• جان ماکسول : به گمان من انسان برای موفقیت در زندگانی باید بتواند در چهار زمینه استاد شود: مناسبات، تدارکات، نگرش و رهبری.
  • هرمن کین : موفقیت کلید شادی نیست، شادی کلید موفقیت است؛ اگر آنچه انجام می دهی دوست بداری، موفق خواهی بود.
  • لرد بایرون : همه خوشبختی ها و موفقیت هایی که به من روی آورده، از درهایی وارد شده که آنها را به دقت بسته بودم.
  • آنتونی رابینز : راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن.

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

فواید شگفت انگیز یوگا

Last updated on فروردین 22ام, 1398 at 10:42 ق.ظ

11 مورد از فواید شگفت انگیز یوگا برای سلامتی بدن

یوگا یکی از رشته‌های ورزشی است که با استفاده از حرکات کششی روی عملکرد مغز تاثیر زیادی می‌گذارد. انجام تمرینات یوگا می‌تواند فواید زیادی در جنبه‌های ذهنی، روحی و جسمی داشته باشد.

1- بهبود عملکرد مغز

یکی از مزایای انجام رشته ورزشی یوگا، افزایش تمرکز و حافظه مغز است. تمرینات یوگا باعث می‌شود تا ورزشکاران روی تنفس‌شان نیز تمرکز داشته باشند که این کار باعث افزایش اکسیژن‌رسانی مغز می‌شود.

 

2- کاهش استرس و اضطراب با یوگا

امروزه بسیاری از افراد به دلیل مشغله و مشکلات زندگی دچار استرس و اضطراب می‌شوند. استرس و اضطراب می‌تواند در سلامتی و عملکرد روزانه افزاد تاثیر مخرب زیادی داشته باشد. مشکلات قلبی و عروقی، ناراحتی کلیه و معده، از جمله‌ بیماری‌هایی هستند که با استرس رابطه مستقیمی دارند. تمرینات یوگا با انجام حرکات کششی باعث کاهش استرس افراد شده؛ طوری‌که تحقیقات نشان داده معمولا افرادی که یوگا انجام می‌دهند از استرس کم‌تری برخوردار می‌شوند. همچنین انجام تمرینات یوگا یکی از راهکارهای مناسب برای مدیتیشن به‌شمار می‌رود.

 

3- انعطاف‌پذیری بدن

بیشتر مشکلات اسکلتی، گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلات، از منعطف نبودن اعضای بدن نشات می‌گیرد. یکی دیگر از مزایای یوگا افزایش انعطاف‌پذیری بدن است. تمرینات یوگا معمولا آهسته اما با تداوم زیاد انجام می‌شود که باعث شده روی اندام فشار زیادی وارد شود و به مرور زمان انعطاف‌پذیری آن‌ها افزایش یابد.

 

4- افزایش تمرکز

یوگا یکی از ورزش‌هایی است که با افزایش تمرکز رابطه مستقیمی دارد؛ چرا که انجام تمرینات یوگا تداوم بالایی دارد و به مروز زمان ذهن را طوری تربیت می‌کند که تمرکز زیادی داشته باشد.

 

5- نشاط‌‌‌ آوری و درمان بیماری‌های روحی

ناراحتی و مشکلات روحی یکی دیگر از اختلالاتی است که افراد با انجام یوگا می‌توانند رفع‌شان کنند. از آن‌جایی که یوگا ورزش جسمی و روانی است؛ انجام یوگا باعث آزاد شدن هورمون‌های شادی در مغز شده و در حین تمرین معمولا افراد از سلامتی و نشاط بالاتری برخوردارند.

 

6- کاهش بیماری‌های استخوانی و مفصلی

به دلیل ماشینی شدن بیشتر کارها، فعالیت انسان روز به روز درحال کاهش است و هر چه تحرک بدن کم‌تر باشد احتمال بروز بیماری‌های استخوانی بیشتر است.  تمرینات کششی یوگا باعث شده تا اندام‌های اسکلتی تحرک بیشتری داشته و احتمال بروز بیماری‌های استخوانی اعم از آرتروز، دیسک کمر، دیسک گردن و مشکلات مفصلی کاهش یابد.

 

7- افزایش اعتماد به‌نفس

از آن‌جایی که تمرینات یوگا در ذهن و بدن نیرو تولید می‌کند؛ افرادی که یوگا تمرین می‌کنند؛ به‌صورت ناخود آگاه در وجودشان  اعتماد به‌نفس بیشتری احساس می‌کنند. از طرفی بعضی از مربیان یوگا در زمان انجام تمرینات، در زمینه افزایش اعتماد به‌نفس نیز راهکارهای عملی و تمرینی ارائه می‌کنند.

 

8- افزایش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن

هر چند تمرینات یوگا جنب و جوش و تحرک بالایی ندارند؛ اما به قدرت بالایی نیاز دارند؛ به‌همین دلیل سوخت و  ساز بدن را افزایش می‌دهد. از طرفی یوگا یکی از رشته‌های ورزشی مکمل را نیز شناخته می‌شود و بسیاری از ورزشکاران در کنار رشته اصلی خود، تمرینات یوگا برای بهبود تنفس، کاهش اضطراب و افزایش متابولیسم بدن را نیز انجام می‌دهند.

 

9- بهبود کیفیت خواب

تمرینات یوگا به انرژی و زمان زیادی نیاز دارد که باعث می‌شود بدن خسته شده و شب راحت‌تر بخوابد. همچنین یوگا با تاثیراتی که روی مغز دارد؛ مکانیسم خواب را تنظیم کرده و آشفتگی ذهنی افراد را کاهش می‌دهد.

 

10- بهبود علمکرد و کاهش تپش قلب

یوگا کاهش فشار خون شده و همین‌طور ضربان قلب را آرام می‌کند. برای بیماران مبتلا به فشار خون و بیماران قلبی و عروقی یوگا، یکی از راهکارهای درمانی و ورزشی شناخته می‌شود. یوگا به قلب کمک می‌کند تا بهتر بتواند خون را به تمام قسمت‌های بدن پمپاژ کند.

 

11- فواید یوگا در دوران بارداری

یوگا در دوران بارداری، به مادران کمک می‌کند تا سیستم عصبی خود را آرام نگه داشته و همین‌طور بدن‌شان در زمان رشد جنین قوی و پر تحمل‌تر شود. از طرفی یوگا فشار ناشی از رشد جنین روی کمر، گردن، سینه و شانه را کاهش می‌دهد و مادرانی که یوگا کار می‌کنند به بیماری‌ها پا مبتلا نمی‌شوند. همچنین یکی دیگر از فواید یوگا آمادگی مادران برای زایمان است. افرادی که تمرینات یوگا را انجام می‌دهند معمولا زایمان راحت‌تری نسبت به دیگر افراد دارند. از طرفی یوگا باعث افزایش جریان خون و خون‌رسانی به جنین شده و حالت تهوع دوران بارداری را نیز کاهش می‌دهد.

 

بیشتر بدانیم: نکات کلیدی مهم درمورد فواید شگفت انگیز یوگا برای سلامتی بدن

بیشتر بدانیم: یوگا و رهایی از اضطراب مادر بودن

 

منبع: ایرانگان

  • 76

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات