• آرنت : در جستجوی نور باش، نور را می‌یابی.
 • دوروستان : شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
 • نیما یوشیج : هر قدر به طبیعت نزدیک شوی، زندگانی شایسته تری را پیدا می‌کنی.
 • ورنر هفته : زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

ریزش مو

علت ریزش مو در آقایان و خانمها

بیماریهای مربوط به ریزش مو در سنین مختلف

ريزش مو علل متعددي دارد وقتي ريزش مو به صورت ناگهاني شروع مي شود . علت ممکن است بيماري ، رژيم ، داروها ، يا تولد بچه باشد . اگر ريزش مو به صورت تدريجي است ، و سال به سال بدتر از سال قبل مي شود ، فرد ممکن است ريزش موي ارثي داشته باشد . برخي روش هاي آرايش مو هم مي توانند باعث ريزش موي قابل توجه شوند . 

 • ريزش موي ارثي ( نازک شدن تدريجي مو ها ):

همچنين به آن ريزش موي آندروژنتيک هم مي گويند . اين در واقع شايع ترين علت ريزش مو است. وقتي يک مرد مبتلا به ريزش موي ارثي است خط جلويي موها به سمت عقت پس روي مي کند ، همچنين موها از وسط سر نيز کاهش مي يابند .
از طرف ديگر در اين نوع ريزش مو در خانمها خط رويش موها در بالاي پيشاني حفظ مي شود، اما تراکم موها در بالاي سر به تدريج کاهش مي يابد . موهاي جلوي سر نسبت به موهاي پشت سر خيلي کم تراکم تر مي باشند .
به ندرت ممکن است ريزش موي الگوي مردانه در خانم ها و يا بالعکس ريزش موي الگوي زنانه در آقايان ديده شود .
در آمريکا بيش از ۸۰ ميليون نفر زن و مرد مبتلا به ريزش موي ارثي هستند . در واقع در اين نوع ريزش مو ريزش روزانه موها طبيعي است اما موها به تدريج، به خصوص در جلوي سر نازک شده و از بين مي روند .

 • کچلي منطقه اي :

اين يک بيماري خود ايمني است که منجر به ريزش مو در سر، صورت و يا در ديگر نقاط بدن مي شود . در هر سني مي تواند ايجاد شود . ريزش موها به صورت سکه اي يا منطقه اي است . در نوع پيش رفته آن تمامي موهاي سر و صورت از بين مي روند .

 

بيماري های ریزش مو

علل ریزش مو

 

 • بيماري داخلي زمينه اي :

در حدود سي بيماري داخلي مختلف، ريزش مو يک علامت هشدار دهنده است . وقتي بيماري زمينه اي نباشد ريزش مو نيز کنترل مي شود . دو بيماري شايعي که بيشتر از همه باعث ريزش مو مي شود : ۱ کم کاري تيروئيد و ۲ کم خوني مي باشد . اين ريزش مو در حقيقت ريزش موي واکنشي و خود بخود محدود شونده است . چند ماه بعد از بيماري اوليه ريزش مو به طورناگهاني آغاز شده و موها به ويژه در ناحيه گيج گاه کاهش مي يابد .

 • درمان برخي سرطان ها :

به دنبال درمان برخي سرطان ها ريزش مو ايجاد مي شود . راديو تراپي و شيمي درماني منجر به ريزش مو مي شوند . اغلب موارد به دنبال اتمام درمان سرطان موها به حالت نرمال بر مي گردند .

 • عفونت هاي قارچي سر :

در بچه ها شايع است . ريزش مو توأم با پوسته ريزي و خارش سر به صورت موضعي مي باشد . مسري است ، به راحتي قابل درمان است .

 • کندن موها : يک نوع وسواس اجباري است . برخي از افراد با اراده موهاي خود را مي کنند . با اينکه فرد نسبت به اين موضوع آگاهي دارد اما يک حالت وسواس و اجبار گونه در وي وجود داشته و منجر به ادامه کار مي شود . اين افراد ممکن است موهاي سر ، ابرو و يا مژه هاي خود را بکنند . اين بيماري از نوزادان ۱۸ ماهه تا افراد مسن مشاهده شده است .

 استرس و هورمون ها

استرس هاي فيزيکي : ريزش موي قابل توجه به دنبال جراحي ، تب بالا ، عفونت شديد ، و حتي يک آنفولانزاي شديد مي تواند باشد .

تغييرات هورموني : تغييرات قابل توجه در سطح هورمون ها به ويژه در زنان مي تواند موجب ريزش مو شود . ريزش مو در زمان يائسگي و همچنين به دنبال تولد بچه به خاطر پايين افتادن سطح استروژن خون شايع است . وقتي ريزش مو به علت پايين افتادن استروژن خون باشد اين موقتي است و موها مجدداً به حالت اول برخواهند گشت . يک خانم در سن ۴۰ سالگي يا بالاتر نبايد انتظار داشته باشد موهايش به اندازه سنين ۲۰ سالگي رشد کنند .

 

رژيم غذايي برای جلوگیری از ریزش مو:

علل ریزش مو

کم کردن وزن : حتي اگر کم کردن وزن زير نظر پزشک باشد سه تا ۶ ماه بعد از کم کردن ۶ کيلو وزن ريزش مو اتفاق مي افتد . ريزش مو به دنيال کاهش وزن شايع است والبته دوباره به حالت نرمال برمي گردد .

مصرف بيش از اندازه ويتامين ها : مصرف بيش از اندازه ويتامين A که معمولا در مکمل هاي ويتاميني يافت مي شود منجر به ريزش مو مي شود . بعد از قطع و نرمال شدن ويتامين A بدن مو ها به حالت نرمال بر مي گردند .

کم مصرف کردن پروتئين : وقتي بدن پروتئين کافي دريافت نکند در مصرف پروتئين خود صرفه جويي کرده و سهميه موها را قطع مي کند . دو تا سه ماه بعد از کم شدن پروتئين بدن موها ريزش مي کنند . با مصرف کافي پروتئين مي توان جلوي اين مشکل را گرفت . گوشت ،تخم مرغ و ماهيها منابع خوب پروتئين هستند . گياهخواران مي توانند پروتئين خود را با افزودن آجيل گياهان دانه دار و عدس به رژيم غذايي خود به دست آورند .

کم مصرف کردن آهن : مصرف کم آهن منجر به ريزش مو مي شود . اين مسئله به خصوص در مورد خانم ها صادق است . منابع غذايي آهن براي گياهخواران عبارتند از : دانه سويا ، تخم کدو ، عدس ، اسفناج . منابع غذايي حيواني آهن عبارتند از گوشت ، حلزون و صدف خوراکي .

اختلالات خوردن : برخي از بيماري ها که خود را با اختلال خوردن غذا نشان مي دهند مثل بي اشتهايي عصبي منجر به ريزش مو مي شوند .

 

مصرف داروهایی که باعث ریزش مو می شوند:

داروهايي که بيشتر از همه منجر به ريزش موئ مي شوند عبارتند از : رقيق کننده هاي خون مثل آسپرين ، دوز بالاي ويتامين A داروهايي که براي درمان آرتريت ، افسردگي ، نقرس ، فشار خون بالا و بيماري هاي قلبي مصرف مي شوند .
قرص هاي جلوگيري از بارداري : در برخي از زنان قطع و يا مصرف قرص هاي جلوگيري از بارداري منجر به ريزش مو مي شود. اين به خصوص در زناني که زمينه ارثي ريزش مو دارند اتفاق مي افتد .

 

آرايش مو ها می تواند موجب ریزش مو شود:

علل ریزش مو

مواد آرايشي موها : استفاده مکرر از مواد دکلره و مواد فر دائمي منجر به ريزش مو مي شود . استفاده بيش از اندازه و نامناسب از رنگ مو ، ژل ، و اسپري هاي نگهدارنده مو منجر به ريزش مو مي شوند . در واقع اينها منجر به شکستن و ريختن موها مي شوند . متخصصين مو توصيه مي کنند که مصرف مواد آرايشي مو محدود شود .

سشوار ، اتوي مو و وسايل مشابه : استفاده مکرر از سشوار و اتوي مو منجر به ريزش مو مي شود . گرماي ناشي از سشوار و اتوي مو آب درون ساقه مو را تخليه کرده و موها را مستعد شکستن و آسيب ديدن مي کند . اگر اجازه بدهيم که موها در معرض هوا خشک شده و سپس آنها را مدل داده و آرايش کنيم اين ريسک کاهش مي يابد . استفاده از اتوي مو نيز بايد بسيار کم باشد .

کليپس ، کش مو و سنجاق مو : اگر از اين وسايل به صورت سفت و محکم براي نگهداشتن موها استفاده شوند ، موها آسيب مي بيند . اگر سنجاق مو انتخاب مي کنيد بهتر است انواعي که نرم تر بوده و نوک آنها تيز نباشد انتخاب کنيد . کليپس مو نيز بايد يک بالشتک از جنس لاستيک در تماس با موها داشته باشد . بهتر است از اين وسايل به صورت سفت و محکم براي بستن موها استفاده نشود .
بافت موي آفريقايي : در اين نوع آرايش موها در اثر فشار بيش از حدي که به ريشه هاي مو وارد مي شود موها دچار ريزش مي شوند و حتي اين ريزش ممکن است دائمي باشد .

شامپو زدن و برس زدن بيش از اندازه موها : شامپو زدن بيش از اندازه و يا برس زدن بيش از اندازه منجر به آسيب ديدن موها مي شود . به خصوص اگر اين کارها را با وسواس و محکم انجام دهيم مو ها بيشتر آسيب مي بينند . در اين افراد موها نازک و تيره و شکننده هستند . بهتر است موهاي خيس شانه نشوند. حوله را بر روي موها نکشيد . حوله را به دور سر خود بپيچيد تا موها به آرامي خشک شوند . موهاي خيس در معرض آسيب بيشتري هستند .

● متخصص پوست و مو مي تواند به شما در يافتن علل ريزش مو کمک کند
متخصص پوست با پرسش هايي و همچنين با معاينه موها علل ريزش موي شما را ريشه يابي مي کند .
متخصص پوست درباره سابقه بيماري هاي قبلي ، داروهاي مصرف شده قبلي ، رژيم غذايي و سابقه فاميلي سؤال مي کند . متخصص پوست همچنين موهاي شما را معاينه مي کند .
هنگام معاينه ممکن است لازم باشد چند عدد از موهاي شما کشيده شود . گاهي يک آزمايش خون هم لازم مي شود . همچنين متخصص پوست به ميزان چربي سر ، شوره و خارش سر توجه مي کند . وقتي به علت ريزش مو به مطب متخصص پوست مراجعه نموده اید يادتان باشد يک راه حل سريع و فوري وجود ندارد . با صبرو حوصله مشکل شما حل مي شود .

ن:س.رحمانی

 • 248

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please Login to comment
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • مناسبت های روز:
 • 30 شهریور روز گفتگوی تمدنها
 • 30 شهریور روز جهانی صلح [ 21 September ]
 • 31 شهریور آغاز هفته دفاع مقدس
 • 31 شهریور شهادت امام زین العابدین علیه السلام [ ١٢ محرم ]

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات