آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

عرقیات گیاهی

 عرقیات گیاهی | تاریخچه | کاربرد

فرآیند عرق گیری یا عصاره گیری ابتدا در مصر باستان برای تهیه عصاره های خوشبو و معطر گیاهی و روغنی بکار گرفته شده و حرفه ای بسیار پیچیده بوده است . در چین نیز سلسله پادشاهی وانگ تاسیساتی داشتند که در آن برای خانواده و مهمانان امپراطوری اقدام به تهیه انواع عزر برای خوشبو کردن بدن و همچنین عرقیاتی برای نوشیدن می نمودند . در هند نیز برخی از افراد برای تامین مخارج زندگی عرق گیری می کردند .
هر چند زمان دقیق بکارگیری گیاهان به عنوان دارومشخص نیست اما بر اساس برخی شواهذ و سنگ نوشته ها به نظر می رسد مصریان و چینیان باستان از جمله اولین افرادی بودند که بیش از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح از گیاهان به عنوان دارو استفاده کرده و حتی برخی از گیاهان را بیشتر برای مصرف دارویی کشت می دادند .

مردم یونان باستان نیز خواص دارویی برخی از گیاهان را بخوبی می دانسته اند . بقراط حکیم بنیانگدار طب یونان قدیم و شاگرد وی برای ارسطو برای استفاده از گیاهان در درمان بیماری هاارزش زیادی قایل بوده اند . بطوریکه یکی از شاگردان ارسطو بنام تئوفراستوس مکتب درمان با گیاه را بنیانگداری کرد .

در قرنهای هشتم تا دهم میلادی (حدود هزار سال پیش ) دانشمندان ایرانی مانند ابوعلی سینا ، محمدزکریای رازی و … به دانش درمان با گیاه رونق زیادی دادند و کتاب های معروفی چون “قانون” و “الحاوی” را نوشتند. در قرن سیزدهم میلادی ابن بیطار مطالعات فراوانی در مورد خواص گیاهان داروئی انجام داد و خصوصیات بیش از 14000گیاه داروئی را در کتاب “الجامع لمفردات الادویه و الاغذیه” یادآور شد. پیشرفت اروپائیان در استفاده از گیاهان داروئی در قرن هفده و هجده میلادی افزایش یافت و از قرن نوزدهم تلاش برای استخراج مواد موثر از گیاهان داروئی و تعیین مقدار آن برای تجویز و مصرف انها شروع شد . بطوریکه امروزه شاهد افزایش استفاده از عرقیات در زمینه های مختلف از جمله درمان بیماریها هستیم.

 

کاربرد عرقیات گیاهی:

عرقیات گیاهی

عرق بیش از 40 نوع گیاه در طب مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از آنها پرمصرف بوده و برخی دیگر کمتر مورد استفاده می باشند . از معمولی ترین خواص دارویی عرقیات می توان به خواص ضد میکروبی، ضد قارچی، ضد درد و آنتی اکسیدانی آنها اشاره کرد. حتی اعتقاد بر این است که ایت ترکیبات مانند هورمون ها عمل کرده و به تنظیم مکانیسم های بدن کمک می کنند.
علاوه بر ایناز عرقیات در صنایع داروسازی، صنایع عطرسازی، فرآورده های بهداشتی – آرایشی شامل انواع کرنهای آرایشی،لوسیون ها و صابون ها، شامپو و… صنایع غذایی شاملانواع شیرینی جات، نوشیدنی ها، پودینگ ، ژله و … استفاده می کنند.

 

نحوه عرق گیری :
عرق گیری معمولا به دو روش سنتی و صنعتی انجام می شود.

 

روش سنتی :
عرق گیری به روش سنتی از زمان های گذشته در ایران مرسوم بوده است . در تولید سنتی عرقیات مقدار مشخصی از گیاه و آب را ( به عنوان مثال به ازای هر کیلوگرم گیاه یک لیتر آب) در دیگ مسی می ریزند، سپس درپوش روی دیگ را قرار داده و با گذاشتن واشر لاستیکی مابین دیگ و درپوش دیگ که باعث جلوگیری از نشت بخار می باشد، درب آن را محکم می بندند. روی در دیگ سوراخی وجود دارد که به لوله های استیل یا آلومینیومی متصل و سر دیگرلوله به ظرف مسی که پاچ می نامند منتهی می شود و بخارهای حاصل از تقطیر، پس از این لوله در پاچ مسی که در داخل آب سردقرار دارد به تدریج سرد شده و عرق تولید می شود.

 

روش صعتی :
در تولید عرقیات به روش صنعتی از ماشین آلات پیشرفته که قطعات آن از استیل می باشد، استفاده می شود. در این روش ابتدا مواد اولیه و آب در دیگ های استیل قرار گرفته و با حرارت دادن غیرمستقیم (که معمولا بخارآب می باشد)، مراحل تقطیر انجام و بخارهای تولید شده در لوله های خنک کننده که دارای آب سرد می باشند، خنک و به مایع تبدیل می گردند و سپس به مخازن استیل منتقل می شوند. از این مرحله عملیات پاستوریزه کردن (قرار دادن مواد غذایی برای مدت معینی در دمای معین برای از بین بردن باکتر یهای بیماریزا) و صاف نمودن محصول شروع می گردد و پس از گرم نمودن آن تا دمای مورد نظر ، از صافی های مخصوص کاغذی یا پلاستیکی بسیار ریز عبور داده شده و سپس در منبع قرار می گیرد. محصول همچنان که داغ است به داخل بطری های شیشه ای یا پلی اتیلن که قبلا با آب داغ شسته شده و میکروب زدایی گردیده هدایت و پس از بستن با درب آلومینیومی یا پلاستیکی غیر قابل نفوذ، بر روی بزری ها برچسب گذاری شده و در داخل کارتن قرار می گیرند.در روش سنتی با توجه به رعایت موارد مختلف در حین تولید و بسته بندی ،محصول نهایی از نظر ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مطابق استاندارد خواهد بود.

 

شرایط نگهداری عرقیات:
از آنجا که گیاهان با نگهداری طولانی مدت اثرات خود را از دست می دهند نباید آنها را بیش از یک سال نگه داشت (البته خشک آنها) ، در عرقیات نیز اسانس آنها، بدلیل جدا شدن از سلول های گیاه و مخلوط شدن با آب می توانند از آن جدا و یا بهتر است بگوییم تبخیر شوند و به این ترتیب اثری نداشته باشند . از این روتوصیه می شود که آنها را در یخچال و در ظروف شیشه ای رنگی نگهداری کرده و هرگز از ظروف پلاستیکی استفاده نشود زیزا اسانس آنها به پلاستیک خوردگی دارند. علاوه بر ظروف شیشه ای، می توان آنها را در ظروف مسی و آلومینیومی نگه داشت.به علاوه توجه داشته باشید با مصرف عرقیات در بالای مایع هوا جمع خواهد شد که اکسیژن آن می تواند موجب اکسید شدن اسانس شدهو با اینکه ضرری برای مصرف کننده در پی ندارد اما فایده ای نیز نخواهد داشت.

  • 1,167

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:
  • 18 آذر معرفی عراق از سوی سازمان ملل به عنوان آغاز گر جنگ 1370
  • 19 آذر تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرمان امام خمینی1363
  • 20 آذر شهادت آیت اله دستغیت 1360
  • 21 آذر ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات