• پيامبر اكرم(ص):محبوبترين كارها در پيش خدا كاريست كه دوام آن بيشتر است ، اگر چه اندك باشد .
  • پيامبر اكرم(ص):بهترين بازيها در پيش خدا اسب دواني و تيراندازي است .
  • پيامبر اكرم(ص):طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.
  • پيامبر اكرم(ص): از جمله بندگان آن كس پيش خدا محبوبتر است كه براي بندگان سودمندتر است .

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

Last updated on فروردین 22ام, 1398 at 10:33 ق.ظ

تاثیرات اقلیمی آب و هوایی بر نابودی زیستگاه ببر بنگال

دانشمندی از دانشگاه جیمز کوک می‌گوید آخرین سکونتگاه ساحلی شکارچی معروف، ببر بنگال، درخطر است و تغییرات اقلیمی و افزایش سطح آب در ۵۰ سال آینده، شاید به نابودی آن بینجامد. پروفسور بیل لارنس، یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید:

کمتر از ۴،۰۰۰ قلاده ببر بنگال در دنیا وجود دارد. این تعداد واقعا برای بزرگ‌ترین گربه‌ی روی زمین ناچیز محسوب می‌شود. در گذشته، تعداد این حیوان بسیار بیشتر بود و اکنون، اکثرشان در مناطق کوچکی از هند و بنگلادش زندگی می‌کنند.

 

دکتر شریف موکول، استادیار دانشگاه استقلال بنگلاش می‌گوید:

منطقه‌ی سانداربان بنگلادش و هند بیش از ۱۰،۰۰۰ کیلومترمربع است که بزرگ‌ترین جنگل مانگروی دنیا و مهم‌ترین منطقه برای زندگی ببر بنگال به‌شمار می‌رود. هولناک‌ترین بخش ماجرا اینجا است که تحلیل‌های ما نشان می‌دهند زیستگاه‌ ببرها در سانداربان تا سال ۲۰۷۰ کامل نابود خواهد شد.

پژوهشگران از شبیه‌ساز‌های کامپیوتری استفاده کردند تا وضعیت آینده‌ی منطقه‌ی پایین‌دست سانداربان برای زندگی ببرها و گونه‌های شکاری آن‌ها را ارزیابی کنند. برای این منظور آن‌ها برآوردهای روندهای آب‌و‌هوایی به‌دست‌آمده از مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی را به‌کار بردند و عواملی همچون رویدادهای شدید آب‌و‌هوایی و افزایش سطح آب دریا را بررسی کردند. پروفسور لارنس می‌گوید:

 

سانداربان نه‌تنها تحت‌تأثیر تغییرات اقلیمی،‌ بلکه زیر فشار روزافزون پیشرفت‌های صنعتی و ساخت جاده‌های بیشتر و شکار مضاعف نیز قرار دارد. به‌همین‌دلیل، دست‌اندازی زیادتر انسان‌ها به این منطقه، بدترشدن وضعیت آب‌و‌هوایی و درنتیجه، افزایش سطح آب دریا تأثیر بسیار منفی روی ببرها گذاشته است.

 

ببر بنگال

بااین‌حال، پژوهشگران همچنان تأکید می‌کنند امیدهایی وجود دارد. لارنس اشاره می‌کند:

هرچه حفاظت از سانداربان ازطریق مناطق حفاظت‌شده و کاهش شکار غیرقانونی افزایش یابد، انعطاف بیشتری دربرابر رویدادهای شدید آب‌و‌هوایی آینده و افزایش سطح آب دریاها به‌وجود خواهد آمد.

 

دکتر موکول می‌گوید:

تحلیل‌های ما تصویری اولیه از واقعه‌ای است که در آینده رخ خواهد داد؛ البته اگر اکنون مراقبت و محافظت از ببرهای بنگال و زیستگاه‌های حیاتی‌شان را شروع نکنیم. هیچ مکانی شبیه به سانداربان روی زمین باقی نمانده و چنانچه می‌خواهیم حیوانات شگفت‌آوری، مانند ببر بنگال، بختی برای ادامه‌ی زندگی داشته باشند، باید مواظب این اکوسیستم‌ مهم باشیم.

 

بیشتر بدانید: نقش جنگل ها در تغییرات اقلیمی

بیشتر بدانید: تاثیرات خشکسالی در وضعیت تغییرات اقلیمی

بیشتر بدانید: تغییرات اقیلمی چه نقشی بر الگوی بارش برف دارد؟

 

منبع: sciencedaily

  • 131

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات