• برادرز : هرکس خواهان موفقیت است باید یاد بگیرد که ناکامی جزء حتمی فرایند پیشرفت است.
  • پيامبر اكرم(ص): نشان منافق سه چيز است : 1 - سخن به دروغ بگويد . 2 - از وعده تخلف كند .3 - در امانت خيانت نمايد .
  • پيامبر اكرم(ص): کسی که نماز را از وقتش تأخیر بیندازد، (فردای قیامت) به شفاعت من نخواهد رسید
  • پيامبر اكرم(ص): فرزند آدم وقتي تن تو سالم است و خاطرت آسوده است و قوت يك روز خويش راداري ، جهانگر مباش .

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

مبارزه بدون خشونت

نکاتی مهم درباره چگونگی ایجاد اندیشه مبارزه بدون خشونت گاندی

او مردي است لاغر اندام با جثه اي ضعيف، سر ا بي مو و کچل نيست. خودش سرش را از ته مي تراشيد. چشمانش درخشان و نافذ و گوش هايش بزرگ و برجسته است. دندان هايش کما بيش افتاده اند. قيافه او زشت اما دوست داشتني است. به انگليسي فصيحي سخن مي گويد.

صدايش آهنگي حزن انگيز دارد اما بذله گوست. هميشه چهار زانو روي زمين مي نشيند و در طول صحبت اصلاً دست هايش را تکان نمي دهد. آدم از ديدن او به ياد سقراط مي افتد. ماري رولان وقتي در بندر مارسي گاندي را ديد، اين نامه را براي برادرش نوشت.

برادر او رومن رولان که با نوشتن «ژان کريستف » و «بتهوون » در آن روزها، خواهان و خواننده بسيار داشت. از ده سال پيش از اين با گاندي مکاتبه مي کرد. بي آنکه او را از نزديک ديده باشد.

رولان همچنين کتابي درباره زندگي او نوشته بود که روزهاي اول هيچ ناشري در لندن و پاريس متن آن را از او نمي گرفت. آنها نه گاندي را مي شناختند و نه تمايلي به چاپ آثارش داشتند اما وقتي کتاب بالاخره منتشر شد در سراسر اروپا خواهان پيدا کرد، به زبان هاي مختلف دنيا ترجمه شد و بيش از 50 بار چاپ شد. پروتستان هاي اروپا اعتقاد داشتند در اين کتاب روح مسيح احيا شده است.

به نظر آنها گاندي مسيحي بود که فقط يک صليب کم داشت. وقتي موهنداس کرمچند گاندي در دوم اکتبر 1869 در شهر کوچک ساحلي پوربندر متولد شد، پدر گاندي، درحکومت کوچک پوربندر وزير بود.

 

مادرش پوتلي باي هم چهارمين همسر او بود

گاندي ها در نظام طبقه بندي جامعه هند، به «کاست » بازرگانان تعلق داشتند. نام گاندي به معناي عطار است. پدر و مادر هر دو از پيروان مذهب هندو بودند اما مادرش که روشن ترين خاطره گاندي از او دينداري اش است از فرقه مذهبي کوچکي بود به نام پرانامي که در ميان آنها اعتقادات هندويي و اسامي چنان به هم آميخته بود که در معابدشان قرآن و کتب مقدس «ويشنو » به يک اندازه محترم بود.

براي پيرامون پرانامي هم صلح و سازش ميان همه مذاهب از اصول اساسي بود و هم زندگي بسيار ساده يعني گياه خواري، پرهيز از الکل و دخانيات و روزه هاي ادواري. گاندي کوچک، اولين بار از پدرش کلمه « آهيمسا » را شنيد.

آهيمسا يعني « آزار نرساندن » نفي خشونت آن هم نه فقط نسبت به آدم ها و جانداران بلکه نسبت به خاک و آتش و باد؛ چرا که آنها هم زنده اند.

در نوشته هاي آنها آمده است: «کسي که آتش برافروزد موجودات زنده را مي کشد و کسي که آن را خاموش کند آتش را کشته است. پس خردمند مومن آن است که آتش نيفروزد »

 

  • 173

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات