•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

چگونگی تاثیرات موسیقی بر روح و جسم!

دلیل اصلی اینکه ما به موسیقی گوش می‌دهیم قدرتی است که موسیقی در تحریک احساساتمان دارد و آن‌ها را در دست می‌گیرد. در این زمینه مطالعه‌ای صورت گرفته و انواع موسیقی در زمینه‌های غم و اندوه، شادی، آرامش و دلتنگی برای افراد تحت آزمایش پخش شده است، مطالعات و تصویربردای عصبی از افراد نشان داد که موسیقی می‌تواند زمینه‌های مغزی انسان که احساسات خاصی به آن مربوط می­شود، را فعال‌تر کند.

موسیقی و هورمون‌ها

بیشتر ما انسان‌ها وقتی یک آشفتگی احساسی را تجربه می‌کنیم به موسیقی پناه می‌بریم. و آن را راهی برای بهتر کردن خلق و خوی و احساسات خود می دانیم. شاید یکی از این دلایل، هورمون سرتونین یا همان هورمون شادی باشد. آهنگ‌های آرمش بخش باعث تولید هورمون دیگری به نام دوپامین نیز می‌شوند که نوعی انتقال دهنده عصبی بوده و مسئول احساس خوب ما است. نوراپی نفرین نام هورمون مهم دیگری است که از طریق موسیقی در بدن انسان منتشر می‌شود که در واقع نوعی شوق و اشتیاق در فرد ایجاد می‌کند.

 

همه این هورمون‌ها برای درمان افسردگی و اضطراب مهم هستند. دانشمندان با تحقیق و درک رابطه بین این هورمون‌ها و موسیقی می‌توانند از آنها در درمان حالت‌های ذهنی بسیار زیادی استفاده کنند. در برخی از موارد موسیقی می‌تواند جایگزین داروهای ضد افسردگی شود، مطالعه سال ۲۰۱۳ در مجله روانشناسی مثبت نشان داد که افراد در طول دو هفته می‌توانند با گوش کردن به موسیقیِ خوش بینانه، خلق و خوی بد خود را تغییر دهند و بهبود یابند.

 

در انگلستان، دانشمندان موسسه دمانس دانشگاه بورنموث (BUDI) پروژه تحقیقاتی را به نام ارکستر آغاز کرده‌اند. هدف این پژوهش اثبات این فرضیه بود که چگونه افراد مبتلا به زوال عقل می‌توانند مهارت‌های جدید را بیاموزند،هشت نفر از بیماران مبتلا به زوال عقل در این پروژه شرکت کردند، دانشجویان و موسیقی دانان حرفه‌ای نیز در این پژوهش حضور داشتند، با توجه به همکاری این موسیقی دان­ها با افراد تحت آزمایش آنها توانسته‌اند علاوه بر دانش ابتدایی موسیقی به مهارت‌های ارتباطی، دوستی، مراقبت و حمایت از یکدیگر دست پیدا کنند.

 

کاهش سطح استرس

موسیقی یک تمرین کننده و کاهنده استرس است. موسیقی می‌تواند بر عضلات تحت فشار شما تأثیر بگذارد و به کمک آهنگ‌های آرامش بخش درون ما آرام‌تر خواهد شد. از طریق موسیقی آرام می‌توانید میزان تنفس خود را کاهش دهید و در واقع قلبتان آرام‌تر بزند، در نتیجه فشار خونتان پایین‌تر می اید و بدنتان در حالت ریلکس قرار می‌گیرد. گوش کردن به موسیقی کلاسیک می‌تواند یک اثر آرام بخش خاص بر بدن و ذهن داشته باشد. شما می‌توانید با آواز خواندن تنش و اضطراب را از خود دور کنید. ژاپنی‌ها برای مدیریت استرس و تنش خود از کارائوکه استفاده می‌کنند و با خواندن آواز، آرامش بیشتری به دست می‌آورند. شما حتی می‌توانید قبل از خواب به یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید تا خواب بهتر و آرام‌تری داشته باشید.

 

موسیقی اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد

موسیقی تأثیر مثبتی بر مهارتهای فردی انسان دارد. عدم اعتماد به نفس و یا اعتماد به نفس بسیار کم و عدم تمایل برای یادگیری، اغلب باعث شکست می‌شود. این قضیه در دانش آموزان نیز صادق است و دانش آموزانی که انگیزه کافی ندارند به عملکرد ضعیف تحصیلی می‌رسند. درس‌های موسیقی در طول مدرسه می‌توانند به دانش آموزان در برابر بلوک ذهنی خود کمک کند. موسیقی در تشویق کودکان به مباحث جدید به اثبات رسیده است. این کار ظرفیت فرد را برای باور به خود افزایش می‌دهد، یعنی افزایش اعتماد به نفس و این یعنی موفقیت.

 

موسیقی و تغییر درک و احساس

افراد در حالت غم و اندوه تمایل دارند برای چند ساعت یا چند روز تنها باشند و در این حالت خود بمانند. در این شرایط افراد می‌توانند با گوش کردن به موسیقی به قسمت‌های روشن زندگی قدم بردارند.. این قدرت در واقع تغییر شیوه‌ای است که ما به وسیله آن واقعیت‌ها را درک می‌کنیم و به جنبه‌های مثبت زندگی پی خواهیم برد.

 

در بسیاری از فیلم‌ها مشاهده می‌کنیم که افراد غمگین با گوش کردن به موسیقی، غمگین‌تر می‌شوند. اما آن‌ها داستان‌های واقعی نیستند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که افزایش حس تشابه و همزادپنداری با آهنگ می‌تواند تصور شما را تغییر دهد و حالتان را بهتر کند.

 

تأثیر بر رو حافظه

موسیقی باعث افزایش میزان تمرکز شما می‌شود. این کار به بهبود حافظه‌تان کمک می‌کند. موسیقی فلوت، و ابزارهایی مثل سنتور و سارود برای افزایش حافظه توصیه می‌شود. موسیقی کلاسیک می‌تواند حافظه شما را تقویت کرده و مسائل بیشتری را به خاطر بیاورید. در سازها، ضربات شدید باعث می‌شود تا امواج مغزی به صورت همزمان با ضربات تکرار شوند، بنابراین منجر به افزایش هوشیاری ذهنی می‌شود. این کار به مغز آموزش می‌دهد تا سرعت پردازش ذهنی خود را بالاتر ببرد.

موسیقی معمولاً برای درمان بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمک می‌کند که مغز دوباره خاطرات خود را به دست آورد و سالم‌تر شود. پخش موسیقی مورد علاقه برای بیماران، روحیه آنها را بالاتر برده و به آگاهی آنها از جهان اطرافشان کمک می‌کند. این کار باعث می‌شود آگاه‌تر شوند و بتواند به خوبی ارتباط برقرار نمایند و بخش‌هایی از زندگی را که فراموش کرده‌اند به خاطر بیاورند.

 

همه ما وقتی قسمتی از یک موسیقی را گوش می‌دهیم ناگهان به برهه‌ای از تاریخ خواهیم رفت که برای اولین بار آن موسیقی را شنیدیم و تمام خاطرات مو به مو برای ما زنده خواهد شد. پتر یاناتا در مطالعه­ی در سال ۲۰۰۹ در دانشگاه کالیفرنیا دریافت که بخشی از مغز ما، موسیقی و خاطرات را به هم متصل می‌کند و این باعث می‌شود که ما به آهنگ‌های مورد علاقه‌مان که در گذشته به آنها گوش داده‌ایم، حس آشنایی بیشتری داشته باشیم.

 

تأثیر موسیقی بر مغز

دانشمندان علوم اعصاب به این نتیجه رسیده‌اند که موسیقی بر قسمت‌های مختلف مغز تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، برخی از این متخصصان از موسیقی برای درمان اختلالات عصبی، اضطراب و افسردگی استفاده می‌کنند. در مغز انسان بخش‌هایی وجود دارد که مسئول احساسات، خلق و خوی و فعالیت‌های مغزی ما هستند که می‌تواند تحت تأثیر موسیقی قرار گیرند. دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از موسیقی به درمان بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند، بپردازند و به توانایی صحبت کردن آنها کمک کنند که این روش یک درمان موفق آمیز برای لکنت زبان آنها است.

 

بیشتر بدانید: تاثیرات مثبت موسیقی برای حفظ و سلامت قلب

 

منابع: www.theselfimprovementblog.com ،www.psychologenie.com

  • 295

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...