•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

پورت توسعه M.2

شکاف یا پورت توسعه M.2 را بشناسیم

فرمت باز جدیدی به بازار آمده که در حال زدودن دنیای کامپیوترهای پر سرعت است و خوب … پیچیده هم هست. فرمت ام.دو سازندگان کامپیوتر طراحی شده است که جایگزین  انواع گوناگون  ابزارهای خاص بشود, فضای کمی اشغال کند و مصرف برق خیلی پایینی داشته باشد. اما واقعیت این است که ارتقاء به درایو یا قطعه جانبی M.2 نیازبه دور اندیشی دارد.

 

 M.2 از کجا آمد؟

فرمت M.2 که سابقا به شاخص شکل نسل آتی (ان جی اف اف) معروف بود از نظر تکنیکی جایگزینی برای استاندارد ام ساتا  می باشد که سوگلی سازندگان لپتاپ وسایر گجت های خیلی کوچک بودند. ممکن است عجیب بنظر برسد چرا که بیشتر درایوهای  M.2 که خرده فروشی شدند برای استفاده در کامپیوتر های دسکتاپ تمام سایز در نظر گرفته شده بودند. اما M.2 بطور مؤثری جایگزین سخت دیسک های ام- ساتا و دیسکهای غیر مکانیکی در لپتاپ های کوچک مانند مک بوک شرکت اپل یا اکس پی اس 13 شرکت دل شده است. این دیسکهای جدید در درون بدنه مهر وموم شده اند و بیشتر کاربران نمیتوانند آنها را ارتقا دهند. 

 

 

 M.2 چه کار می تواند بکند؟

 

پورت توسعه M.2

 

 M.2 چیزی بیشتر ازیک تحول در شاخص شکل است.  M.2 میتواند بکلی جانشین تمام  تکنولوژی کهنسال ساتا بشود.  M.2 درگاهی است که میتواند بعنوان واسطی برای ساتا 3.0 (کابلی که احتمالا هم اکنون به دیسک ذخیره کامپیوترتان وصل شده است.), پی سی آی اکسپرس 3.0 (واسط کارخانه ای کارت گرافیک و سایر قطعات جانبی اصلی) و حتی یو اس بی 3.0  عمل کند.

 به این معنا که هر ابزار ذخیره یا دیسک درایو, واحد پردازشگر گرافیکی  یا درگاه توسعه ویا گجت کم انرژی که از اتصال  یو اس بی استفاده میکند همگی میتوانند با هم و در آن واحد بر روی کارتی که در درگاه ام.2 (M.2) وصل میشود سوار شوند. واقعیت اندکی پیچیده تر است. برای مثال –هر درگاه ام.2 (M.2) به تنهایی فقط دارای چهار انشعاب  (PCI Express) است یعنی یک چهارم آنچه که عموما برای کارتهای گرافیک مطلوب است – اما انعطاف پذیری این درگاه کوچک ریز واقعا دل انگیز است.  

هنگام استفاده از باس پی سی آی (PCI Bus) بجای باس ساتا (SATA Bus) ,ابزارهای  M.2  میتوانند اطلاعات را  ( بسته به قابلیت های مادربورد و خود کارت ام.2) 50% الی 65% سریعتر از ساتای استاندارد به هر جایی ارسال کنند. اگر امکان استفاده از هارد غیر مکانیکی M.2 بر روی مادر بوردی که از پی سی آی نسل سوم پشتیبانی می کند را دارید , این هارد میتواند تا حد قابل توجهی از ساتای معمولی سریعتر عمل کند.

 

چه ابزارهایی از درگاه M.2 استفاده می کنند؟

 

پورت توسعه M.2

 

در حال حاضر M.2 در وهله اول بعنوان واسط هارد دیسکهای غیر مکانیکی فوق سریع در لپتاپها و کامپیوترهای رو میزی استفاده میشود. اگر وارد فروشگاه قطعات کامپیوتری بشوید – البته با فرض اینکه بتوانید فروشگاه خرده فروشی قطعات کامپیوتری پیدا کنید – و درایو M.2 از آنها بخواهید آنها قطعا یک درایو غیر مکانیکی با کانکتور M.2 به شما نشان خواهند داد.

برخی از مدلهای لپ تاپ هم وجود دارند که با نصب کارتهای کوچک کم مصرفی که امواج بلوتوث و وای فای را با هم ترکیب می کند از درگاه M.2 بعنوان وسیله اتصال وایرلس استفاده می کنند. این در مورد کامپیوتر های رومیزی که در آنها سهولت استفاده از کارت شبکه یو اس بی و کارت پی سی آی ئی 1 ترجیح داده میشود (هرچند دلیلی ندارد شما نتوانید اینکار را با یک کامپیوتر سازگار با  M.2 انجام دهید) خیلی رایج نیست.

 

پورت توسعه M.2

و بالاخره برخی از شرکت ها شروع کرده اند به توسعه کاربرد این درگاه به مقوله هایی که عموما انطباقی با ذخیره و توسعه ندارند. در حالی که تاکنون کسی کارت گرافیک M.2 نساخته است, شرکت اینتل در حال فروش ذخیره گر کش  (cache)  با فرمت M.2 به مصرف کنندگان می باشد.

 

 

آیا کامپیوتر من دارای درگاه M.2 هست؟

اگر کامپیوتر شما در دو سه سال اخیر ساخته شده است احتمالا دارای درگاه  M.2 هست. متاسفانه انعطاف پذیری این فرمت به این معناست که استفاده از آن در عمل به سادگی وصل کردن یک کارت نیست.کارت های M.2 دارای دو عامل سازگاری عمده هستند: طول و اتصال. عامل اول واضح است؛ کامپیوتر شما می باید از فضای فیزیکی کافی برای پشتیبانی از طول کارتی که میخواهید از آن استفاده بکنید برخوردار باشد. عامل دوم یعنی چگونگی اتصال کارت , به این معناست که کانکتورهای کارت می باید با درگاهی که کارت M.2 را به آن متصل می کنید سازگاری داشته باشد.

 

پورت توسعه M.2

 

این مادر برد از کارتهای M.2 چهل و دو میلیمتری و شصت میلیمتری و هشتاد میلیمتری پشتیبانی میکند.در مورد کامپیوترهای رومیزی قد کارتها معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. حتی یک مادر بورد کوچک مینی آی تی ایکس          (Mini –ITX)  میتواند براحتی ام.2 (M.2) پی سی بی را که بلند ترین کارت توسعه بوده و بلندی آن یکصدو ده میلیمتر است در خود جای دهد. بلندی بعضی از کارتها سی میلیمتر است. معمولا شما کارتی می خواهید که اندازه آن برای استفاده بر روی مدل کامپیوترتان طراحی شده است., همانگونه که زائده انتهایی پی سی بی (PCB) امکان بستن یک پیچ کوچک برای محکم کردن آن بر روی مادر بورد را فراهم کرده است.

تمامی ابزارهای M.2 از یک پهنا که بواسطه اتصال مشخص میشود استفاده میکنند.اندازه کارت ها با قالب زیر بیان شده است. هنگام خرید کامپیوتر سازگاری کارت با لپتاپ یا کامپیوتر رو میزی تان را بررسی کنید.

M.2 مدل 2230:   22 میلیمتردر30 میلیمتر

M.2  مدل 2242:   42 میلیمتردر30 میلیمتر

M.2  مدل 2260:   60 میلیمتردر30 میلیمتر

M.2  مدل 2280:   80 میلیمتردر30 میلیمتر

M.2  مدل 2210:   110 میلیمتردر30 میلیمتر

برخی از مادر بوردها انعطاف پذیر هستند و سوراخهایی برای بستن پیچ نصب در بعضی از فاصله ها یا همه این فاصله ها دارند.

 

 

M.2 Key

 

پورت توسعه M.2

 

هرچند ام.2 (M.2) استاندارد از یک در گاه 22 میلیمتری برای تمام کارتها استفاده می کند با اینحال دقیقا همان درگاه ممکن است نباشد . از آنجا که ام.2 (M.2) برای استفاده انواع ابزار های مختلف طراحی شده است اما گاها دارای در گاه های  شبیه هم نیزهست.

کلید بی (B):  از یک چاک در سمت راست کارت استفاده می کند ( سمت چپ کنترل کننده میزبان)  ودارای شش پین در سمت راست چاک هست. این پیکر بندی از اتصال باس پی سی آی ئی *2  (PCIe*2)پشتیبانی می کند.

کلید ام (M):  از یک چاک در سمت چپ کارت استفاده می کند ( سمت راست کنترل کننده میزبان) ودارای پنج  پین در سمت چپ چاک هست. این پیکر بندی از اتصال باس پی سی آی ئی *4  (PCIe*4)برای دو برابر داده کاوی پشتیبانی می کند.

کلید بی +  ام (B+M):  از هر دوچاک استفاده می کند. ودارای پنج پین در سمت چپ چاک و شش پین در سمت راست چاک می باشد. بدلیل طرح فیزیکی که دارد کارت های کلید بی + ام  (B+M)محدود به پی سی آی ئی *2 (PCIe*2) سرعت هستند.

کارت های ام.2 (M.2) دارای واسط کلید بی(B) فقط میتوانند در درگاه های میزبانی کلید بی قرار گیرند. و کارتهای کلید ام  (M)نیز به همین صورت. اما کارت های دارای طرح کلید بی + ام  (B+M)را میتوان هم در درگاه های میزبانی بی و هم در درگاههای میزبانی ام جا داد زیرا برای هردو درگاه دارای چاک هستند.

لپ تاپ یا کامپیوتر خود را بررسی کنید تا ببینید از کدام نوع پشتیبانی می کنند. توصیه می کنیم به جای خیره شدن  به درگاه دفتر چه راهنما را مطالعه کنید. زیرا این دو استاندارد کلید را براحتی میتوان با هم اشتباه گرفت.

 

برای نصب یک کارت M.2 به چه چیزی نیاز دارم؟

چیز زیادی لازم ندارید. بیشتر کارت های ام. 2 (M.2) اس اس دی  SSD(دیسک غیر مکانیکی) هستند. و سیستم عامل شما بر مبنای درایور های ای ایچ سی آی  AHCI( رابط کنترل میزبان پیشرفته) بطور خودکار آن را شناسایی می کند.در مورد ویندوز 10 بیشتر کارت های بلوتوث و وای- فای نیز بطور خودکار شناسایی می شوند و درایورهای ژنریک بلافاصله فعال می شوند و یا درایورهای معین برای آنها بعدا دانلود میشود. با اینحال ممکن است لازم باشد در قسمت بایاس  BIOSیا یو ئی اف آی UEFI تنظیمات مربوط به درگاه ام.2  (M.2) را فعال کنید.

 

درصورتیکه کامپیوترمن فاقد درگاه باشد  آیا میتوانم کارت M.2 اضافه کنم؟

 

پورت توسعه M.2

در مورد لپ تاپ, جواب منفی است. طرح لپ تاپهای کنونی آنقدر کوچک و جمع و جور است که هیچ فضایی برای انواع توسعه های غیر طراحی شده وجود ندارد. اگر از کامپیوتر شخصی استفاده می کنید بخت با شما یار است. آداپتورهای زیادی در بازار وجود دارند که از درگاه پی سی آی *4 (PCI*4)که بر روی مادربوردتان وجود دارد استفاده میکنند. با اینهمه در صورتیکه کامپیوتر شما نمیتواند از پی سی آی ئی بوت شود در اینصورت نمیتوانید آن درایو ام.2  (M.2) را بعنوان درایو بوت انتخاب کنید به این معنا که از سرعت بال سودی نخواهید برد. پس بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید از تمامی مزایای درایو ام.2 (M.2)  استفاده کنید  احتمالا کامپیوتری لازم خواهید داشت که از آن پشتیبانی بکند.

منبع: Howtogeek

  • 3,920

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...