• گوته: استعداد در فضای آرام رشد میکند و شخصیت در جریان کامل زندگی.
 • شکسپیر: اگر قرار است برای چیزی زندگی خود را خرج کنیم ، بهتر آن است که آنرا خرج لطافت یک لبخند و یا نوازشی عاشقانه کنیم.
 • ارد بزرگ: ره آورد گفتگو با نادان دو چیز است : نخست از دست دادن بخشی از عمر و دیگری گرفتار شدن ، به افکار پوچ و بی ارزش.
 • روسو : بهترین وسیله برای جلب محبت دیگران ، نیکی در باره آنها ست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

نحوه تغذیه نوزاد با شیر مادر

نحوه تغذیه نوزاد با شیر مادر

همه مادران دوست دارند در مورد نحوه شیر دادن و موارد دیگر اطلاعاتی داشته باشند. شیر مادر بهترین غذایی است که برای نوزاد وجود دارد و نوزاد را از ابتلا به بیماری های گوناگون مصون نگه می دارد. شیر مادر علاوه بر این که حاوی تمام ویتامین ها و مواد غذایی لازم برای نوزاد در 6 ماه اول زندگی است حاوی مواد ضد بیماری هم هست که همین سلامت را برای فرزندان به ارمغان می آورد. 

 

نشانه های دریافت کافی شیر

بعد از گذشت ۴ یا ۵ از تولد ، شیرخوارانی که به خوبی شیر می‌خورند در طول ۲۴ ساعت دست‌کم شش بار ادرار می‌کنند و وضعیت اجابت مزاج در چند هفته اول تغییر میکند. از بدو تولد تا روز ۳۰ ، مدفوع قیری و سیاه است به این مدفوع مکونیوم می‌گویند. پس از این مرحله مدفوع دانه دار و زرد رنگ میشود و ۵ تا ۱۰ بار در روز ممکن است اجابت مزاج صورت گیرد. از شش روزگی تا شش هفتگی اول تولد ۶ پوشک خیس و دو بار دفع مدفوع نشان دهنده دریافت کافی شیر و تغذیه مناسب است.

پس از سه هفته مدفوع زرد و نرم و سپس با اضافه کردن غذا به شیر بعد از ۶ ماهگی قهوه ای میشود. اجابت مزاج میتواند پس از هربار شیر خوردن رخ دهد ولی به طور میانگین ۲ تا ۴ بار در روز رخ میدهد. دریافت ناکافی شیر مادر در شیرخوار بالای ۵ روز ممکن است به صورت وجود مدفوع مکونیومی ، مدفوع بینابینی سبز قهوه ای ، تعداد دفعات کم دفع مدفوع( کمتر از سه بار در روز ) یا مدفوع بسیار اندک باشد.

در شبانه روز چند بار باید به شیرخوار شیر داد

تغذیه با شیر مادر

تعداد دفعات تغذیه از پستان معمولا در یک ماهگی ۸ الی ۱۲ بار در ۲۴ ساعت اما فراموش نشود که تغذیه همیشه باید بر اساس تقاضای شیرخوار باشد و ممکن است دفعات تغذیه با شیر مادر در روزهای اول بیشتر یا کمتر باشد. باید نوزاد را مکرر در هر زمانی از شب و روز که نیاز دارد شیر داد. شیرخواران خواب آلود ممکن است به اندازه کافی شیر نخورند ، بنابر این شما باید برای شیر دادن بیدارشان کنید.
پس از روزسوم بیشتر شیرخواران الگوی خود را پیدا می‌کنند. با گذشت زمان ، شیرخواران در هر نوبت شیردهی شیر بیشتری می‌خورند چراکه معده شان می‌کنند و به همین ترتیب زمان میان دو وعده افزایش می‌یابد. زمان خواب شیرخوار در شب کاملا متغیر است.

ذخیره کردن شیر

مادر میتواند شیرش را بدوشد و برای استفاده بعدی ذخیره کند. بهتر آن است که پس از آنکه شیرخوار شیر خوردنش تمام شد شیر را بدوشید. شیر را می توان به طور دستی با گرفتن پستان میان دو دست یا با پمپ شیردوش دوشید.
شستشوی دستها با آب و صابون و ظروف جمع آوری شیر با آب و صابون ضروری است. از به کار بردن پستانک و شیشه شیر که سبب کاهش میل مکیدن پستان توسط شیرخوار ، کاهش تولید شیر مادر ، انتقال آلودگی ، عفونت و بیماری ویرگول تغییر فرم دندان ها و قالب فک شیرخوار اختلال در مکیدن پستان می‌شود پرهیز کنید. در نوزادان نارس و بیمار شیر دوشیده شده باید در ظرفی تریل نگهداری شود. استفاده از ظروف شیشه‌ای یا پلاستیک سخت برای ذخیره بلند مدت شیر دوشیده شده توصیه میشود. برای ذخیره کوتاه مدت کمتر از ۷۲ ساعت استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف مخصوص شیر مناسب هستند اما برای تغذیه نوزاد نارس مناسب نمی باشد. ظرف شیر را ۱۵ دقیقه در ظرف آب گرم قرار دهید. اگر شیر را در یخچال نگه دارید ،تا 48 ساعت قابل استفاده است. اگر شیر یخ بزند ، می توان آن را به ترتیب زیر نگهداری کرد.

 • فریزر و درون جایخی یخچال تا دو هفته
 • فریزر و یخچال فریزر به مدت سه ماه با دمای بیشتر از منفی ۲۰ درجه سانتیگراد تا صفر درجه
 • فریزر مستقل صنعتی با انجماد عمیق من ۲۰ درجه سانتیگراد به مدت ۶ ماه
  مهم است که هنگام گرم کردن شیر آن را نپذیرید. بنابر این است ماکروفر یا آب دور برای باز کردن یخ شیر نباید استفاده کرد. باید گذاشت شیر در دمای اتاق ذوب شود یا بطری را زیر آب گرم گرفت. پس از ذوب شدن به نظر می رسد که شیر بریده است چون آب و چربی به طور جداگانه ذوب می شوند. شیر را به آرامی تکان دهید تا دوباره مخلوط شود.
  شیر مادر در دمای اتاق حداکثر تا ۴ ساعت قابل استفاده است و همچنین شیر قبل از ذوب شده در یخچال تا ۲۴ ساعت قابل مصرف است.

 

چگونه کودک را از شیر بگیریم

این سوال یک پاسخ درست ندارد. تنها می‌توان گفت زمانی کودک را باید از شیر بگیرید که آماده آن باشید نکته بسیاری از مادران تحت فشارهای بیرونی قرار دارند این موضوع استمرار شیردهی را دشوار می‌کند ، بنابر این اگر پس از مشورت با پزشکتان مجبور هستید زودتر کودک را از شیر بگیریم احساس گناه نکنید.متخصصان توصیه می‌کنند بهترین غذای ضروری کودک تا دو سالگی شیر مادر است
اگر زیر یک سالگی کودک را از شیر می‌گیرید باید دست‌کم تا ۱۲ ماهگی به او شیر مصنوعی (شیرخشک ) بدهید. برای شروع تغذیه با شیر مصنوعی و نیز برای شروع استفاده از غذای کمکی در سنین مناسب با پزشک مشورت کنید. شیر هموژنیزه کم چرب (۲ درصد) یا شیر کامل را می توان پس از یک سالگی به جای شیر مصنوعی مصرف کرد. از شیر یک درصد یا شیر بدون چربی بعد از دو سالگی استفاده کنید.

 

شیشه ،پستانک و مایع اضافی

اگر پس از مشورت با پزشکتان می خواهید به کودکتان شیر بدهید باز هم میتوانید شیر دوشیده خودتان را که ذخیره کرده اید با شیشه به او بدهید نکته در کودکان بزرگتر می توان با فنجان به کودکی داد
همچنین نباید پیش از آنکه شیردهی به شیرخوار به وضعیت خوب و با ثبات رسیده باشد به کودک پستانک داد.
از ۲ تا ۵ سالگی از دادن آب میوه های شیرین شده و صنعتی به کودکان پرهیز کنید
آیا مادران شیرده باید رژیم غذایی خاصی داشته باشند
رژیم مادر چنان روی ترشح شیر تاثیری ندارد. یعنی به طور کلی مادران در هر شرایطی که هستند قادر شیری تولید کنند که از نظر کمی و کیفی رشد و سلامتی شیرخوار شان را تامین کنند حتی اگر دریافت غذای آنان محدود باشد. همچنین مادران لازم نیست حتماً شیر بخورند تا شیر داشته باشند. مادران شیرده باید برای پیشگیری از اینکه کلسیم زیادی از استخوان هایشان را از دست بدهند ، منابع کلسیم بیشتری بخورند. تا بهترین منبع کلسیم شیر گاو است بنابراین نوشیدن لیوان با حجم هر لیوان بلیط 2۵۰ سی سی شیر در روز به مادران شیرده توصیه میشود.
در صورت عدم دسترسی یا عدم تحمل شیر میتوان از ماست ، دوغ ، کشک و پنیر به میزان مناسب استفاده کرد. به غیر از این رژیم مادر باید متوازن و متنوع باشد. گاهی اتفاق می‌افتد که شیرخوار پس از اینکه مادر غذا یا ادویه خاصی را میخورند ناآرام می‌شود بنابر این متخصصان توصیه می‌کنند مادران تا پایان شیردهی از خوردن چنین غذایی پرهیز کنند.

آیا مادران شیرده باید از خوردن همه داروها پرهیز کنند

به طور کلی پزشکان دوست ندارند مادران باردار داروی مصرف کنند زیرا ممکن است دارو روی رشد و تکامل اندامهای جنین تاثیر بگذارد. بهترین راه این است که پزشکتان از تمام داروهایی که مصرف می کنید از جمله داروهای گیاهی و مکمل ها اطلاع داشته باشد. از طرف دیگر همیشه باید به هر پزشکی که قصد دارد برای شما به هر دلیلی دارو تجویز کنند اطلاع دهید که در حال شیردهی هستید تا بتوانند داروهایی که در زمان شیردهی بی خطر هستند را برایتان تجویز کند. اما مصرف بیشتر داروهای معمول و رایج در دوران شیردهی بلامانع هستند و در صورت مصرف دارو با پزشک اطفال در این مورد مشورت کنید.
آیا شیرخوار روزانه همیشه یک مقدار ثابت شیر می خورد
خیر ، شیرخواران هر ۴ تا ۶ هفته جهش سامان تامر رشدی را تجربه می‌کنند و ممکن است مادران حفظ کنند شیرشان برای شیر کردن شیرخوار کافی نیست
در صورت عدم دسترسی یا عدم تحمل شیر میتوان از ماست ، دوغ ، کشک و پنیر به میزان مناسب استفاده کرد. به غیر از این رژیم مادر باید متوازن و متنوع باشد. گاهی اتفاق می‌افتد که شیرخوار پس از اینکه مادر غذا یا ادویه خاصی را میخورند ناآرام می‌شود بنابر این متخصصان توصیه می‌کنند مادران تا پایان شیردهی از خوردن چنین غذایی پرهیز کنند.

آیا شیرخوار روزانه همیشه یک مقدار ثابت شیر می خورد

خیر ، شیرخواران هر ۴ تا ۶ هفته جهش سامان تامر رشدی را تجربه می‌کنند و ممکن است مادران حفظ کنند شیرشان برای شیر کردن شیرخوار کافی نیست بهترین راه شیر دادن به شیرخوار بر اساس خواست اوست. وقتی شما دفعه ها شیر دادن را افزایش می دهید معمولاً غدد شیری پستان پاسخ می‌دهند و میزان شیر تولیدی را ظرف یک تا دو روز به سطح نیاز شیرخوار می رسانند. افزایش دفعه‌ های شیردهی نیاز به دادن شیر مصنوعی مکمل یا دیگر مایعات را کم میکند.

چرا شیشه شیر نوزاد باید استریل شود؟ چرا مادر نباید نوک پستان خود را پیش از شیردادن بشوید

نوک پستان با احساس کند یا لیف نرم پارس های هنگام استحمام روزانه برای حفظ سلامت آن کافیست. شیر درون پستان استریل است. استفاده زیاد از کرم‌ها لوسیون‌ها یا صابون می‌تواند به خشکی نوک پستان و ایجاد شقاق های دردناک بیانجامد. در هر حال چنانچه به هر دلیلی نوزاد نتواند مستقیماً از پستان مادر تغذیه کند می‌توان شیر مادر ذخیره شده در یخچال یا فریزر را با استفاده از فنجان به نوزاد داد. بهتر است از بطری شیر وسرپستانک برای تغذیه نوزاد استفاده نشود و در صورت استفاده ابطری باید هر نوزاد حداقل دو بطری داشته باشد تا هر بار استریل و سپس استفاده شود.

با درد نوک پستان چه باید کرد

درد نوک پستان پس از شروع شیردهی بسیار شایع است تکنیک نامناسب شیردهی ، وضعیت نادرست بغل کردن و به پستان گذاشتن شایع‌ترین علت درد نوک پستان بلافاصله بعد از زایمان است. نوک پستان معمولاً ظرف یک هفته به این شرایط عادت می‌کنند. ممکن است اگر مقداری از شیر را پس از شیردهی به نوک پستان بزنید و بگذارید خودش خشک شود مشکل تا حدی برطرف می شود.گاهی درد نوک پستان به دلیل عفونت قارچی است. دهان شیرخوار را بررسی کنید و دنبال نقاط سفیدی بگردید که کنده میشوند ولی پاک نمیشوند( برفک)

 • 221

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
 • مناسبت های روز:
 • 26 دی فرار شاه معدوم (1357 هـ.ش)
 • 27 دی اجرای توافق نامه‌ی برجام
 • 29 دی روز غزه

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات