• دیل کارنگی: تکرار مادر مهارت هاست.
  • ناپلئون : اندیشه کنید زیرا اندیشه کردن مایه زنده دل بودن مردم است.
  • آنتونی رابینز : تعلل و عقب انداختن کارها، یکی از شایع ترین راههای فرار از رنج است.
  • آبراهام لینکلن : گامهای من رو به جلو همواره آرام بوده اند. این را خودم می دانم، اما هرگز هیچ گامی را رو به عقب برنداشته ام.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

 پنج نوع رابطه شیرین که بین زوجین وجود دارند

 ۱ – همسرانی هستند که زیاد با یکدیگر صمیمی نیستند و ارتباط کلامی بین آنها بسیار پایین است. گفتوگوی بین آنها بدین شکل است: حالت چه طور است؟ ” خوبم!”، “میتونی نمکدان را بدهی.” در این مرحله زوجین ترجیح میدهند در مورد زندگی و اهدافشان با هم صحبت نکرده و تنها در موارد ضروری با هم گفتوگو کنند .

 ۲-  زوجین در این مرحله برای جلوگیری از هرگونه بحث و مشاجرهای تنها در موارد کلی با یکدیگر تبادل نظر میکنند. به عنوان مثال ممکن است این موارد بین آنها رد و بدل شود: “فکر نمیکنی امروز هوا خیلی گرم است؟ “باور نمیکنی امروز رییس چه کار کرد.” این قبیل زوجین از ابراز “واقعیتها” طفره میروند تا مبادا مشاجرهای بین آنها رخ دهد .

 

 ۳- در این مرحله زوجین در معرض مشاجره با یکدیگر هستند. زیرا عقاید، نظرات و انتظاراتشان را ابراز میکنند و طرف مقابل نیز توجهی به آنها نشان نمیدهد. “تو هرگز به من توجه نمیکنی”، “اگر میدانستم آنقدر لجبازی، هرگز با تو ازدواج نمیکردم” در این حالت است که بحث و مشاجره بالا میگیرد. اگر آنها به خوبی ندانند چگونه با این مشکلات کنار بیایند، مطمئنا این وضعیت به تدریج حادتر شده و برایشان دردسرآفرین خواهد شد .

 

۴- این مرحله حالتی است که زوجین برای احساسات طرف مقابل خود ارزش قایل میشوند. هنگامی که نظر، عقیده و یا انتظارات خود را مطرح میکنند همسرشان با کمال میل گوش میدهد و احساس مسولیت میکند. ممکن است این موارد بین آنها رد و بدل شود : ” عزیزم میفهمم تو از این موضوع میترسی که دخترمان به تازگی گواهینامه گرفته و میخواهد شروع به رانندگی کند میدانم برای چه میگویید اینقدر تلویزیون نگاه نکن.

میخواهی بیشتر با هم صحبت کنیم. “خیلی ناراحتم از اینکه پدر و مادرم مثل قبل به ما سر نمیزنند.” این زوج کاملا به هم افتخار میکنند و تمام تلاش خود را میکنند که احساسات یکدیگر را درک کنند . اختلاف مواقعی پیش می آید که احساسات، عقاید و نظرات طرف مقابل خود را نادیده گرفته و نسبت به آنها بی توجه باشیم .

 

 ۵-  این مرحله با مراحل قبلی متفاوت است زیرا زوجین در اینجا احساس امنیت خاطر کرده و نیازهای خود را به راحتی مطرح میکنند. داشتن آرامش و احساس امنیت در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد. زوجین در چنین حالتی سعی میکنند از خواستههای طرف مقابل خود باخبر شوند و هر چه زودتر به او کمک کنند تا جو آرامی در منزل حکم فرما شود.

به عنوان مثال ممکن است این گفتوگوها بین زوجین صورت گیرد: منظورت این است که بیشتر نسبت به صحبتهایت توجه کنم؟ توجه و حساسیت از لحاظ تو چگونه است؟ صبر کن، متوجه نشدم. منظورت این است که ما باید ماهیانه بیشتر پول پسانداز کنیم؟ در این مورد بیشتر توضیح بده. در مرحله چهارم زوجین بیشتر به احساسات طرف مقابل اهمیت میدهند ولی در این مرحله بیشتر بر روی نیازها و خواستههای همسر توجه میشود.

در این دو حالت است که افسردگی، بغض و کینه به حداقل رسیده و آرامش و امنیت در زندگی دو چندان میشود. پس پیش به سوی یک زندگی شاد و آرام .

  • 269

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات