آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

علل مهم ایجاد داغ شدن شارژر گوشی ؟

علت داغ شدن شارژر گوشی شاید بیش از دلیل داغ شدن خود گوشی اهمیت نداشته باشد. با این حال دانستن آن می‌تواند خیال دارندگان تلفن همراه را تا حدی راحت کند.

علت داغ شدن شارژر گوشی چیست؟

گرم شدن شارژر گوشی هنگام شارژ کردن آن در مجموع امری نسبتا عادی محسوب می‌شود. اما هنگامی که این گرما از حد معینی فراتر رفت و به داغ شدن سطح شارژر تبدیل شد، می‌تواند اندکی نگران کننده باشد.

 

علت داغ شدن شارژر گوشی را باید در نوع کارکرد این ابزار جستجو کرد. یک شارژر موبایل در عمل یک منبع انرژی به شمار می‌رود. مبدلی که ولتاژ دریافت شده از پریز برق شهری را به ولتاژی که تلفن همراه شما قادر به دریافت آن است تبدیل می‌کند. ولتاژ برق شهری با توجه به کشوری که در آن زندگی می‌کنیم می‌تواند 110 ولت یا 220 ولت باشد. ولتاژی که تلفن‌های همراه قادر به دریافت آن هستند نیز به طور معمول حدود 5 ولت است. در واقع شارژر موبایل وظیفه دارد که ولتاژ 220 ولت یا 110 ولت را به ولتاژ 5 ولت تبدیل کند.

 

به طور معمول فرایند تبدیل ولتاژ با بهره‌وری صد درصد انجام نمی‌گیرد و همواره با مقداری هدر رفت انرژی همراه است. این انرژی هدر رفته معمولا به گرما تبدیل می‌شود. ناگفته پیدا است که این گرما همان گرمایی است که از سطح شارژر شما احساس می شود. البته میزان داغ شدن شارژر گوشی شما به کیفیت ساخت شارژر و گوشی نیز بستگی خواهد داشت. در واقع گاه علت داغ شدن شارژر گوشی موبایل را باید در کیفیت پایین شارژر و گوشی یا هر دوی آنها جستجو کرد.

شارژرهای موبایل معمولا از اندازه‌ای کوچک و جمع و جور برخوردارند و این موضوع گرمای تولید شده را در فضای محدودی متمرکز می‌کند. در واقع به دلیل کمبود جا، گرمای ایجاد شده راهی برای گریز ندارد. اگر بخواهیم علت داغ شدن شارژر گوشی را به طور دقیق جستجو کنیم باید وارد شارژر شویم. درون شارژر چیپ‌ست‌های فراوانی وجود دارد که به صورت گروهی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

معمولا طراحان شارژر گوشی‌های موبایل، محل قرار گرفتن این چیپ‌ست‌ها را در نزدیکی پوشش پلاستیکی سطح شارژر قرار می‌دهند. به این دلیل که گرما بتواند راحت‌تر از فضای داخل شارژر به بیرون آن منتقل شود. این‌جا است که می‌توان علت داغ شدن شارژر گوشی را توضیح داد. گرمای ایجاد شده در اثر فعل و انفال مربوط به تبدیل ولتاژ انرژی الکتریکی، از مبدا خود یعنی چیپ‌ست‌ها خارج شده و به پوشش پلاستیکی شارژر انتقال می‌یابد. این گونه است که شما می‌توانید آن را در سطح بیرونی شارژر موبایل احساس کنید.

 

دلیل داغ شدن شارژر گوشی را می‌توان به گنجایش باتری تلفن همراه نیز مربوط دانست. در واقع هر چقدر باتری گوشی شما از گنجایش بیشتری برخوردار باشد، شارژر آن برای تبدیل ولتاژ انرژی الکتریکی مناسب با چالش بیشتری مواجه خواهد بود. به همین دلیل انرژی هدر رفته در اثر این تبدیل افزایش می‌یابد و گرمای حس شده از شارژر نیز به همان نسبت بیشتر خواهد گردید.

 

بررسی جوانب دیگر داغ شدن شارژر گوشی

اگر شارژر گوشی شما حین فعالیت به قدری داغ ‌شود که دست شما را بسوزاند یا پلاستیک سطح آن دچار تغییر شکل گردد، احتمالا مشکلی در مدارهای داخلی آن بوجود آمده است. البته این مشکل شاید به مدارهای داخلی گوشی یا باتری آن نیز مربوط باشد.

 

به هر حال در صورت مواجه شدن با مشکل این‌ چنینی بهتر است که شارژر گوشی خود را تعویض نمایید. چرا که اگر ایراد از شارژر باشد، در صورت عدم تعویض آن ممکن است به گوشی شما یا باتری آن آسیب وارد کند. همچنین گرمای بیش از اندازه‌ای که توسط شارژر معیوب تولید می‌شود ممکن است در نهایت به بروز آتش‌سوزی یا ترکیدن باتری گوشی بیانجامد.

 

معمولا شارژرهایی که با مشکلات این چنینی دست و پنجه نرم می‌کنند، ولتاژی بیش از حد نیاز گوشی را در اختیار آن قرار می‌دهند و از این طریق به مدارهای داخلی آن صدمه می‌زنند. اگر با تعویض شارژر گوشی مشکل همچنان پابرجا بود باید گوشی خود و باتری آن را مورد بررسی قرار دهید. 

 

در این میان عده‌ای از افراد به علت داغ شدن شارژر گوشی خود اقدام به تعویض آن و استفاده از شارژرهایی با ولتاژ خروجی پایین‌تر می‌کنند. به این ترتیب میزان داغ شدن شارژر گوشی کاهش یافته یا اینکه فرایند داغ شدن آن به طور کل از بین می‌رود. اما باتری گوشی به دلیل استفاده از ولتاژ خروجی پایین‌تر، دیرتر از حالت عادی شارژ می‌شود. به هر حال اگر داغ شدن شارژر گوشی شما غیر عادی است، بهترین و عاقلانه‌ترین کار تعویض آن است.

 

علت داغ شدن گوشی در هنگام شارژ شدن

حال که تا حدی با علت داغ شدن شارژر گوشی آشنا شدیم، بد نیست نگاه کوتاهی هم به دلایل داغ شدن خود گوشی داشته باشیم. داغ شدن خود گوشی شاید از دلایل بیشتری نسبت به داغ شدن شارژر گوشی داشته باشد. از جمله دلایل مهمی را که می‌توان در این موضوع دخیل دانست انجام پردازش بیش از اندازه‌ توسط گوشی است.

 

اگر در هنگام شارژ شدن باتری گوشی شما چندین اپلیکیشن مختلف در آن فعال باشد، پردازنده ناگزیر از انجام فعالیت مضاعف خواهد بود. از همین رو دمای گوشی بالا رفته و این موضوع خود را در قالب گرمای بیش از حد نمایان می‌سازد. بنابراین سعی کنید پیش از شارژ کردن گوشی خود تمام برنامه‌های فعال در آن را ببندید. همچنین بهتر است در حین شارژ شدن گوشی از آن استفاده نکنید تا عملیات شارژ بدون هیچ مشکلی انجام شود.

 

انجام فعالیت‌هایی نظیر بازی کردن با گوشی حین شارژ شدن باتری آن می‌تواند دمای گوشی شما را بسیار بالاتر از حالت عادی ببرد. علاوه بر آن فعال بودن قابلیت‌هایی نظیر وای فای، اینترنت موبایل یا بلوتوث نیز می‌تواند در افزایش فعالیت گوشی و بالا رفتن دمای آن حین شارژ شدن بسیار موثر باشد. بنابراین سعی کنید تمام این قابلیت‌ها را در هنگام شارژ شدن گوشی خود غیرفعال نمایید.

 

منبع : کتاب فناوری اطلاعات

  • 198

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات