•  09141234567
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

کنترل عصبانیت

3 راه حل برای کنترل عصبانیت توسط بزرگان دین

از قدیم رسم بر این بود که هر کس عصبانی می شد وبه قول معروف کنترل رفتارش را از دست می داد، فوراً یک لیوان آب سرد دستش می دادند و او را مجبور می کردند آن را سر بکشد تا کمی آرام شود. ولی بهتر است به جای درمان به پیشگیری فکر کنیم و کارهایی انجام دهیم که بتوانیم خشم و عصبانیت مان را کنترل کنیم.

بسیاری از علمای دین توصیه کرده اند قبل از آن که آتش غضب زبانه بکشد و گوشت و خون انسان را فرا بگیرد، باید جلوی آن گرفته شود چرا که خاموش کردن آن قبل از دامنه دارشدنش راحت تر است. راهکارهای بسیاری در احادیث و روایات آمده که با انجام آن ها می توان خشم و غضب خویش را کنترل کنیم.

1- ثق هالاسلام کلینی

چرتکه بیندازید

قبل از آن که شعله های آتش خشم بر قلب و جان ما چیره شوند و آن را احاطه کنند خوب است درباره آثار زیانبار آن بیندیشیم و مرتب به خود بگوییم: غضب خرمن ایمان را به آتش کشیده و دنیا و آخرت انسان را به باد فنا می دهد. غضب دوستی ها را کم و دشمنی ها را زیاد می کند. غضب ما را در معرض آتش خشم خدا قرار می دهد. غضب عمر را کوتاه و سامتی انسان را به خطر می اندازد.

مطمئنا این تلقین های مثبت کم کم بر جان آدمی اثر گذاشته و دل را آرام می کنند. اما مهم ترین راهکار را ثقه الاسلام کلینی در صفحه 304 کتاب کافی آورده است؛ یادآوری عذاب الهی، گستردگی قدرت و حاکمیت او و این که توانایی انسان بر کسی که مورد خشم او قرار گرفته در برابر قدرت لایزال خداوند ناچیز است و نیاز فرد خشمگین به عفو و اغماض الهی به مراتب بیشتر از نیاز مردم به عفو اوست.

در این زمینه امام صادق(ع) چنین می فرمایند: در تورات نوشته شده ای فرزند آدم! مرا ( خداوند) به هنگام خشم خویش به یاد آور تا تو را به هنگام خشم خود(خداوند) یاد آورم و گناهت را بر تو ببخشم.

 

2- ملا احمد نراقی

فرو خوردن خشم

مرحوم ملا احمد نراقی برای درمان خشم راهکارهای مختلفی ارائه داده ؛ اخبار و آثاری را که در مذمت غضب رسیده ملاحظه کند. از جمله آن ها روایت امام صادق(ع)است که فرمودند: خشم نابود کننده دل شخص حکیم است . یا این فرمایش نورانی از حضرت علی(ع) که می فرمایند:

خشم و غضب باعث فساد و تباهی عقل است و آدمی را از راه صلاح و صواب دور می سازد.

همچنین روایاتی را که در مدح و ثواب فرو خوردن خشم و خودداری از غضب وارد شده ملاحظه و به آن توجه کند؛ مثل این روایت از امام محمد باقر(ع) که فرموده اند: کسی که خشم خود را فرو خورد در حالی که می تواند آن را اعمال کند خداوند در قیامت دلش را از ایمنی و ایمان پر کند. راه درمان دیگر این است که با اهل علم و حلم و وقار مجالست کند و از مصاحبت با کسانی که درشتخو هستند پرهیز کند. از همه مهم تر اینکه باید به یاد آورد که تسلط و قدرت خدا بالاتر و قوی تر از قدرت بر انسان ضعیفی است که بر او غضب می کند.

 

3- علامه محمد باقر مجلسی

یک روش کاملاً خاص و عجیب

محمد باقر مجلسی در کتاب بحار الانوار یادآوری فضیلت را برای کاهش خشم مؤثر می داند و می گوید باید عفو و بردباری و نیز پاداش عظیمی را که خدای متعال برای دارندگان این صفات تعیین کرده بر خود یادآوری کرد؛ از جمله اینکه پیامبر اکرم(ص) فرموده اند:

آن که خشم خود را باز دارد، خداوند عذابش را از او باز خواهد داشت. هم چنین امام صادق(ع)  تماس بدنی از طریق لمس را پیشنهاد داده اند. البته این نوعدرمان مربوط به خویشاوندان محرمی است که انسا نسبت به آن ها خشمگین شده. در این روش آمده اگر شخصی که از شما خشمگین است، او را در آغوش بگیرید از این طریق خشمش فروکش می کند و آرام می گیرد.

  • 450

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...