• گوته: استعداد در فضای آرام رشد میکند و شخصیت در جریان کامل زندگی.
  • شکسپیر: اگر قرار است برای چیزی زندگی خود را خرج کنیم ، بهتر آن است که آنرا خرج لطافت یک لبخند و یا نوازشی عاشقانه کنیم.
  • ارد بزرگ: ره آورد گفتگو با نادان دو چیز است : نخست از دست دادن بخشی از عمر و دیگری گرفتار شدن ، به افکار پوچ و بی ارزش.
  • روسو : بهترین وسیله برای جلب محبت دیگران ، نیکی در باره آنها ست.

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

نکات کلیدی مهم در مورد اهمیت شرکت در مشاوره قبل از ازدواج

اغلب گفته می‌شود موفقیت یا شکست یک ازدواج خیلی قابل پیش بینی نیست اما ازدواجی که با آگاهی و به اصطلاح با چشمانی باز صورت بگیرد به طور حتم به احتمال بیشتری به موفقیت خواهد انجامید. یکی از اقداماتی که به دختر و پسر در آستانه ازدواج کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرند مراجعه و مشورت با مشاوران ازدواج است.

توصیه‌های یک مشاور به زوجین، قبل از ازدواج

دختر و پسر برای آنکه از نعمت ازدواج مناسب برخوردار گردند باید اصولی را رعایت کنند بخشی از مواردی که توسط مشاوران خانواده توصیه می‌شود به شرح زیر است:

۱- در انتخاب همسر عجله و شتاب نکنید. این امر را با بررسی و تحقیق انجام دهید.

۲- در همسرگزینی وسواس زیاد به خرج ندهید. با دیده اغماض عوامل مختلف را بررسی و تصمیم گیری نمایید.

۳- چنانچه پدر و مادر و خانواده‌های وابسته سختگیری کردند برای متقاعد کردن آنان از مشاوره خانواده استفاده کنید.

۴- از ازدواج تحمیلی خودداری کنید.

۵- مراسم ازدواج را در ایام مبارک و چه بهتر که در روز‌های تولد معصومین انجام دهید و نیت خود را در ازدواج خالص کنید.

۶- در انتخاب همسر پس از بررسی معیار‌های طرف مقابل، وضعیت خود را با آن مقایسه و در صورت هماهنگی تصمیم‌گیری نمایید. بدون توجه به شرایط خود انتخاب ایده‌آلی نمایید.

۷- در انتخاب همسر از پدر مادر و خویشاوندان نظرخواهی کنید، ولی مواظب باشید که به علت عدم تخصص ممکن است نظر آنان تحت تأثیر معیار‌های خاص مناسب نباشد. بهتر است با یک مشاور واجد شرایط در این زمینه مشورت کنید.

۸- برای شناخت همسر از روش‌های مستقیم و غیرمستقیم استفاده نمایید و قبل از خواستگاری به طور مستقیم از طریق مشاهده و گفت و شنود طرف مقابل را شناسایی کنید.

۹- در انجام ازدواج مراحل مختلف آن را ضمن پرهیز از هزینه‌های بی مورد و هرگونه اسراف انجام دهید.

۱۰- در مورد مهریه مراسم ازدواج و جهیزیه سختگیری نکنید وضع پیش نیاید که این امر مانع ازدواج شود و یا طرفین را به زحمت اندازد.

۱۱- چون ازدواج یک قرارداد زندگی مشترک است بنابراین طرفین ازدواج باید هرگونه شرایطی را که در این قرارداد لازم می‌دانند در عقدنامه ذکر کنند و در این مورد قبلا توافق نمایید.

۱۲- مسائل مربوط به ازدواج بسیار حساس و دقیق است و دانستن آن‌ها در تشکیل زندگی شاد و سعادتمند نقش موثری دارد؛ لذا شرکت دختران و پسران در کلاس‌های توجیهی قبل از ازدواج و یا مطالعه کتاب‌هایی که این اطلاعات را در بر دارد ضروری است.

۱۳- برنامه‌های دوره آموزشی خانواده، قبل از ازدواج باید دختر و پسر را با هدف‌ها و وظایف و حقوق زندگی مشترک زناشویی آشنا سازد. چنین برنامه‌هایی حداقل به صورت فوق برنامه بهتر است در برنامه‌های رسمی دبیرستان و دانشگاه گنجانده شود.

۱۴- در ازدواج علاوه بر همسر، شناخت بستگان و خویشاوندان وی نیز ضرورت دارد؛ بنابراین وضعیت اقوام و دوستان و به خصوص بستگان نزدیک را در همسرگزینی مثل تعداد خواهر و برادر نباید نادیده گرفت.

۱۵- سعی کنید تحت تاثیر یک عامل شاخص و برجسته و گول زننده در انتخاب همسر مانند زیبایی و ثروت تصمیم گیری ننمایید. در این مورد با توجه به همه عوامل اقدام کنید.

 

مراحل مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج با افراد در استانه ازدواج دارای چهار مرحله است که طی چند جلسه انجام می‌گیرد:

1- مرحله شناخت خود؛ منظور از خود، دختر و پسری است که قرار است ازدواج کند و قبل از آنکه وارد مرحله ازدواج شود باید خودش را با تمام خصوصیاتی که در ازدواج موثر است بشناسد.

2- شناخت طرف مقابل؛ منظور از طرف مقابل فردی است که برای ازدواج در نظر گرفته شده است. این شناسایی نیز باید در تمام عوامل موثر در ازدواج انجام گیرد.

3- تطابق خصوصیات و بررسی تفاوت‌ها و تشابهات و خصوصیات مثبت و منفی.

4- بررسی این مطلب که زوج مورد نظر با توجه به شرایط و خصوصیاتی که شناسایی شده می‌توانند ازدواج موفقی داشته باشند یا نه.

 

منبع: کتاب آموزش و مشاوره قبل از ازدواج

  • 300

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...