• پيامبر اكرم(ص):محبوبترين كارها در پيش خدا كاريست كه دوام آن بيشتر است ، اگر چه اندك باشد .
  • پيامبر اكرم(ص):بهترين بازيها در پيش خدا اسب دواني و تيراندازي است .
  • پيامبر اكرم(ص):طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.
  • پيامبر اكرم(ص): از جمله بندگان آن كس پيش خدا محبوبتر است كه براي بندگان سودمندتر است .

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

Last updated on فروردین 22ام, 1398 at 10:33 ق.ظ

نکات مهمی که باید در نحوه نگهداری گل کریسمس رعایت کنیم

با رسیدن سرما، گل‌فروشی‌ها پر می‌شود از گل‌های فصل زمستان که در بین آن‌ها گل کریسمس به دلیل داشتن برگ‌هایی قرمز رنگ، توجه علاقه‌مندان به گل و گیاه را بیش از گل‌های دیگر به خود جلب می‌کند.

شرایط نگهداری گل کریسمس

نگهداری از این گل به آسانی در محیط آپارتمان امکان‌پذیر است. شرایط محیطی مورد نیاز این گیاه به شرح زیر است:

نور

گل کریسمس به نور زیاد، ولی با تعداد ساعات کم نیاز دارد. این شرایط به طور طبیعی در فصل پاییز و زمستان ایجاد می‌شود، ولی با توجه به اینکه پس از انتقال گیاه از گلخانه به آپارتمان، چراغ‌ها تا پاسی از شب روشن هستند، در فرایند رشد گیاه اختلال ایجاد نموده و یکی از مشکلات رایج پس از خرید این گیاه برای افراد، ریختن و زرد شدن برگ‌ها است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم با غروب خورشید گل را به محلی تاریک از خانه منتقل کنید یا روی آن را با پلاستیک مشکی بپوشانید و برای تهویه، چند سوراخ روی پلاستیک بزنید.

 

آبیاری

گل کریسمس گیاهی رطوبت پسند است و به آبیاری ۲ تا ۳ بار در هفته نیاز دارد. بهترین زمان آبیاری گیاه، هنگامی است که خاک گلدان نیمه مرطوب است. در هربار آبیاری بهتر است آنقدر آب دهید تا آب اضافی از زهکش کف گلدان خارج شود.

مطمئن باشید که گلدان از زهکش مناسب برخوردار است زیر آب‌ماندگی باعث پوسیده شدن ریشه و از بین رفتن گیاهتان خواهد شد. همچنین برای آبیاری گیاه از آب بدون کلر استفاده کنید و توجه داشته باشید هنگام آبیاری، آب به شاخه و برگ‌های گیاه نرسد، زیرا باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی برگ می‌شود.

 

دما

بهترین دما برای نگهداری این گیاه دما بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است. دما‌های کمتر یا بیشتر از این مقدار به سرعت باعث از بین رفتن این گل خواهد شد.

خاک

ترکیبی از پیت ماس + پرلایت و یا خاک برگ + کوکوپیت، بهترین خاک برای این گل است. مهمترین نکته در خاک گلدان این گیاه، توجه به زهکش مناسب است.

کوددهی

گل کریسمس نیاز به کوددهی خاصی ندارد، با این وجود برای رشد بهتر می‌توانید، گیاه را ماهی یک‌بار با کود‌های مخصوص گل‌های آپارتمانی موجود در بازار تغذیه کنید.

 

آفات و بیماری

رطوبت زیاد در محیط گلدان موجب افزایش بیماری‌های پوسیدگی ساقه و ریشه می‌شود؛ بنابراین بعد از هر آبیاری آب اضافی از زیر گلدانی را دور بریزید. در صورتی که گیاه به بیماری‌های قارچی مبتلا شد، سم پاشی با قارچ‌کش‌ها و البته مواد ارگانیک مانند پودر دارچین و چوب دارچین می‌توانند به مقدار محدودی جلوی توسعه بیماری‌های قارچی را بگیرد.

 

معرفی گل کریسمس

گل کریسمس که در کشور ما با نام بنت القنسول و گل یلدا نیز شناخته می‌شود، گلی است با برگ‌های کوچک قرمز که با شروع سرما برگ‌ها قرمز یا صورتی شده و با آغاز اردیبهشت و گرم شدن هوا برگ به رنگ سبز درخواهد آمد. ارتفاع این گل در شرایط معمول بین ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر، برگ‌ها بیضوی با لبه صاف یا کمی دالبردار است و گل‌ها به وسیله تعداد زیادی براکته بیضوی احاطه شده‌اند. امروزه بیش از صد رقم از این گیاه وجود دارد که مورد کاشت و پرورش دوستداران این گل به ویژه در ایام کریسمس قرار گرفته‌اند. این ارقام از نظر اندازه‌های برگه‌های رنگین و رنگ آنان با یکدیگر متفاوت هستند.

نحوه تکثیر گل کریسمس

بهترین زمان برای تکثیر این گل از اسفند ماه، بهار تا اوایل تابستان، زمانی‌که براکته‌های صورتی، قرمز و یا کرم رنگ تولید می‌کند، است.

 

برای تکثیر گل کریسمس از روش قلمه زدن استفاده می‌شود. مراحل قلمه زدن گیاه به شرح زیر است:

۱- زمانی که ساقه‌های جدید گل، حداقل ۱۰ سانتیمتر رشد کردند، می‌توانید از نوک این ساقه‌ها قلمه‌هایی به طول ۶-۵ سانتیمتر با ۳-۲ برگ بزرگ تهیه کنید. قطر ساقه مناسب برای انتخاب قلمه، ۶-۴ میلیمتر است. البته ساقه‌های که گلدار بودند اصلاً مناسب تهیه قلمه نیستند.

 

۲- برگ‌های اضافی پایین قلمه را جدا کنید تا راحت‌تر بتوانید آنرا در بستر کاشت قرار دهید. همچنین برگ اضافی مانع از ریشه‌زایی قلمه خواهد شد، زیرا انرژی گیاه صرف رشد برگ‌ها می‌شود.

 

۳- توجه داشته باشید، قلمه‌ها را باید مدتی نگه‌داشت تا شیره سفید رنگ داخل آن به خوبی خارج شود، اما این مدت نباید آنقدر طولانی شود تا موجب پژمردگی قلمه‌ها شود.

 

۴- بستر مناسب برای کاشت قلمه را آماده کنید. مخلوطی از پیت موس + پرلایت و یا شن + پرلایت محیط مناسب برای کاشت قلمه‌های این گیاه است.

 

۵- قبل از کاشت قلمه، بستر را به خوبی مرطوب و خیس کنید و بعد از خروج آب اضافی، اقدام به کاشت قلمه‌ها کنید.

 

۶- حداقل ۳-۲ سانتیمتر از ساقه قلمه باید در بستر کاشت فرو رود. وجود رطوبت مناسب در هوا به ماندگاری و ریشه‌زایی قلمه این گیاه بسیار کمک می‌کند.

 

۷- در صورت شرایط مناسب محیط که در بالا ذکر شد، ریشه‌زایی حدود ۱۴ روز بعد از کاشت قلمه‌ها انجام می‌شود، اما استقرار این ریشه‌های جوان حدود دو ماه زمان می‌برد. بعد از گذشت این زمان شما می‌توانید قلمه را به گلدان اصلی انتقال دهید.

 

منابع: کتاب گلکاری، سایت گل و گیاه ایران

  • 340

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات