزارش شده است. بنابراین در حین تردد در هر جاده ای باید از گردنه های احتمالی آن باخبر شوید و برنامه سفرتان را طوری تنظیم كنید كه حین عبور از این مناطق، هم در هوشیاری كامل باشید، هم مقررات رانندگی را به خوبی رعایت كنید و هم هوا روشن باشد.

 

5- محور تهران – مشهد

یا امام رضا(ع)! و بعد از این جمله سفر به مذهبی‌ترین شهر ایران آغاز می‌شود. مسیر مهم نیست، هدف بارگاه طلایی امام هشتم (ع) است و بس. معروفترین محور برای رسیدن به شهر مشهد، از مسیر تهران- مشهد می‌گذرد. تمام راه های فرعی از شمال و جنوب به این محور می ریزند تا سیل زائران به حرم امام خود برسند. این جاده را می توان بزرگترین و مهمترین جاده كشور به حساب آورد چرا كه آمارها حكایت از حضور روزانه ٢ میلیون مسافر در شهر مشهد دارند كه تقریبا همگی به نوعی از این جاده راهی سفر خود شده‌اند و یا همجواری با آقایشان را به پایان می‌رسانند. وجود این تعداد مسافر در هر جاده‌ای خود می‌تواند خطر‌آفرین باشد اما علاوه بر این، این محور به دلایل دیگری هم پرحادثه است.

هم شلوغی جاده خطرناك است و هم خلوتی آن. اگر از تهران عازم این سفر هستید باید نقاط شلوغ جاده را تا مقصد بشناسید كه ناگهان با خطر برخورد با خودروهای متوقف شده جلویتان رو‌به‌رو نشوید. علاوه‌بر تمام شهرهای بین راهی كه نقاط پرترافیك جاده را می‌سازند، مكان‌های استراحت بین جاده‌ای، پلیس راه‌های مهم و حساس، گشت‌های نامحسوس پلیس و… مكان‌هایی هستند كه خودروها به طور ناگهانی در آن ازدحام می‌كنند و باعث كندی تردد و شاید هم خطر برخورد ماشین‌های پشتی می‌شوند. خلوتی هم البته نگران كننده است. مخصوصا در فاصله ٣٠٠‌كیلومتری شاهرود- سبزوار كه عموما باعث خواب آلودگی راننده می شود و تصادف‌های آن چنانی! مسیر ٩٠٠ كیلومتری این محور، پر است از محل‌هایی كه بعضا آسفالت سالمی ندارند و عوارض جاده باعث تكان خوردن های مكرر خودرو و واژگونی آنها می‌شود. این دست اندازها بیشتر در نقاطی چون پاكدشت، حومه شاهرود، نرسیده به دامغان و محدوده نیشابور قرار دارند كه باید حسابی مراقب آن ها بود.

 

بیشتر بدانید : آشنایی با مناظر و سد زیبای اکباتان واقع در همدان

 

منبع : روزنامه شهروند

  • 1,422

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...