• آرنت : در جستجوی نور باش، نور را می‌یابی.
 • دوروستان : شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
 • نیما یوشیج : هر قدر به طبیعت نزدیک شوی، زندگانی شایسته تری را پیدا می‌کنی.
 • ورنر هفته : زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

 

کم خوابی تاثیرات منفی بسیاری روی بدن از جمله چاقی دارد. همچنین بر فعالیت های فیزیکی و ذهنی روز بعد تاثیر می گذارد. معمولا افرادی که ۷تا ۸ ساعت می خوابند روز بعد سرحال تر هستند و عملکرد بهتری نسبت به افرادی که کمتر می خوابند دارند. برای فعالیت و زندگی بهتر، بسیار مهم است تا خواب کافی داشته باشید. اگر مشکلی با خوابیدن دارید و یا هر روز با کم خوابی دست و پنجه نرم می کنید این نکات برای داشتن خواب بهتر به شما کمک خواهد کرد.


۱ ) فضای اتاق خواب را بهینه سازی کنید

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

فضای اتاق خواب روی خواب شما تاثیر می گذارد، اگر این فضا را خوب بچینید و بهینه سازی کنید می توانید تا حدودی تضمین کنید که خواب خوبی خواهید داشت. وسایل زیادی در در اتاق خوابتان نگذارید. سعی کنید اتاق را با رنگهای خنثی و تا بلوهای آرامش بخش دکور کنید.

 

 • سر و صدا

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

سر و صدا بر کیفیت خواب شما تاثیر خواهد گذاشت. حتی اگر شما را کامل از خواب بیدار نکند، وجود سر و صدا شما را از خواب عمیقی که داشته اید خارج کرده و در سطح خواب سبک نگه می دارد. اگر در منطقه شلوغی زندگی می کنید و همیشه سر و صدا در اتاق خوابتان می شنوید، قبل از خواب به موسیقی های آرامش بخش گوش دهید تا با استرس کمتری به خواب بروید. یا از ژلهای مخصوص گوش برای جلوگیری از صدا استفاده کنید.

 • نور و دمای اتاق خواب

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

خوابیدن وقتی فضا روشن است سخت تر از زمانیست که اتاق تاریک است، ساعت بدن نیز زمانیکه در فضای نورانی تر می خوابید نمی تواند مانند مواقعی که در تاریکی می خوابید عمل کند. پس بهتر است درفضای کاملا تاریک بخوابید یا نور خیلی کمی به فضای اتاقتان بدهید.

این موضوع درباره دمای اتاق نیز صدق می کند. دمای بدن زمانیکه به خواب فرو می روید پایین تر می آید. اگر اتاق خواب خیلی گرم باشد برکیفیت خواب تاثیر می گذارد. بهتر است دمای اتاق بین ۱۶ تا ۱۹ درجه باشد تا با دمای بدن هنگام خواب خیلی تفاوتی نداشته باشد و شما دائما بخاطر گرما یا سزما از خواب بیدار نشوید.

۲ ) دستگاههای الکترونیکی را کنار بگذارید

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

هورمون ملاتونین ساعت بیولوژیک بدن و خواب را تنظیم می کند. صفحه های الکترونیکی مانند تلویزیون، کامپیوتر، تلفن های هوشمند و تبلت ها نوری ایجاد می کنند که به موجب آن تولید این هورمون به کندی پیش رفته و حتی متوقف می شود، بنابراین نگاه کردن به صفحه دستگاههای الکترونیکی قبل از خواب، باعث می شود خواب طبیعی و نرمالی که همیشه داشته اید بهم بخورد. اگر علاقه مند به مطالعه پیش از خواب هستید، خواندن از روی کتاب های کاغذی برای تنظیم خواب شما مفیدتر خواهند بود.

۳ ) در طول روز ورزش کنید

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

فعال بودن و ورزش کردن در طول روز هم کیفیت و هم کمیت خواب شما را بهبود می بخشد. ورزش کردن به طور طبیعی استرس را از بدن دور می کند و همین امر به بهتر خوابیدن کمک می کند. تحقیقات نشان داده است ورزش نه تنها طول مدتی که خواب هستید را بیشتر می کند بلکه موجب می شود خواب عمیق تر و آرام تری داشته باشید.

اگر فرصت رفتن به باشگاه و ورزش کردن خارج از خانه را ندارید، قبل از خواب حرکات ساده یوگا و یا حرکات کششی را انجام دهید. سعی کنید در هفته ۲ یا ۳ بار تمریناتی انجام دهید که ضربان قلب را بالا ببرد. این ورزش ها می توانند شامل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، کوهنوردی، شنا و یا حتی رقص باشند.

۴ ) کافئین را کنار بگذارید

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

کافئین بر خواب تاثیر می گذارد. حتی اگر ۶ ساعت پیش از خواب آن را بنوشید. اگر می خواهید خواب شب شما بدون اختلال باشد و دچار کم خوابی نشوید، بهتر است بعد از ساعت ۵ عصر قهوه و یا هر نوشیدنی کافئین دار را کنار بگذارید.

۵ ) ریلکس باشید

نکاتی مفید که درباره بهتر خوابیدن که باید بدانید

استرس و نگرانی یکی از دلایل اصلی کم خوابی و بیخوابی است. اگر ذهن درگیر و پر مشغله ای داشته باشید شب نیز نمی توانید راحت بخوابید. بهتر است هنگام خواب ریلکس باشید، برای اینکار می توانید پیش از خواب به موسیقی های آرامش بخش گوش دهید و توجهتان را به آنها جلب کنید. در کانال تلگرام بانوی شهر هر هفته برای شما داستان و موسیقی آرامبخش ارسال می کنیم. حتی اگر می توانید با این موسیقی ها تصویرسازی کرده و رویاپردازی کنید و خود را در فضایی آرام و رویایی تصور کنید. در هر حال هنگامی که خواب هستید هیچ یک از مشکلات را نمی توانید حل کنید اما با داشتن ذهن آرام کارها بهتر پیش می رود.

کم خوابی ممکن است در کوتاه مدت اثری جز خستگی بر شما نداشته باشد، اما مطمئن باشید، در دراز مدت اثرات زیادی بر جسم و خصوصا پوست و روح شما خواهد داشت.

 • 351

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
 • مناسبت های روز:
 • 25 آذر روز پژوهش
 • 25 آذر ولات امام حسن العسکری (ع)
 • 25 آذر روز تجلیل از شهید تندگویان
 • 27 آذر وفات حضرت معصومه سلام الله علیها [ ١٠ ربيع الثاني ]
 • 27 آذر شهادت آیت اله دکتر مفتح1358
 • 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات