• پيامبر اكرم(ص): آنكه در فرو بردن خشم از ديگران بيشتر است ، از همه كس دور انديشتر است .
  • پيامبر اكرم(ص): خدا را بخوانيد و به اجابت دعاي خود يقين داشته باشيد و بدانيد كه خداوند دعارا از قلب غافل بي خبر نمي پذيرد .
  • پيامبر اكرم(ص): وقتي خداوند بندهاي را دوست دارد ، دنيا را از او منع ميكند چنانكه شما مريض خويش را از نوشيدن آب منع ميكنيد .
  • پيامبر اكرم(ص):بر امت خويش بيش از هر چيز از هوس و آرزوي دراز بيم دارم .

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

آلرژی آسم بدانیم

همه آن چیزی که باید در مورد آلرژی آسم بدانیم!

آلرژی آسم نوعی از آسم بوده که به دلیل واکنش آلرژیک ایجاد شده و به عنوان آسم ناشی از آلرژی شناخته می‌شود. اگر در طول فصل آلرژی، در تنفس خود مشکل دارید، ممکن است که به این آلرژی مبتلا شده باشید.

افراد مبتلا به آلرژی آسم معمولا پس از استنشاق مواد آلرژی زا مانند گرده، علائم آلرژی را در خود احساس می‌کنند. بنیاد آسم و آلرژی آمریکا بیان کرده است که بیش از نیمی از افراد مبتلا به آسم، به آلرژی آن نیز مبتلا می‌باشند. این آلرژی در بیشتر موارد قابل درمان است.

علل ایجاد آلرژی آسم

زمانی افراد دچار آلرژی می‌شوند که سیستم ایمنی بدن آن‌ها نسبت به مواد آلرژی زا واکنش نشان دهد. زمانی که افراد به علت مواد آلرژی زا دچار مشکلات تنفسی می‌شوند، این حالت را آلرژی آسم نامیده که در پی آن راه‌های تنفسی افراد متورم می‌شود. به طور کلی، آلرژن‌های استنشاقی باعث ایجاد آلرژی آسم می‌شوند.

 

نحوه تشخیص آلرژی آسم

برای تشخیص آلرژی می‌توان از آزمایش‌های پوستی استفاده کرد. برای این کار پزشک با یک سوزن که حاوی مقدار کمی از مواد آلرژی زا می‌باشد به پوست ضربه می‌زند. پس از ۲۰ دقیقه، اگر برآمدگی‌های قرمز رنگی بر روی پوست ظاهر شود، نشان دهنده واکنش آلرژیک می‌باشد.

 

آزمایش‌های دیگری که برای بررسی آسم همراه با آلرژی انجام می‌شوند عبارتند از:

1- اسپیرومتری (دم سنجی): روشی برای اندازه گیری دم و بازدم فرد و میزان ظرفیت تنفسی شش‌ها می‌باشد.

2- حداکثر جریان بازدمی (peak flow): آزمایشی ساده برای عملکرد ریه می‌باشد که میزان فشار هوا را در زمان بازدم اندازه می‌گیرد.

3- عملکرد ریه: در این روش بررسی می‌شود که آیا تنفس شما پس از استفاده از داروی آسم به نام برونکودیلاتور بهبود پیدا کرده است یا خیر. اگر این دارو باعث بهبود تنفس شما شود، احتمالا آسم دارید.

 

درمان آلرژی آسم

درمان آلرژی می‌تواند شامل درمان آلرژی، آسم یا هر دوی آن‌ها باشد.

 

آسم

برای درمان آسم، پزشک ممکن است دارو‌های ضد التهابی استنشاقی یا دارو‌های خوراکی را تجویز کند. استفاده از اسپری‌های تنفسی مانند آلبوترول بهترین روش برای درمان علائم آسم می‌باشند. اگر علائم آسم در شما خفیف باشد، می‌توانید از اسپری‌هایی مانند پالمیکورت استفاده کنید.

اگر علائم آسم شما شدید باشد، علاوه بر اسپری‌ها می‌توانید از دارو‌های خوراکی مانند Singulair یا Accolate نیز استفاده کنید.

آلرژی

درمان آلرژی به میزان شدت علائم شما بستگی دارد. به عنوان مثال برای درمان علائم آلرژی همچون خارش، می‌توانید از آنتی هیستامین‌ها استفاده کنید. اگر علائم شما شدیدتر باشند، ممکن است نیاز به آمپول ضد آلرژی داشته باشید.

 

عوارض بالقوه آلرژی آسم

آلرژی آسم می‌تواند عوارضی جدی در پی داشته باشد. یکی از این عوارض آنافیلاکسی می‌باشد. این نوع واکنش حاد آلرژیک ممکن است علائم زیر را از خود نشان دهد:

1- کهیر

2- ورم دهان یا صورت

3- اختلال در بلع

4- اضطراب

5- اختلال حواس

6- سرفه

7- اسهال

8- غش کردن

9- گرفتگی بینی

10- لکنت زبان

اگر آنافیلاکسی درمان نشود، می‌تواند باعث مشکلاتی مانند ضربان قلب غیر طبیعی، ضعف، فشار خون پایین، ضربان سریع، ایست قلبی و گرفتگی ریه شود.

 

نحوه پیش گیری از آلرژی آسم

حملات آلرژیک آسم همیشه قابل پیشگیری نمی‌باشند. هرچند می‌توانید با تغییر محیط، میزان وقوع آن‌ها را کمتر کنید.

 

بیشتر بدانید: نکاتی مهم در مورد آسم ورزشی و درمان آن

 

منبع: www.healthline.com

  • 149

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات