• پيامبر اكرم(ص):محبوبترين كارها در پيش خدا كاريست كه دوام آن بيشتر است ، اگر چه اندك باشد .
  • پيامبر اكرم(ص):بهترين بازيها در پيش خدا اسب دواني و تيراندازي است .
  • پيامبر اكرم(ص):طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.
  • پيامبر اكرم(ص): از جمله بندگان آن كس پيش خدا محبوبتر است كه براي بندگان سودمندتر است .

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

جستجو در اینترنت

Last updated on فروردین 22ام, 1398 at 10:29 ق.ظ

نکات مهم و آشنایی با روش های صحیح جستجو در اینترنت!

گوگل همیشه بر روی سرعت بسیار حساس بوده است. شکی نیست که این موتور جستجوگر فوق العاده سریع و کامل ساخته شده است. متأسفانه مولفه‌های انسانی ازمعادله جستجو در اینترنت نادیده گرفته می‌شود.

از عبارات خاص استفاده کنید

تعداد صفحاتی که برای یک جستجو در اینترنت برای شما نمایش داده می‌شوند بسیار زیاد است. شاید با خودتان بگویید عبارتی مانند دلفین آبی یک عبارت خاص است، اما وقتی در گوگل آن را سرچ می‌کنید ۲۲۴۰۰۰۰ نتیجه برایتان نمایش داده می‌شود. بنابراین اولین روش صحیح جستجو در اینترنت است که برای کاهش تعداد صفحات و نتایج غیر مرتبط با مقصود شما، عباراتی را جستجو کنید که به منظور شما و آنچه که شما به دنبالش هستید، نزدیک‌تر  باشد.

 

از عامل منفی (–) برای محدود کردن جستجو استفاده کنید

آیا تا کنون درباره موضوعی جستجو کرده‌اید که نتایج بدست آمده درباره آن موضوع از سوی موتور جستجوگر آمده کاملا برعکس باشد؟ عباراتی که چندین معنی دارند وقتی که در گوگل جستجو می‌شوند نتایج بی ربط گوناگونی را برای شما می‌آورند. علامت منفی که به ندرت توسط کاربران استفاده می‌شود اما در عین حال بسیار قدرتمند است. این ابزار که معادل بولین منفی در جبر است، می‌تواند بسیاری از نتایج ناخواسته را حذف کند.

به عنوان مثال، زمانی که شما درباره حشره کاترپیلار caterpillar در اینترنت جستجو می‌کنید، نتایج مربوط به شرکت کاترپیلار نیز برایتان نمایش داده می‌شود. در چنین شرایطی می‌توانید عبارت Caterpillar -Inc. را جستجو نمایید چرا که در این صورت نتایجی که مرتبط با شرکت هستند از بین می‌روند. همچنین می‌توانید Catterpillar -Inc -Cat را نیز جستجو کنید که نتایج بسیار پالوده‌تر نیز می‌شود.

 

از نشان نقل قول انگلیسی (کوتیشن) برای عبارات دقیق استفاده کنید

به خاطر دارم که بسیاری از اوقات به عنوان مثال قسمتی از یک نقل قول به خاطرم مانده است که می‌خواهم به دنبال ادامه آن بگردم. استفاده از علامت نقل قول انگلیسی باعث می‌شود، دقیقا همان کلمات در اولویت جستجو باشند. این راه را می‌توان یکی از بهترین راه‌ها برای محدود کردن صفحات نتیجه دانست. به عنوان مثال جمله “زندگی بسیار مسحور کننده است، فقط باید با عینک مناسبی به آن نگریست” را می‌توانید به کمک علامت نقل قول انگلیسی (“”) جستجو نمایید

 

عامل مثبت (+)

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد، استفاده از عبارت منفی می‌تواند از جستجوی عبارتی خاص جلوگیری کند. عامل مثبت علامتی است که به موتور جستجوگر این پیغام را ارسال می‌کند که  کلمات خاصی را در نتایج جستجو اضافه نماید. به عنوان مثال بلند+ و کوتاه. این جستجو نشان‌دهنده آن است که موتور جستجوگر باید عبارت و را نیز در نتایج خود جا دهد.

 

از گوگل برای جستجو در یک سایت استفاده کنید

اگر تا کنون در یک وبسایت به دنبال یک ابزار جستجوی اختصاصی گشته‌اید اما به نتیجه نرسیده اید، تنها نیستید! شما می‌توانید به کمک گوگل در یک وبسایت خاص جستجو کنید و از آنجایی که ابزار جستجوی همه سایت‌ها آنچنان قدرتمند نیستند، شاید بتوان گفت که گوگل راه مناسبی است تا بتوانید مطلبی را در وبسایتی خاص بدون مشکل جستجو نمایید. برای این کار کافی است از ترکیب عبارت مورد نظر خود به همراه site:example.com‌ استفاده کنید.

 

نسخه پنهان سایت را مشاهده کنید

اگر یک سایت و یا یک صفحه در وبسایت پنهان شده باشد و یا حذف شده باشد دیگر نمی‌توانید آن را ببینید درست است؟ شاید الزاما اینگونه نباشد. گوگل نسخه‌ کپی بیشتر وبسایت‌های سودمند را نگه می‌دارد. در واقع نسخه کپی نگه داری شده، یک نسخه آرشیو شده وبسایت است که باعث می‌شود شما اطلاعات صفحاتی که قبلا حذف شده‌اند را مشاهده کنید.

این ویژگی همچنین در مواقعی بسیار سودمند است که حجم زیادی از ترافیک روی وبسایت قرار دارد و به درستی پدیدار نمی‌شود. با این حال تمامی صفحات دارای نسخه Cache نیستند، ممکن است برای صفحاتی که به تازگی و طی ساعات یا دقایقی قبل منتشر شده‌اند و همچنین صفحاتی که مدت‌ها قبل حذف شده‌اند نسخه Cache در دسترس نباشد.

 

از فرانویسه استفاده کنید

یکی دیگر از روش های صحیح جست و جو در اینترنت استفاده از فرانویسه‌ها است. شما به کمک فرانویسه های می‌توانید برای جستجو گسترده‌تر در بیشتر موتورهای جستجو استفاده کنید. این فرانویسه‌ها شامل *، # و ؟ است. وقتی می‌خواهید درباره موضعی جستجوی گسترده‌تری انجام دهید، از این عبارات استفاده کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید درباره کامیون جستجو کنید، فقط عبارت کامیون را در موتور جستجوگر قرار ندهید و به جای آن کامیون* را جستجو کنید. این روش باعث می‌شود نتایج مد نظر شما شامل عباراتی باشد که هم خانواده‌های این عبارت انند کامیونها، کامینی، کامیوندار و … نیز جستجو شوند.

 

از انواع موتورهای جستجوگر استفاده کنید

هیچ وقت برای جستجوها خودتان را صرفا به یک موتور جستجو محدود نکنید. هر موتور جستجوگری نتایج متفاوتی را برای شما نمایش خواهد داد. به علاوه، هر موتور جستوگر روی یک موضوع بیش از بقیه موتورهای جستجو متمرکز است مثلا بازی‌ها، بلاگ‌ها، کتاب‌ها، انجمن‌ها و… هر چه شما با انواع گوناگونی از موتورهای جستجو مواجه باشید، جستجوی موفق‌تری را تجربه خواهید کرد.

این که موتور جستجوگر مورد علاقه‌ خود را لحظاتی فراموش کنید و به دنبال ابزاری باشید که برایتان مناسب‌تر است، می‌تواند برایتان سودمندتر باشد چرا که بیشتر موتورهای جستجو انواع مختلفی از ویژگی‌ها، ابزار و سرویس‌های پیشرفته جستجو را دارا هستند و مناسب برای محققانی هستند که درباره موضوعات خاص به دنبال بهترین نتایج هستند.

 

به علاوه اگر شما در ابتدای یادگیری موتورهای جستجوگر هستید، ممکن است از حجم زیاد اطلاعاتی که به دست می‌آورید خسته و کسل شوید، به خصوص اگر به دنبال موضوعی بسیار خاص باشید. از تلاش دست نکشید و به تلاشتان ادامه دهید و از استفاده از دیگر ابزارهای جستجو، عبارتهای جدید برای جستجو و تکنیک‌های نوین جستجو در اینترنت نباشید.

 

بیشتر بدانید : ۱۴ دانستنی جالب در مورد اینترنت

 

منبع : techrepublic و lifewire

  • 327

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات