•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

17 مهر روز جهانی پست مبارک باد

از سال 1969 روز 9 اکتبر ( 17 مهر ) هر سال به عنوان روز جهانی پست تعیین گردید اکنون بیش از 170 کشور، عضو این اتحادیه هستند و ایران نیز سال 1256 ه.ش به عنوان بیست و نهمین عضو، به این اتحادیه پیوست.

سابقه فعالیت های پست

فعالیتهای پستی در ایران، قدمتی سه هزار ساله دارد وحتی برخی از مورخین، ایرانیان را مبتکر ارتباط پستی می دانند. در سال 1297 ه.ق ناصرالدین شاه دستور دادتا مؤسسه پست آن روز به وزارت تبدیل شود و اداره آن را به امین الملک ، وزیر وظایف و رئیس دارالشوراء سپرد.

پس از صدارت امیرکبیر، تحولات تازه ای در پست کشور ایجاد گردید، فعالیت پستی کشورهای استعمارگر تعطیل شد و پیکهای پست ایران ، با نظم و نظامی تازه که امیرکبیر ایجاد کرده بود با سرعت و دقت بسیار ، امور مراسلاتی را انجام می دادند.

شایان ذکر است که چون پست در ایران از قدمتی طولانی برخوردار است ، از فعالیت چاپارهای قدیم تا پست پیشرفته کنونی، ابزارو آثاری گرانبها و دیدنی گردآوری شده است که در موزه پست نگهداری می شود.

در سال1873، در روز 9 اکتبر به پیشنهاد ” هنریخ ون استفان “ مدیر کل پست کنفدراسیون آلمان شرقی، قراردادی با عنوان ” قرار داد برن” در زمینه تاسیس ” اتحادیه کل پست ” در ” برن” سوئیس ، توسط 22 کشور جهان به امضا رسید .

امضاکنندگان بر اساس توافق به عمل آمده ، یک قلمرو پستی را تشکیل دادند که آزادی ترانزیت برای مبادله متقابل مرسلات را در سراسر قلمرو و اتحادیه ، تامین و تضمین می کرد . نام این اتحادیه پس از 4 سال با پیوستن کشورهای دیگر ، به ” اتحادیه جهانی پست ” تغییر یافت

 

اهداف پست

 

  • سازمان‌دهی و کامل نمودن خدمات پستی؛
  • ارتقا و توسعهٔ همکاری‌های بین‌المللی؛
  • ارائهٔ کمک‌های فنی و نظرهای مشورتی به کشورهای نیازمند عضو اتحادیه؛
  • ایفا کردن نقش رابط و میانجی‌گر بین اعضا؛
  • تنظیم و تصویب قوانین برای تبادلات پستی بین‌المللی؛
  • ارائهٔ توصیه‌هایی در جهت برانگیختن سطح رشد در مراسلات و امانات پستی و بهبود کیفیت این خدمات برای مشتریان.

 

فعالیت ها 

در سال ۱۸۷۴ هاینریش وون استفان Heinrich von Stephan یک افسر عالی‌مرتبه پست در کنفدراسیون آلمان شمالی که در آن زمان شامل بخشهایی از آلمان فعلی‌، لهستان و روسیه می‌شد، کنفرانسی را با شرکت نمایندگانی از ۲۲ کشور، در برن سوئیس برگزار کرد. نمایندگان در ۹ اکتبر ۱۸۷۴ معاهده برن را امضا کرده و اتحادیه عمومی‌ پست General Postal Union را تشکیل دادند.

تعداد کشورهای عضو در اتحادیه به سرعت افزایش یافت و نام اتحادیه در سال ۱۸۷۸ به اتحادیه جهانی‌ پست Universal Postal Union تغییر یافت. در سال ۱۹۴۸ این اتحادیه به‌عنوان یک آژانس تخصصی سازمان ملل شناخته شد.

اتحادیه جهانی‌ پست همواره نقش مهمی‌ در ارتباطات و بازرگانی جهانی‌ داشته است. حتی در عصر ارتباطات الکترونیک، وجود خدمات پستی برای توزیع کالاهایی که آنلاین خریداری می‌شوند بسیار مهم است.

 

  • 697

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...