• پيامبر اكرم(ص):محبوبترين كارها در پيش خدا كاريست كه دوام آن بيشتر است ، اگر چه اندك باشد .
  • پيامبر اكرم(ص):بهترين بازيها در پيش خدا اسب دواني و تيراندازي است .
  • پيامبر اكرم(ص):طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.
  • پيامبر اكرم(ص): از جمله بندگان آن كس پيش خدا محبوبتر است كه براي بندگان سودمندتر است .

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

باور

Last updated on فروردین 22ام, 1398 at 10:42 ق.ظ

باور چیست؟

باور فکر و یا رفتاری است که در اثر تکرار، انسان به درستی آن اعتقاد داشته و آن را به عنوان یک حقیقت مسلم پذیرفته و قبول میکند و با این معیار همه چیز را مورد ارزیابی و سنجش قرار میدهد.

 به عبارتی میتوان باور را اینگونه تعریف کرد: باور عبارتست از : عمیق ترین رفتارها در سطح ناخودآگاه هر انسان

 

منشا باورها در کجا قرار دارد؟

همانطوری که قبلا هم در مقاله مدیریت تغییر هم اشاره ای داشتیم در سلسله مراتب هرم عصبی و منطقی رابرت دیلتز اشاره کردیم که در سطح چهارم این هرم، جایگاه باور قرار دارد و یکی از سطوح بسیار قوی و تاثیر گذار در زندگی انسان میباشد.

اما معمولا ریشه باورها از خانواده، دوستان، مدرسه، محیط پیرامون، فرهنگ، دین، قوم، طایفه، نژاد و عوامل متعدد دیگری ساخته شده و در ما بوجود می آید.

 

باورها از چه زمانی در ما شکل میگیرند؟

باورها از همان آغاز کودکی ما در ما شکل میگیرند و منشا اصلی آنها والدین ما هستند و در مراتب بعدی دوستان، معلمان، محیط و…….. هستند که از همان آغاز تولد در ما شکل گرفته و تا آخر عمر، همراه ما هستند.

اما بیشترین باورهای ما تا سنین حدود ۱۲ سالگی در ما شکل گرفته و در ادامه کنترل زندگی ما را در دست میگیرند.

 

نقش اصلی باورها در زندگی انسان چیست ؟

در اینجا لازم میدانم به یک جمله ماندگار از یکی از بزرگان جهان اشاره ای داشته باشم.

باور

“به هر حال، چه فکر کنی که میتوانی و چه فکر کنی که نمیتوانی در هر دو صورت درست فکر کرده ای” هنری فورد

همانطوری که در این جمله حکیمانه هم شاهد هستیم، متوجه میشویم که جهت و سمت و سوی زندگی ما دست باورهای ماست. به این معنی که هر کاری که تا به حال ما انجام داده ایم و یا برعکس انجام نداده ایم از اعماق وجودمان به آن باور داشته ایم که یا میتوانیم آن را به انجام برسانیم و یا اینکه نمیتوانیم.

در اینجا با ذکر یک مثال مطلب را کمی بازتر کرده و روشن تر میسازیم. لطفا زمانی را به یاد بیاورید که شما یک کاری را میخواستید انحام دهید، حال این کار یک کار ساده بوده و یا یک کار بسیار مشکل، اگر دقت کرده باشید نتیجه این کار تقریبا از ابتدای و حتی قبل از شروع به کار مشخص و مشهود بوده است، چرا که شما در ابتدا در خودتان به این باور رسیده اید که مثلا در فلان رشته تحصیلی و در فلان دانشگاه قبول میشوید و یا اینکه نمیتوانید در رشته مورد نظرتان و یا دانشگاه مورد نظرتان پذیرفته شوید.

 

باور به چه مدلهایی در زندگی انسان نمود پیدا میکند؟

به طور کلی اگر بخواهیم که باور را دسته بندی نماییم، باور به دو دسته کلی تقسیم میشود:

۱- باورمثبت: به آن دسته از باورهایی اطلاق میشود که به ما انرژی داده و باعث شادی و موفقیت ما میشود، مثل باور داشتن خداوند در سخترین شرایط هم مرا یاری میکند. که اینگونه باورها همواره با خود موجی از شور و شوق و انرژی مثبت را به همراه دارند و همچون سوخت برای یک ماشین، به انسان انرژی حرکتی میدهند و همراه با خود یک احساس مثبت به همراه حسی از توانمندی و اقتدار را به انسان عرضه میدارند.

۲- باور منفی: که بر خلاف باورهای مثبت عمل کرده و انرژی حرکتی را از انسان سلب نموده و باعث ایجاد ترس، شک، تردید، ناامیدی و افسردگی در انسان میشوند. مانند اینکه من لایق داشتن یک زندگی خوب و مرفهی نیستم، که همین باور منفی باعث میشود که شخص در جایگاه خوبی قرار نگیرد و زندگی خوبی را نداشته باشد.

نکته ۱: باورهای منفی همچون ترمز عمل میکنند و باعث رکود و توقف ما در زندگی میشوند و برعکس باورهای مثبت در ما حس خوب، امید، انرژی مثبت و در حد اعلای آن، به ایمان ما تبدیل میشوند.

 

ارتباط باور با توانمندی و یا ناتوانی انسان در چیست؟

برای پاسخ به این سوال لازم میدانم که به دوران کودکی خود برگردید و زمانی که راه رفتن و یا درست و حرف زدن را یاد گرفتید را به یاد بیاورید، آیا با مرتبه اول که شما اقدام به راه رفتن کردید و یا اقدام به حرف زدن کردید آیا توانستید این کار را به درستی انحام دهید؟ قطعا جواب نه میباشد. ولی چرا همه ما توانستیم هم حرف بزنیم و هم راه برویم و هم خیلی از کارهایی که امروز توان انجام آن را داریم را انجام دهیم.

برای اینکه شما در کودکی باور راه رفتن و حرف زدن را داشتید، و هر بار که به زمین خوردید باز شروع به راه رفتن کردید. و یا زمان حرف زدنتان بارها و بارها به اشتباه کلمات را ادا کردید و چه بسا، بسیار زیاد هم اسباب خنده و یا حتی تمسخر دیگران قرار گرفتید ولی با این اوصاف بازهم این اعمال را انجام دادید و صدها بار به زمین خوردید و باز هم ایستادید تا دوباره راه رفتن را شروع کنید و بالاخره با سعی و تلاش فراوان از پس این مهم برآمدید، چرا؟ چون باور داشتید که میتوانید. همین یک کلمه باور به توانمندیتان شما را قادر ساخت که این مهم را به انجام برسانید.

حال به زمان اکنون خود برگردید، برای راحت تر درک کردن این موضوع از مثال مرتبط با مثال قبلی کمک میگیرم، العان در سنین بالاتر هستید و مراحل زیادی را هم نسبت به کودکیتان گذارانیده اید، حالا قرار است که مثلا زبان انگلیسی را یاد بگیرید، بارها و بارها به کلاسهای مختلف در مقاطع مختلف میروید ولی بیفایده و بی حاصل بازهم به سر جای اول خود برمیگردید.چرا؟ دلیل کاملا واضح است شما در این زمان باور یادگیری زبان انگلیسی را در خود ندارید برای همین درست تلاش نمیکنید و هر بار که به مشکل برخورد میکنید، از پا می ایستید و راه را ادامه نمیدهید، درست برعکس زمان کودکیتان که هر بار کلمه ای را اشتباه میگفتید، آنقدر تکرارش میکردید تا به صورت درست آن را بیان کنید و از خنده و یا حتی تمسخر دیگران هم ناراحت نمیشدید، و مرتبا تمرین و تکرار میکردید، بله همین امر رمز موفقیتتان بود.” باور به توانایی هایتان”

نکته ۲: اوج باور انسان، ایمان است و هر کسی به کاری ایمان داشته باشد قطعا به آن خواهد رسید.

آیا تغییر باور امکان پذیر است؟

در نگاه اول این امر کار بسیار سختی به نظر میرسد، چرا که خیلی از باورهای بازدارنده در زمان کودکی در ما شکل گرفته و در ما ریشه داونیده و ما را هدایت کرده است، ولی خبر خوب این است که امروزه با استفاده از علم NLP چیست این توانمندی ایجاد شده که با استفاده از تکنیک های بسیار قوی این علم میتوان حتی باورهای قدرتمند منفی را خنثی کرده و حتی به باورهای مثبت و قدرتمندی هم تبدیل نمود.

نکته ۳: به علت قوی و ریشه دار بودن باورها، باید خیلی مراقب آنها باشیم، چرا که یکی از مهمترین اصول موفقیت، داشتن باورهای درست و مثبت میباشد.

توجه: مراقب باشیم برای رسیدن به اهدافمان نه تنها نیازمند داشتن باورهای مثبت و سازنده هستیم بلکه باید این باورها توسط ارزشهایمان هم پشتیانی و حمایت شوند چرا که در غیر اینصورت باورها و ارزشها با هم در تضاد قرار گرفته و ما را از رسیدن به اهدفمان باز میدارند.

در پایان این مقاله از شما خواننده عزیز بسیار تشکر میکنم و از شما تقاضامندم که این اقدام را در جهت رشد و تعالی و رسیدن به اهداف خودتان حتما انجام دهید.

اقدام: لطفا یکی از اهداف مهمی را که تمایل داشتید به آن برسید و به آن نرسیدید را یادآوری کنید و مهمترین باورهای بازدارنده ای را که مانع شما در جهت رسیدن به هدفتان شده را یادداشت کرده و ببینید به چه شکلی میتوانید باورهای جایگزین و مناسب آن را بیابید و حتی المکان با آن باور بازدارنده آن را تعویض نمایید.

منبع : سایت سیلانی

  • 1,812

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات