• اسوپ : نمی توانم فرمول موفقیت را برای شما بیان کنم؛ اما اگر فرمول شکست را می خواهید آن است که بکوشید همه را راضی نگه دارید.
  • جان ماکسول : موفقیت، کم و بیش در دسترس همه هست، اما دامنه توفیق در زندگانی شخص، بدون توان رهبری محدود است.
  • راکفلر : شکست بیش از موفقیت آموزنده است؛ کسی که هیچ گاه اشتباه نمی کند، هرگز به جایی نمی رسد.
  • ناپلئون هیل : شکست یک عامل نیروبخش است، نه یک بازدارنده؛ هر شکست بذری از موفقیت در دل دارد.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

افراد سیگاری،

معرفی و آشنایی با بیماری های رایج در افراد سیگاری

آیا می‌دانستید که در انگلیس، فرانسه، نیوزیلند و پتروریکو سیگار کشیدن در کافه‌‌‌ها، رستوران‌ها و سایر مکان‌های عمومی ممنوع است؟  استعمال سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد مردان سیگاری ۲۳ برابر و زنان سیگاری ۱۳ برابر افراد غیر سیگاری، مستعد ابتلا به سرطان ریه هستند.

این در حالی است که برای افراد غیر سیگاری هم خطر ابتلا به سرطان ریه وجود دارد، زیرا آن‌ها در معرض دود ثانویه (دود ثانویه ۲۰ تا ۳۰ درصد خطرناک‌تر از دود اولیه است) قرار دارند. دود ثانویه تا به امروز منجر به مرگ ۷۳۳۰ نفر شده است.

COPD؛‌ شایع‌ترین بیماری در افراد سیگاری

سیگار کشیدن عامل اصلی ۹۰ درصد از مرگ و میر مرتبط با بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) است. COPD شامل نفخ و برونشیت مزمن است و سومین قاتل و بزرگ در ایالات متحده به شمار می‌رود.

 

این بیماری در اثر سیگار کشیدن، آلودگی هوا یا وراثت به وجود می‌آید. مهمترین علائم COPD تنگی نفس، سرفه و خس‌خس کردن هستند. سیگار کشیدن در دوران کودکی و نوجوانی باعث عدم رشد ریه می‌شود و خطر ابتلا به COPD را افزایش می‌دهد.

 

سکته قلبی؛ یک بیماری بسیار شایع در افراد سیگاری

افراد سیگاری ۴ برابر افراد غیرسیگاری مستعد بیماری‌های قلبی هستند. نیکوتین موجود در سیگار، سطح اکسیژن دریافتی قلب را کاهش می‌دهد و باعث افزایش ضربان و فشار روی قلب می‌شود. هر یک مرگ از پنج مرگ بر اثر بیماری قلبی مستقیما با سیگار کشیدن مرتبط است. سیگار کشیدن احتمال سکته را تا ۲ برابر افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهند که با سیگار کشیدن اکسیژن کمتری وارد خون شود؛ قلب به سختی می‌تپد، در نتیجه خون لخته شده و رگ‌ها بسته می‌شوند و خونی به مغز نمی‌رسد و در نهایت سکته فرد سیگاری را به همراه دارد.

دود ثانویه بسیار مضر و خطرناک است. دود ثانویه نه تنها به کودک و خانواده؛ بلکه به حیوانات خانگی نیز آسیب وارد می‌کند. ترک سیگار باعث می‌شود لباس‌ها، بچه‌ها، ماشین و خانه بوی خوبی داشته باشند.

 

منبع : SETARE

  • 131

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات