• گوته: استعداد در فضای آرام رشد میکند و شخصیت در جریان کامل زندگی.
  • شکسپیر: اگر قرار است برای چیزی زندگی خود را خرج کنیم ، بهتر آن است که آنرا خرج لطافت یک لبخند و یا نوازشی عاشقانه کنیم.
  • ارد بزرگ: ره آورد گفتگو با نادان دو چیز است : نخست از دست دادن بخشی از عمر و دیگری گرفتار شدن ، به افکار پوچ و بی ارزش.
  • روسو : بهترین وسیله برای جلب محبت دیگران ، نیکی در باره آنها ست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

نشانه‌های جسمی افسردگی

نشانه‌های جسمی افسردگی

نشانه‌های جسمی افسردگی گاهی نادیده گرفته می‌شوند یا با برخی بیماری‌های دیگر به اشتباه گرفته می‌شوند. افسردگی علاوه بر اینکه در روحیه فرد مبتلا تاثیر می‌گذارد، دارای علائم جسمی و فیزیکی هم هست که در ادامه به مهم‌ترین علائم جسمی افسردگی می‌پردازیم.


۱. افسردگی و مشکلات خواب

افسردگی در حقیقت به همان اندازه که روی مغز و ذهن تاثیر می‌گذارد، بر روی جسم و بدن نیز تاثیراتی می‌گذارد. ناتوانی در خوابیدن یا مشکل در تداوم خواب از رایج‌ترین علائم افسردگی است. اما برخی مبتلایان به افسردگی بیش از حد می‌خوابند.

 

۲. افسردگی و درد قفسه سینه

این درد ممکن است نشانه وجود مشکلی در ریه، معده یا قلب باشد، بنابراین ابتدا بهتر است وجود هر یک از این مشکلات را رد کنید. گاهی درد قفسه سینه یکی از نشانه‌های افسردگی است.

افسردگی می‌تواند خطر بروز بیماری قلبی را افزایش دهد. به علاوه افرادی که بیشتر دچار حملات قلبی شده اند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی بوده اند.

 

۳. افسردگی و خستگی شدید

اگر احساس خستگی شدید می‌کنید، طوریکه برای انجام فعالیت‌های روزانه خود انرژی کافی ندارید، حتی زمانی که به اندازه کافی می‌خوابید یا استراحت می‌کنید. این نوع خستگی می‌تواند نشانه افسردگی باشد. افسردگی و خستگی شدید هر دو یکدیگر را بدتر می‌کنند.

 

۴. افسردگی و درد عضلات و مفاصل

وقتی که با درد مداوم زندگی می‌کنید، خطر ابتلا به افسردگی در شما افزایش پیدا می‌کند. به علاوه افسردگی منجر به بروز درد می‌شود، چرا که افسردگی و درد هر دو دارای پیام رسان‌های شیمیایی مشترک در مغز هستند. افراد افسرده سه برابر دیگران در معرض ابتلا به درد‌های مداوم هستند.

 

۵. افسردگی و مشکلات گوارشی

مغز و سیستم گوارشی ما به شدت با هم در ارتباط هستند که البته به همین دلیل است که وقتی مضطرب و نگران هستیم، دچار تهوع و معده درد می‌شویم.

افسردگی بر روی روده شما نیز تاثیر می‌گذارد و منجر به تهوع، سوء هاضمه، اسهال یا یبوست می‌شود.

 

۶. افسردگی و سردرد

پژوهشی در این زمینه نشان می‌دهد افراد مبتلا به افسردگی اساسی سه برابر دیگران در معرض ابتلا به میگرن هستند و مبتلایان به میگرن نیز ۵ برابر دیگران در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

 

۷. افسردگی و تغییر در اشتها و وزن

برخی افراد در زمان ابتلا به افسردگی کمتر احساس گرسنگی می‌کنند. برخی دیگر نیز پرخور می‌شوند. نتیجه این تغییرات در اشتها باعث افزایش یا کاهش وزن شده که کاهش انرژی را نیز در پی خواهد داشت.

افسردگی با اختلالات خوردن مانند پرخوری عصبی، بی اشتهایی عصبی و اختلال پرخوری در ارتباط است.

 

۸. افسردگی و کمردرد

وقتی کمر شما به طور منظم درد می‌گیرد، می‌تواند نشانه افسردگی باشد و افرادی که دچار افسردگی هستند، چهار برابر دیگران در معرض ابتلا به درد‌های شدید و ناتوان کننده در ناحیه گردن و کمر خود هستند.

 

۹. تحریک پذیری و بیقراری

اختلالات خواب یا دیگر نشانه‌های افسردگی منجر به تحریک پذیری و بیقراری می‌شوند. مردان بیشتر از زنان در زمان ابتلا به افسردگی دچار این حالت می‌شوند.

 

۱۰. افسردگی و مشکلات جنسی

در زمان افسردگی علاقه خود را به روابط جنسی از دست می‌دهید. برخی دارو‌هایی که برای درمان افسردگی تجویز می‌شوند بر روی عملکرد و تمایلات جنسی تاثیر می‌گذارند. در مورد گزینه‌های دارویی خود با پزشکتان مشورت کنید.

 

11.درمان افسردگی با ورزش

بررسی‌ها نشان داده اند که اگر به طور منظم ورزش کنید، ماده شیمیایی در مغز آزاد می‌شود که به بروز حس خوب کمک کرده و خلق و خو را بهبود می‌بخشد و حساسیت را به درد کاهش می‌دهد.

گرچه فعالیت‌های جسمی به تنهایی افسردگی را درمان نمی‌کنند، اما در طولانی مدت به بهبود علائم آن کمک می‌کنند. در صورت ابتلا به افسردگی فرد انرژی کمی برای ورزش کردن دارد، اما بهتر است به یاد داشته باشید که ورزش کردن به کاهش خستگی مفرط کمک کرده و باعث بهبود خواب می‌شود.

منبع:سیمرغ

  • 203

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:
  • 26 دی فرار شاه معدوم (1357 هـ.ش)
  • 27 دی اجرای توافق نامه‌ی برجام
  • 29 دی روز غزه

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات