•  09141234567
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

 

روتر بی سیم شما گزینه های مختلفی دارد که شما می توانید آنها را پیکربندی کنید. این گزینه ها عملا مخفی هستند و اگر شما صفحات پیکربندی روتر را کند و کاو نکنید متوجه این مشخصات نخواهید شد. ولی دانستن این تنظیمات ارزشمند است. و این را مد نظر داشته باشید که روتر های مختلف تنظیمات مختلف دارند. و شما شاید تمامی گزینه های مطرح شده را در روتر خودتان نداشته باشید. همچنین گزینه ها در جاهای متفاوت و عناوین دیگر خواهد بود.

دسترسی به رابط وب در روتر شما

 

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

اغلب روترها صفحه های پیکربندی دارند که مبتی بر وب می باشد و شما با کمک مرورگر اینترنتی در یک شبکه داخلی مشترک با روتر موتوانید به این صفحات دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به رابط وب, مرورگر خود در وحله اول باید به آدرس IP داخلی روتر دسترسی داشته باشید. در کل شما می توانید تنظیمات اتصال شبکه خود را باز کنید و به دنبال گزینه default gateway ، gateway و یا router باشید ولی اگر مشکلی داشتید راهنما ما برای یافتن آدرس IP روتر در هر کامپیوتر، گوشی هوشمند و یا تبلت را بخوانید
وقتی شما آدرس آی پی رادارید تنها چیزی که باید انجام بدهید این است که این آدرس را در مرورگر خود وارد کنید و دکمه اینتر را بزنید. در اکثر روترها از شما پرسیده می شود که با استفاده است یوزرنیم و پسورد وارد شوید. اگر شما یوزرنیم و پسورد را نمی دانید و یا آنها را تغییر نداده اید احتمالاً روتر شما از یوزرنیم و پسورد پیش فرض استفاده می کنند. راهنمای روتر خود را مطالعه کنید و یا در اینترنت به دنبال شماره مدل و پسورد پیش فرض باشید. اگر شما قبلاً پسورد روتر خود را تغییر داده اید و آن را به یاد نمی آورید می توانید پسورد روتر خود را ریست کنید.
وقتی که شما با استفاده از یوزرنیم و پسورد به روتر خود وارد شده شما می توانید صفحات مدیریتی مبتنی بر وب را در روتر خود بررسی کنید و پیکربندی آن را تغییر بدهید.

ببینید چه کسی وصل شده است

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر
احتمالاً روتر شما راهی را برای برای دیدن کسانی را که به شبکه وایرلس شما وصل شده اند فراهم می اورد. شما این گزینه را میتوانید در صفحه وضعیت کلی و یا در بخش وایرلس پیدا کنید و این ویژگی به عنوان client list و یا چیزهایی شبیه این نامگذاری شده است. اگر شما به وسایلتان و یا کامپیوترهای خود اسم های معنی داری بدهید این کار به شما کمک می کند تا تنها ابزارهایی که توسط شما تایید شده اند را اجازه اتصال داشته باشند. صفحات مدیریتی روتر شما همچنین اطلاعات دیگری را در رابطه با اتصال اینترنتی نشان می دهد که این شامل آدرس IP خارجی (آدرسی که در اینترنت دیده می شود) گزینه های امنیتی وایرلس و دیگری اطلاعات می باشد.

 

کانال وایرلس

 

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

شما در رابط وب روتر می توانید تنظیمات مختلف شبکه وایرلس را دستکاری کنید که از آن جمله می‌توان کانال وایرلس را نام برد. تغییر دادن کانال وایرلس روتر می تواند وای فای شما را سرعت بخشند. اگر شبکه های وایرلس دیگری در محیط شما از یک کانال وایرلسی مشترک استفاده می کنند نویز ناشی از این اتصالات باعث کاهش سرعت اتصال می شود. قبل از تغییر کانال وایرلس خود از نرم افزاری مانند Wi-Fi Analyzer برای اندروید ونرم افزار inSSIDer برای کامپیوتر استفاده کنید. این برنامه ها شبکه را در محیط داخلی اسکن می‌کنند و بهترین کانال وایرلس را با کمترین نویز انتخاب می‌کند.

 

گسترش دادن شبکه فعلی

 

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

اگر شما یک شبکه وایرلسی را ایجاد کنید که محیط بزرگی را پوشش بدهد یک روتر نمی تواند جوابگو باشد. شما می‌توانید از ابزاری که به خاطر این کار طراحی شده اند استفاده کنید مانند گسترش دهنده های گستره و شبکه های توری. همچنین شما میتوانید ازچندین روتر ها بی سیم در صورت داشتن روتر اضافی استفاده کنید. ولی شما الزاما نمی خواهید که شبکه های وایرلس جداگانه برای هر روتر ایجاد کنید. با ویژگی های تکراری در اغلب روتر ها می‌توانید یک روتر را به شبکه اصلی متصل کنید که عملکردی به عنوان تکرار کننده ی آن شبکه داشته باشد. این کار به شما این اجازه را میدهد که یک شبکه بزرگ وای فای با استفاده از چندین روتر ایجاد کنید.

 

کیفیت خدمات

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

 

اغلب روترها ویژگی کیفیت سرویس را(QoS) دارد. QoS ترافیک را اولویت بندی می کند تا به شما تجربه بهتری را فراهم کند. برای مثال QoS�‌ می تواند پهنای باند شبکه که در اختیار برنامه BitTorrent است را کاهش درد و صفحات اینترنتی را در اولویت قرار دهد که با جلوگیری از نقل انتقالات بیت تورنت از کاهش سرعت مرورگر اینترنت جلوگیری کند. و این زمانی به درد میخورد که شما شبکه ای داشته باشید که از آن چند نفر استفاده می کنند و می خواهید که از شخصی که سرعت اینترنت را در کل شبکه کاهش می‌دهد جلوگیری کنیم. ویژگی های QoS کاملا قابل پیکربندی می باشند پس شما شاید قادر باشید که اتصالات شبکه یک کامپیوتر را نسبت به دیگر اتصالات شبکه اولویت بندی کنید.

 

DNS ‫ پویا‬‬‬‬‬

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

اگر شما هر نوع سروری را در کامپیوتر خود میزبانی می کنید شما نیازمندید تا قادر باشید که به آن کامپیوتر از طریق اینترنت دسترسی داشته باشید. گرچه اکثر ISP ها آدرس های IP پویا را به کار می‌گیرند که به صورت مرتب تغییر پیدا می کند. ‫DNS پویا آدرس خاص مانند yourcomputer.service.com در کامپیوتر شما به کارمی گیرد. هنگامی که آدرس IP خارجی شما تغییر پیدا می‌کند روتر شما سرویس DNS پویا را بررسی می کند و آدرسIP مرتبط با yourcomputer.service.com را آپدیت می کند تا شما همیشه قادر باشید تا با کامپیوتر خود در هر جایی ارتباط داشته باشید.‬‬‬ روترها معمولا صفحات دینامیک DNS و یا DDNS دارند که با استفاده از آن می‌توان این ویژگی را تغییر داد. شما باید یک حساب کاربری با سرویس های ساپورت شده ایجاد کنید و در وحله اول اسم میزبانی را انتخاب کنید صفحه DDNS روتر خود را برای یافتن لیست خدمات ساپورت شده بررسی کنید و بعد از آن راهنمای ما را بررسی کنید و تنظیمات آن را انجام دهید.‬‬

ارسال پورت راه اندازی پورت منطقه امن و یو

 

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

به خاطر نحوه عملکرد ترجمه آدرس های شبکه ای روترها ترافیک های وارد شونده را به صورت پیش فرض بلوک می‌کنند. شما اگر می خواهید یک کامپیوتر را سرور قرار دهید و خدمات دیگر را که نیازمند اتصالات وارد شونده هستند بکار گیرید مانند انتقال فایل از یک کامپیوترسرور به یک کامپیوتر سرور دیگر و یا انواع VoIP , شما نیازمند این ارتباطات وارد شونده می باشید. روترها راههای مختلفی را برای فعال کردن اینها فراهم می کنند. شما می‌توانید پورتها را ارسال کنید بنابراین اتصالهای وارد شونده در این پورتها به تعداد خاصی از کامپیوترها ارسال خواهند شد. شما می توانید راه انداز پورت را انجام دهید. پبنابر پ ارسال پورت به صورت خودکار وقتی که برنامه ای باز می شود و با باز شدن ارتباطی در یک پورت خاص ایجاد می شود فعال می شود. شما می توانید از ناحیه امن شده استفاده کنید تا به صورت خودکار ارتباطات وارد شونده به شبکه خود را به کامپیوتر واحد ارسال کنید. که این درد در یک کامپیوتر واحد است. UPnP هم به صورت پیش فرض فعال می شود. UPnP به برنامه ها اجازه این را میدهد که پورت های خود را در مواقع نیاز ارسال کنند گرچه این کار امنیت چندانی ندارد.
اگر شما ارسال پورت و یا یک منطقه امن را ایجاد می کنید شما باید بکارگیری یک آدرسIP ثابت رادر نظر گرفته باشید تا آدرس IP کامپیوتر داخلی تغییر نکند و قوانین ارسال پورت شما را نقض نکند. تمامی این گزینه ها و گزینه های بیشتر در رابط وب روتر شما قابل دسترسی میباشد.

 

ایجاد سرورهای DNS به پهنای شبکه

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

 

شما می‌توانید سرور DNS را در کابل شبکه در روتر خود تغییر دهید. این کار به شما این اجازه را می‌دهد که کنترل والدین برای هر وسیله ای در شبکه را فعال کنید و یا برای این وسایل امکان استفاده از سرور DNS سریع را میسر کنید..
دلایل فراوانی وجود دارد که شما بخواهید از سرور شخص ثالث استفاده کنید.

کنترل والدین, فیلتر کردن سایت ها و برنامه ریزی برای دسترسی اینترنتی

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

روترها معمولاً ویژگی‌های کنترل والدین را دارند که جلوگیری از برخی از ترافیک ها و وبسایت های خاص را امکان‌پذیر می‌کند. شما حتی می توانید زمانی را که دسترسی به اینترنت غیر فعال است کنترل کنید و از به کارگیری اینترنت در ساعت ۳ بامداد توسط کودکان خود جلوگیری کنید. در برخی از روترها شما حتی می توانید این ویژگی ها را قبل از دسترسی به کامپیوتر پیکربندی کنیدو حتی کامپیوتر های خاص را محدود کنید. اگه روتر شما ویژگی کنترل والدین را ندارد با تغییر سرور DNS به DNS باز همانطور که در بالا اشاره شد ویژگی کنترل والدین را ایجاد کنید.

روتر خود را ریستارت کنید

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر
بعضا ریستارت کردن روتر می‌تواند به حل مشکل شبکه شما کمک کند. شما می‌توانید این کار را با از برق کشیدن روتر و یا فشار دادن یک دکمه بر روی روتر انجام بدهید ولی شاید شما در جایی باشید که دسترسی به روتر میسر نباشد. شما معمولاً دکمه ای را پیدا خواهید کرد که با استفاده از آن می توانید روتر خود را در صفحات تنظیمات ریستارت کنید بنابراین شما می توانید روتر خود را بدون اینکه از جای خود بلند شوید ریست کنید

برای کاربران حرفه ای: میان افزار های شخص ثالث

ده روش مفید برای پیکر بندی روتر

 

شما اگر می خواهید ازروترخود کارهای زیادی را بکشید شما می توانید از میان افزار های روتر استفاده کنید. برای این کار شما نیازمندم روتر ای هستیدکه این میان افزار ها را ساپورت کند بنابراین این میان افزار را برای هر کسی طراحی نشده اند. در واقع اگر شما می‌خواهید از میان افزار های روتر استفاده کنید باید این را در نظر بگیرید که وقتی یک روتر را می خرید از سازگار بودن آن اطمینان حاصل کنید
میان افزار های معروف برای روتر عبارت اند از: DD-WRT, Tomato و OpenWRT. این میان افزارها گزینه های اضافی را ارائه می دهند که شما به طور معمول بر روی روتر خود آنها را ندارید. OpenWRT به طور خاص توزیع کننده ارائه شده در ویندوز لینوکس و مدیر بسته می باشد که به شما این امکان را می دهد که به یک پوسته لینوکس دسترسی پیدا کنید و نرم افزار را روی روتر خود نصب کنید، که به طور موثر شما را قادر به استفاده از آن به عنوان سرور همیشه در حال اجرا و کم قدرت می کند.
ما همه چیزهایی را که شما می توانید با استفاده ازصفحات مدیریت مبتنی بر وب بر روتر خود انجام دهید را پوشش نداده ایم. با آزادی کامل رابط وب روتر خود و تمام گزینه های را که می توانید پیکربندی کنید را بررسی کنید . شما همچنین می توانید از راهنمای روتر خود برای اطلاعات مربوط به مدل روتر خود کمک بجویید.

منبع : howtogeek

  • 955

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...