•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

چگونگی شکل گیری ایده های روحانیت درانقلاب اسلامی

خوشبین ترین آدم ها هم نمی دانست حرکتی را که امام خمینی در پاییز سال 1341 پایه ریزی کرد، ۱۶سال بعد به شکل گیری نخستین حکومت شیعی در تاریخ ایران زیر نظر علمای شیعه منجر خواهد شد . در این سیر۱6 ساله غالب علمای شیعه و نیز طلاب با اینکه تصور نمی کردند نتیجه آن در سال 1357 بروز یابد اما در حرکت انقلاب اسامی مثمر ثمر بودند.

برخی هم نه تنها اعتقادی نداشتند که حتی سنگ اندازی هم می کردند و تشکیل حکومت شیعه پیش از ظهور امام عصر(عج) را مناسب نمی دیدند. علمایی چون آیت الله طالقانی، دکتر مطهری، آیت الله بهشتی، آیت الله خامنه ای، آیت الله هاشمی رفسنجانی و برخی دیگر از روحانیون ثابت قدم در این عرصه بودند که با شاخص قرار دادن قرآن و آنچه اهل بیت (ع) به یادگار گذاشتند، از ابتدا تا انتها امام را تنها نگذاشتند تا کشتی انقلاب اسامی را به سرمنزل مقصود برسانند.

آخرین روزهای عمر رژیم پهلوی، هم مذهبی ها و هم غیرمذهبی ها دیگر حس کرده بودند که انقلاب، از ابتدای نهضت امام انقلاب اسلامی بوده است؛ پس با ایجاد وحدت بین خودشان، مدل حکومت پادشاهی را در ایران به زباله دان تاریخ فرستادند. ایرانی ها اینقدر سریع این انقلاب را به نتیجه رساندند که سرویس های جاسوسی سیا و کا.گ.ب غروب 22 بهمن 57 تازه فهمیدند چه فاجعه ای برایشان رقم خورده است.

 

روایت دو تن از روحانیون موثر در انقلاب اسامی را در ادامه بخوانید.

آیت الله هاشمی رفسنجانی عضو شورای انقلاب (16 و 17 بهمن)

سیاست کلی این بود که عوامل رژیم را به هر ترتیب با مذاکره سرگرم کنیم و تا آنجا که ممکن است نگذاریم کار به خشونت بکشد تا مردم آماده تر بشوند و روحیه مردم تقویت شود. موضوع مذاکره هم وادار کردن بختیار به استعفا بود.

این مقطع تاریخ آشفته تر و شلوغ تر از آن است که همه جزییات آن را الان به یاد بیاورم. سرانجام گفتگوها به بن بست رسید و روشن شد که نه بختیار آمادگی برای استعفا دارد، نه امام به کمتر از تشکیل حکومت اسلامی رضایت می دهند.

آنچه این بن بست را بیش از پیش روشن کرد، فرمان امام بود که به موجب آن مهندس بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت انقلاب معرفی شد. اعضای شورا و حتی شخص امام خمینی بنا نداشتند که از روحانیون در کارهایاجرایی استفاده کنند بلکه روحانیت می بایست به عنوان مجلس و راهنما و مقنن در جنب نیروهای اجرایی عمل کند.

آنان با تحلیل نیروهای موجود بالاخره به این نتیجه رسیدند که از نیروهای نهضت آزادی استفاده شود که طبعا آنها هم از نیروهای جبهه ملی استفاده می کردند.  سایر نیروهای موجود نظیر نیروهای سازمان مجاهدین خلق و کمونیست ها به هیچ وجه نمی توانستند مورد وثوق قرار داده شوند. انتخاب مهندس بازرگان به ریاست دولت موقت در یک جلسه شورای انقلاب، با حضور امام و توسط آیت الله مطهری مطرح شد.

آیت الله طالقانی که در جلسه حضور داشت، او را از قبول برحذر داشت. بازرگان 24 ساعت فرصت خواست. بازرگان روز بعد در جلسه همان شورا گفت:

 «خواهش می کنم آقایان نسبت به رأی و پیشنهادی که دیشب دادید، تجدید نظر فرمایید و اگر بنده را نامزد نخست وزیری می نمایید، با علم و اطلاع از افکار و اخلاق و سوابقم خواهد بود. حال اگر با این سوابق و شرایط قبولم دارید، پیشنهاد فرمایید »

 

 با پخش خبر نخست وزیر مهندس بازرگان، بختیار اعلام کرد

 «ما یک مملکت داریم، یک حکومت خواهد داشت، یک ارتش خواهد داشت و هیچ گاه در ایران دو دولت وجود نخواهد داشت. نخست وزیر منتخب آیت الله خمینی اگر وارد عمل شود توقیف خواهد شد »

 در مقابل وی مهندس بازرگان از تشدید بحران با سیاستی نرم طفره رفت

«امیدوارم مشکلات از طریق مذاکرات حل شود و کار به مراحل خطرناک نکشد »

در نهایت در تالار مدرسه علوی که برای مراسم حکم نخست وزیری بازرگان در نظر گرفته شده بود، بنده مامور قرائت حکم شدم و حکم را خواندم: «بسم الله الرحمن الرحیم. جناب آقای مهندس مهدی بازرگان، بنا به پیشنهاد شورای انقلاب، برحسب حق شرعی و حق قانونی ناشی از آرای اکثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران جنابعالی را بدون در نظر گرفتن روابط حزبی و بستگی به گروهی خاص مامور تشکیل دولت موقت می نمایم … روح الله الموسوی الخمینی » پس از اینکه حکم را خواندم بازرگان از امام تشکر کرد و بیاناتی ایراد کرد.

سپس جمع بسیاری از رجال و شخصیت ها و انقلابیون برای عرض تبریک به سوی بازرگان رفتند. بنده هم به بازرگان تبریک گفتم و یک جلد قرآن مجید به میمنت حکم تاریخی امام به وی هدیه کردم.

 

منبع: هاشمی و انقلاب. مسعود رضوی

آیت الله بهشتی عضو شورای انقلاب ( 20 بهمن)

قره باغی با ارتشی ها، پس از حمله پیروزمندی که در لویزان صورت گرفت، خواستار دیدار با چند نفر از دوستان ما شده بود. دوستان هم باز تاکید داشتند من شرکت کنم. یک مقدار به این جهت که در این برخوردها تجربه شده بود با قدرت روحی برخورد می کنم.

من یکی از تاکتیک هایی که برای نشان دادن قدرت نفسمان در این تقاضاها به کار می بردم، این بود که می گفتم اگر اینها خواستار ملاقات هستند و می خواهند حرفی بزنند یا بیایند منزل ما یا منزل یکی از اعضا.

آنها گفتند آنجا امنیت نداریم. گفتیم اگر امنیت ندارید، نیایید؛ ما که خواستار ملاقات با شما نیستیم. در تمام این موارد هیچگاه ما خواستار دیدار با کسی نبودیم. آنها به عنوان مراجعه کننده می خواستند مراجعه کنند.

 

منبع: آخرین تلاش ها در آخرین روزها

  • 463

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...