• آرنت : در جستجوی نور باش، نور را می‌یابی.
 • دوروستان : شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
 • نیما یوشیج : هر قدر به طبیعت نزدیک شوی، زندگانی شایسته تری را پیدا می‌کنی.
 • ورنر هفته : زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

 

همیشه برای لاغر ماندن نیاز به رژیم های سخت نیست بلکه با رعایت چند مورد و ترک کردن برخی عادات می توانید وزن کم کنید. هرچند خوردن غذاهای سالم را نباید کنار گذاشت، باید با خوراکی هایی که شما را چاق می کنند، آشنا شوید.

یکی از مسائلی که باعث نگرانی بسیاری از افرد شده است ، مسئله ی چاقی و اضافه وزن می باشد. افراد چاق معمولا نمی توانند عادت غذاییشان نسبت به زیاد خوردن غذا را کنار بگذارند به همین علت بسیاری از رژیم های غذایی برای آنها سخت است.

کاهش وزن یکی از دغدغه های اصلی مردم به خصوص خانم ها است. انواع روش های مختلف برای لاغری ارایه می شوند که برخی از آنها نه تنها کمک کننده و موثر نیست، بلکه سلامت بدن را نیز به خطر می اندازد.

درون بدن جنگی بین سلول هایی که ماهیچه و عضله می سازند و سلول هایی که باعث تشکیل چربی می شوند، برپاست اما چگونه می توانیم مطمئن شویم که در این جنگ عضله ها برنده هستند؟ ما به شما ۵ استراتژی و روش کاهش وزن را معرفی می کنیم که با پیروی از آنها می توانید بدون اینکه گرسنه بمانید، وزن کم کنید و تناسب اندام برسید.

۱ ) تند غذا خوردن

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

در دنیای امروز، همه سرگرم کاری هستند و مشغله زیادی دارند. همین موجب می شود غذا را با سرعت بیشتری بخورند. متاسفانه، سریع غذا خوردن، احتمال بالا رفتن وزن را زیاد می کند. تحقیقات نشان داده افرادی که غذایشان را خیلی تند می خورند احتمال اینکه با اضافه وزن و چاقی مواجه شوند بیشتر است.

دلیل آن این است که وقتی تند غذا می خورید بدن دیرتر به مغز هشدار سیر شدن می دهد. بنابراین، افرادی که تند غذا می خورند معمولا غذای بیشتری می خورند بدون اینکه خودشان متوجه آن باشند. اگر از ان دسته افرادی هستید که تند غذا می خورید، نحوه غذا خوردنتان را تغییر دهید. برای شروع از امروز غذا را با چنگال بخورید.

۲ ) آب کافی نخوردن

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

بعضی از ما تا تشنه نشویم، آب نمیخوریم. بنابراین معمولا کمتر از میزانی که بدن لازم دارد، آب می خوریم. آب کافی نخوردن باعث تشنگی می شود و جالب است که بدانید گاهی تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می شود و بیشتر افراد به جای اینکه آب بخورند سراغ غذا خوردن می روند.

تحقیقات نشان داده افرادی که قبل از صبحانه دو لیوان آب می خورند ، ۲۲% کالری کمتری در وعده غذاییشان می خورند. علاوه بر اینها، آب هیچ کالری ندارد بنابراین خوردن آن هیچگاه شما را چاق نمی کند. شما به راحتی می توانید آب را جایگزین نوشیدنی های شیرین کنید. اگر خوردن آب برایتان کسل کننده است و نمی توانید آن را جایگزین نوشیدنی هایی نظیر نوشابه کنید، کمی به آن لیمو یا تکه های خیار اضافه کنید تا طعم متفاوتی بگیرد.

۳ ) بیش از حد نشستن

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

در کشورهای غربی به طور متوسط افراد بین ۹ تا ۱۱ ساعت در روز می نشینند. هر چند شاید فکر کنید که این ضرری ندارد اما در حقیقت بیش از حد نشستن و تحرک نداشتن بسیار مضر است. افرادی که در طول روز ساعات زیادی را می نشینند معمولا چاق تر از افرادی هستند که تحرک بیشتری دارند. همچنین بیش از حد نشستن ممکن است احتمال مبتلا شدن به برخی از بیماری ها را افزایش دهد.

اگر شغل شما طوریست که مجبورید مدت زیادی پشت میز بنشینید، پیش از کار، ورزش کنید، در طول روز چند بار از جای خود بلند شده و سعی کنید با حرکات کششی ساده بدن را بیدار کرده و از حالت کرختی خارج کنید.

۴ ) خواب کافی نداشتن

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

کم خوابی یکی دیگر از مواردیست که به مرور زمان روی وزن و چاقی تاثیر می گذارد. یک تحقیق که روی ۶۸۰۰۰ زن بالای ۱۶ سال انجام شده است نشان می دهد، خانم هایی که در طول روز کمتر از ۵ ساعت می خوابند احتمال اینکه به اضافه وزن و چاقی دچار شوند بیشتر از خانم هاییست که ۷ ساعت یا بیشتر می خوابند.

این دسته افراد که خواب کافی ندارند معمولا از ناحیه شکم و پهلوها چاق می شوند که این مساله ممکن است برای آنها بیماریهایی از جمله بیماری قلبی یا دیابت همراه داشته باشد. اگر مشکلی با خوابیدن دارید شاید این نکات درباره بهتر خوابیدن به شما کمک کند.

۵ ) غذا خوردن در ظروف بزرگ

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

سایز ظرفی که در آن غذا می خورید در میزان غذاخوردن شما تاثیر دارد. شاید به نظر عجیب برسد اما تحقیقات نشان داده است، افراد معمولا در بشقاب های بزرگ غذای بیشتری می خورند. به طور متوسط، افرادی که در ظروف بزرگ غذا می خورند ۱۶% کالری بیشتری در وعده غذایشان می خورند. اگر در ظروف بزرگ غذا می خورید بهتر است خیلی سریع سایز ظرف خود را تغییر دهید تا به طور ناخواسته غذای بیشتری نخورید.

۶ ) غذا خوردن جلوی تلویزیون

چیزهایی که نمی دانید اما شما را چاق می کنند

خیلی ها غذایشان را حین تماشای تلویزیون، کار کردن با کامپیوتر یا خواندن مجلات و کتاب های مختلف می خورند. این کار باعث می شود حواس شما از غذا خوردن پرت شده و ناخودآگاه غذای بیشتری بخورید. غذای خود را خیلی ریلکس سر میز و دور از تلویزیون، کامپیوتر یا حتی تلفن همراه بخورید.

۷ ) بهم خوردن ساعت غذا خوردن

بهتر است زمان مشخصی برای غذا خوردن داشته باشید، شاید دیر غذا خوردن مشکلی نداشته باشد اما تغییر ساعت غذاخوردن می تواند به بدن ضرر برساند. معمولا افرادی که در ساعات خاصی غذا می خورند احساس گرسنگی کمتری، قبل و بعد از غذا دارند، اما افرادی که دائم ساعت غذاخوردنشان بهم می ریزد معمولا قبل از غذاخوردن خیلی احساس گرسنگی می کنند و این موجب می شود غذای بیشتری بخورند.

 • 279

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
 • مناسبت های روز:
 • 25 آذر روز پژوهش
 • 25 آذر ولات امام حسن العسکری (ع)
 • 25 آذر روز تجلیل از شهید تندگویان
 • 27 آذر وفات حضرت معصومه سلام الله علیها [ ١٠ ربيع الثاني ]
 • 27 آذر شهادت آیت اله دکتر مفتح1358
 • 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات