• آرنت : در جستجوی نور باش، نور را می‌یابی.
 • دوروستان : شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
 • نیما یوشیج : هر قدر به طبیعت نزدیک شوی، زندگانی شایسته تری را پیدا می‌کنی.
 • ورنر هفته : زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

ریزش مو

علت ریزش مو در آقایان و خانمها

بیماریهای مربوط به ریزش مو در سنین مختلف

ريزش مو علل متعددي دارد وقتي ريزش مو به صورت ناگهاني شروع مي شود . علت ممکن است بيماري ، رژيم ، داروها ، يا تولد بچه باشد . اگر ريزش مو به صورت تدريجي است ، و سال به سال بدتر از سال قبل مي شود ، فرد ممکن است ريزش موي ارثي داشته باشد . برخي روش هاي آرايش مو هم مي توانند باعث ريزش موي قابل توجه شوند . 

 • ريزش موي ارثي ( نازک شدن تدريجي مو ها ):

همچنين به آن ريزش موي آندروژنتيک هم مي گويند . اين در واقع شايع ترين علت ريزش مو است. وقتي يک مرد مبتلا به ريزش موي ارثي است خط جلويي موها به سمت عقت پس روي مي کند ، همچنين موها از وسط سر نيز کاهش مي يابند .
از طرف ديگر در اين نوع ريزش مو در خانمها خط رويش موها در بالاي پيشاني حفظ مي شود، اما تراکم موها در بالاي سر به تدريج کاهش مي يابد . موهاي جلوي سر نسبت به موهاي پشت سر خيلي کم تراکم تر مي باشند .
به ندرت ممکن است ريزش موي الگوي مردانه در خانم ها و يا بالعکس ريزش موي الگوي زنانه در آقايان ديده شود .
در آمريکا بيش از ۸۰ ميليون نفر زن و مرد مبتلا به ريزش موي ارثي هستند . در واقع در اين نوع ريزش مو ريزش روزانه موها طبيعي است اما موها به تدريج، به خصوص در جلوي سر نازک شده و از بين مي روند .

 • کچلي منطقه اي :

اين يک بيماري خود ايمني است که منجر به ريزش مو در سر، صورت و يا در ديگر نقاط بدن مي شود . در هر سني مي تواند ايجاد شود . ريزش موها به صورت سکه اي يا منطقه اي است . در نوع پيش رفته آن تمامي موهاي سر و صورت از بين مي روند .

 

بيماري های ریزش مو

علل ریزش مو

 

 • بيماري داخلي زمينه اي :

در حدود سي بيماري داخلي مختلف، ريزش مو يک علامت هشدار دهنده است . وقتي بيماري زمينه اي نباشد ريزش مو نيز کنترل مي شود . دو بيماري شايعي که بيشتر از همه باعث ريزش مو مي شود : ۱ کم کاري تيروئيد و ۲ کم خوني مي باشد . اين ريزش مو در حقيقت ريزش موي واکنشي و خود بخود محدود شونده است . چند ماه بعد از بيماري اوليه ريزش مو به طورناگهاني آغاز شده و موها به ويژه در ناحيه گيج گاه کاهش مي يابد .

 • درمان برخي سرطان ها :

به دنبال درمان برخي سرطان ها ريزش مو ايجاد مي شود . راديو تراپي و شيمي درماني منجر به ريزش مو مي شوند . اغلب موارد به دنبال اتمام درمان سرطان موها به حالت نرمال بر مي گردند .

 • عفونت هاي قارچي سر :

در بچه ها شايع است . ريزش مو توأم با پوسته ريزي و خارش سر به صورت موضعي مي باشد . مسري است ، به راحتي قابل درمان است .

 • کندن موها : يک نوع وسواس اجباري است . برخي از افراد با اراده موهاي خود را مي کنند . با اينکه فرد نسبت به اين موضوع آگاهي دارد اما يک حالت وسواس و اجبار گونه در وي وجود داشته و منجر به ادامه کار مي شود . اين افراد ممکن است موهاي سر ، ابرو و يا مژه هاي خود را بکنند . اين بيماري از نوزادان ۱۸ ماهه تا افراد مسن مشاهده شده است .

 استرس و هورمون ها

استرس هاي فيزيکي : ريزش موي قابل توجه به دنبال جراحي ، تب بالا ، عفونت شديد ، و حتي يک آنفولانزاي شديد مي تواند باشد .

تغييرات هورموني : تغييرات قابل توجه در سطح هورمون ها به ويژه در زنان مي تواند موجب ريزش مو شود . ريزش مو در زمان يائسگي و همچنين به دنبال تولد بچه به خاطر پايين افتادن سطح استروژن خون شايع است . وقتي ريزش مو به علت پايين افتادن استروژن خون باشد اين موقتي است و موها مجدداً به حالت اول برخواهند گشت . يک خانم در سن ۴۰ سالگي يا بالاتر نبايد انتظار داشته باشد موهايش به اندازه سنين ۲۰ سالگي رشد کنند .

 

رژيم غذايي برای جلوگیری از ریزش مو:

علل ریزش مو

کم کردن وزن : حتي اگر کم کردن وزن زير نظر پزشک باشد سه تا ۶ ماه بعد از کم کردن ۶ کيلو وزن ريزش مو اتفاق مي افتد . ريزش مو به دنيال کاهش وزن شايع است والبته دوباره به حالت نرمال برمي گردد .

مصرف بيش از اندازه ويتامين ها : مصرف بيش از اندازه ويتامين A که معمولا در مکمل هاي ويتاميني يافت مي شود منجر به ريزش مو مي شود . بعد از قطع و نرمال شدن ويتامين A بدن مو ها به حالت نرمال بر مي گردند .

کم مصرف کردن پروتئين : وقتي بدن پروتئين کافي دريافت نکند در مصرف پروتئين خود صرفه جويي کرده و سهميه موها را قطع مي کند . دو تا سه ماه بعد از کم شدن پروتئين بدن موها ريزش مي کنند . با مصرف کافي پروتئين مي توان جلوي اين مشکل را گرفت . گوشت ،تخم مرغ و ماهيها منابع خوب پروتئين هستند . گياهخواران مي توانند پروتئين خود را با افزودن آجيل گياهان دانه دار و عدس به رژيم غذايي خود به دست آورند .

کم مصرف کردن آهن : مصرف کم آهن منجر به ريزش مو مي شود . اين مسئله به خصوص در مورد خانم ها صادق است . منابع غذايي آهن براي گياهخواران عبارتند از : دانه سويا ، تخم کدو ، عدس ، اسفناج . منابع غذايي حيواني آهن عبارتند از گوشت ، حلزون و صدف خوراکي .

اختلالات خوردن : برخي از بيماري ها که خود را با اختلال خوردن غذا نشان مي دهند مثل بي اشتهايي عصبي منجر به ريزش مو مي شوند .

 

مصرف داروهایی که باعث ریزش مو می شوند:

داروهايي که بيشتر از همه منجر به ريزش موئ مي شوند عبارتند از : رقيق کننده هاي خون مثل آسپرين ، دوز بالاي ويتامين A داروهايي که براي درمان آرتريت ، افسردگي ، نقرس ، فشار خون بالا و بيماري هاي قلبي مصرف مي شوند .
قرص هاي جلوگيري از بارداري : در برخي از زنان قطع و يا مصرف قرص هاي جلوگيري از بارداري منجر به ريزش مو مي شود. اين به خصوص در زناني که زمينه ارثي ريزش مو دارند اتفاق مي افتد .

 

آرايش مو ها می تواند موجب ریزش مو شود:

علل ریزش مو

مواد آرايشي موها : استفاده مکرر از مواد دکلره و مواد فر دائمي منجر به ريزش مو مي شود . استفاده بيش از اندازه و نامناسب از رنگ مو ، ژل ، و اسپري هاي نگهدارنده مو منجر به ريزش مو مي شوند . در واقع اينها منجر به شکستن و ريختن موها مي شوند . متخصصين مو توصيه مي کنند که مصرف مواد آرايشي مو محدود شود .

سشوار ، اتوي مو و وسايل مشابه : استفاده مکرر از سشوار و اتوي مو منجر به ريزش مو مي شود . گرماي ناشي از سشوار و اتوي مو آب درون ساقه مو را تخليه کرده و موها را مستعد شکستن و آسيب ديدن مي کند . اگر اجازه بدهيم که موها در معرض هوا خشک شده و سپس آنها را مدل داده و آرايش کنيم اين ريسک کاهش مي يابد . استفاده از اتوي مو نيز بايد بسيار کم باشد .

کليپس ، کش مو و سنجاق مو : اگر از اين وسايل به صورت سفت و محکم براي نگهداشتن موها استفاده شوند ، موها آسيب مي بيند . اگر سنجاق مو انتخاب مي کنيد بهتر است انواعي که نرم تر بوده و نوک آنها تيز نباشد انتخاب کنيد . کليپس مو نيز بايد يک بالشتک از جنس لاستيک در تماس با موها داشته باشد . بهتر است از اين وسايل به صورت سفت و محکم براي بستن موها استفاده نشود .
بافت موي آفريقايي : در اين نوع آرايش موها در اثر فشار بيش از حدي که به ريشه هاي مو وارد مي شود موها دچار ريزش مي شوند و حتي اين ريزش ممکن است دائمي باشد .

شامپو زدن و برس زدن بيش از اندازه موها : شامپو زدن بيش از اندازه و يا برس زدن بيش از اندازه منجر به آسيب ديدن موها مي شود . به خصوص اگر اين کارها را با وسواس و محکم انجام دهيم مو ها بيشتر آسيب مي بينند . در اين افراد موها نازک و تيره و شکننده هستند . بهتر است موهاي خيس شانه نشوند. حوله را بر روي موها نکشيد . حوله را به دور سر خود بپيچيد تا موها به آرامي خشک شوند . موهاي خيس در معرض آسيب بيشتري هستند .

● متخصص پوست و مو مي تواند به شما در يافتن علل ريزش مو کمک کند
متخصص پوست با پرسش هايي و همچنين با معاينه موها علل ريزش موي شما را ريشه يابي مي کند .
متخصص پوست درباره سابقه بيماري هاي قبلي ، داروهاي مصرف شده قبلي ، رژيم غذايي و سابقه فاميلي سؤال مي کند . متخصص پوست همچنين موهاي شما را معاينه مي کند .
هنگام معاينه ممکن است لازم باشد چند عدد از موهاي شما کشيده شود . گاهي يک آزمايش خون هم لازم مي شود . همچنين متخصص پوست به ميزان چربي سر ، شوره و خارش سر توجه مي کند . وقتي به علت ريزش مو به مطب متخصص پوست مراجعه نموده اید يادتان باشد يک راه حل سريع و فوري وجود ندارد . با صبرو حوصله مشکل شما حل مي شود .

ن:س.رحمانی

 • 332

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
 • مناسبت های روز:
 • 25 آذر روز پژوهش
 • 25 آذر ولات امام حسن العسکری (ع)
 • 25 آذر روز تجلیل از شهید تندگویان
 • 27 آذر وفات حضرت معصومه سلام الله علیها [ ١٠ ربيع الثاني ]
 • 27 آذر شهادت آیت اله دکتر مفتح1358
 • 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات