•  09141234567
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

دامپزشکی

14 مهر روز جهانی دامپزشکی مبارک باد

امروزه دامپزشکان مشارکت‌ها و مسئولیت‌های مهمی در زمینه بهداشت عمومی دارند که باعث تقویت بهداشت و رفاه دام‌ها، انسان‌ها و محیط زیست می‌شود که این فعالیت‌ها متضمن واژه “بهداشت واحد” خواهد بود. دامپزشکان وقایع بیماری‌هایی را مورد بازرسی و دقت قرار می‌دهند که از دام‌ها به انسان‌ها سرایت می‌یابد و به‌عنوان بیماری‌های مشترک شناخته می‌شوند، بیماری‌هایی همچون هاری، آنفلوآنزای طیور و ابولا.

دامپزشکان درباره ساخت و اختراع واکسن و روش‌های درمانی جدید بیماری‌های دامی تحقیقات می‌کنند که این تحقیقات منجر به درمان و یا پیشگیری از بیماری‌ها در انسان خواهد شد. همچنین به‌دنبال تدوین سیاست‌ها و گسترش قوانینی هستند که منجر به مراقبت و رفاه دام در سرتاسر دنیا شود. آنها به‌دنبال مراقبت از دام‌هایی هستند که به‌عنوان منبع غذایی برای انسان شناخته می‌شود تا این اطمینان برای جامعه حاصل شود که منابع غذایی همچون گوشت گاو، آبزیان، طیور در درجه نخست ایمن بوده و در درجه دوم مغذی و تأمین‌کننده احتیاجات باشد.

بنابر این گزارش، دامپزشکان در سرتاسر دنیا در امور آموزش و ترویج، مسئولیت مصرف داروها در دام‌ها به‌منظور کاهش درد و بیماری، مراقبت به‌منظور شناسایی وضعیت بیماری‌های دامی و حفاظت از محیط زیست مشارکت فعالانه دارند.

 

نام گذاری روز جهانی دامپزشکی

28 آوریل روز جهانی دامپزشکی است و هر ساله توسط انجمن جهانی دامپزشکی گرامی داشته می شود و مهمترین اهداف حرفه دامپزشکی مورد بحث و ارزیابی قرار می گیرد. به گزارش گروه بین الملل حکیم مهر، این روز توسط سازمان بهداشت جهانی (OIE) و انجمن دامپزشکی جهانی (WVA)، به منظور افزایش سطح آگاهی عمومی در رابطه با اهداف و نقش مهم دامپزشکان در جهان، به عنوان «روز جهانی دامپزشکی» نامگذاری شده است.

آینده ای پایدارتر هر ساله، OIE و WVA یک عنوان موضوع را برای روز جهانی دامپزشکی به عنوان شعار آن سال انتخاب کرده و اعلام می دارند. امسال یعنی سال 2018، تمرکز اصلی بر نقش حیاتی دامپزشکان در سلامت و رفاه حیوانات می باشد که نه تنها بر جنبه توسعه شیوه های پایدار در پرورش حیوانات تاثیرگذار می باشد، بلکه در سلامت و بهبود زندگی انسان ها و محیط زیست نیز نقش مهمی ایفا می کند.

این انجمن در نشست مطبوعاتی می گوید: با اجرای یک برنامه با رویکرد سلامت، دامپزشکان با همکاری یکدیگر و سایر متخصصان بهداشت و درمان برای بهبود و توسعه سیستم های جدید تولیدی که رفاه و سلامتی حیوانات و محیط زیست را نیز در نظر می گیرند، فعالیت می نمایند. با انجام این راهکار، دامپزشکان جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد جهت کاهش فقر و حذف گرسنگی، سلامت بهتر و رشد اقتصادی کمک می کنند.

بنابراین انجمن دامپزشکی، امسال با تاکید بر شعار “نقش دامپزشکی در توسعه پایدار جهت بهبود معاش، امنیت و ایمنی غذایی” این روز را گرامی می دارد. «کریس هنسی» ناشر American Veterinarian، می گوید: دامپزشکان نقش حیاتی در زندگی حیوانات خانگی و صاحبان آنها دارند، اما اکثر اوقات از کار سخت و تعهدشان قدردانی صورت نمی گیرد. ما مشتاقیم تا این حرفه را به رسمیت شناخته تا این قشر از جامعه احساس قدرت نموده، تشویق شوند و فعالیت خود را به بهترین نحو در این زمینه ادامه دهند.

 

منبع: American Veterinarian

  • 546

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...