• گوته: استعداد در فضای آرام رشد میکند و شخصیت در جریان کامل زندگی.
  • شکسپیر: اگر قرار است برای چیزی زندگی خود را خرج کنیم ، بهتر آن است که آنرا خرج لطافت یک لبخند و یا نوازشی عاشقانه کنیم.
  • ارد بزرگ: ره آورد گفتگو با نادان دو چیز است : نخست از دست دادن بخشی از عمر و دیگری گرفتار شدن ، به افکار پوچ و بی ارزش.
  • روسو : بهترین وسیله برای جلب محبت دیگران ، نیکی در باره آنها ست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

بهره ی هوشی کودکان

بهره ی هوشی کودکان

 

بیشتر روان شناسان، هوش را توانایی حل مسئله،سازگاری بامحیط وداشتن مهارت های شناختی همچون تکلم، تفکر، تصمیم گیری، مهارتهای استدلال، مهارت های حل مسائل کلامی و غیرکلامی تعریف کرده اند. شمارا با بهره هوشی کودکان و روش های محاسبه آن آشنا می سازد.

تعریف بهره هوشی

بهره هوشی (Intelligence Quotient) یکی از روش های سنجش هوش انسان است. نمره ای که فرد در آزمون هوش به دست می آورد، توسط روانشناسان بهره ی هوشی نامیده می شود.

بهره ی هوشی کودکان

نمره بهره هوشی فرد جایگاه و سطح هوش کودک را نشان می دهد. اساسی ترین کاربرد نمرهIQ این است که رده هوشی کودکان را به خوبی مشخص می سازد. مهم ترین طبقه بندی انجام شده توسط روان شناسان در جدول زیر ارائه شده است:

حدود بهره هوشی                            طبقه‌بندی بهره هوشی

۱۳۰و بالاتر                                            بسیار برتر
۱۲۰–۱۲۹                                                برتر
۱۱۰–۱۱۹                                                بالاتر از متوسط
۹۰–۱۰۹                                                 متوسط
۸۰–۸۹                                                  پایین‌تر از متوسط
۷۰–۷۹                                                  مرزی
۶۹و زیر                                                بسیار کم

IQنشان دهنده ی نرخ رشدعقلی یک فرداست.طبقه بندی بهره هوشی نشان می دهد که با توجه به نمره کسب شده توسط هر کودک، سطح هوشی وی در چه حدی است.نمرهIQ نشاندهنده این موارد می باشد :

ساختار هوش که شامل مهارت های ترکیبی و شناختی مانند واژگان، اطلاعات عمومی، استدلال، حافظه کوتاه مدت وسرعت پردازش اطلاعات این مهارتهاباهم، توسط نمرهIQنشان داده شده است.

بهره ی هوشی کودکان

تقریباتمام ارزیابی های روانشناختی جامع تحت تاثیرمعیارهای بهره ی هوشی کودکان است به همین دلیل آزمون های مختلفی تاکنون با هدف سنجش هوش ساخته شده اند. آزمونهای سنتی هوش، توانایی های شناختی را اندازه گیری و عملکردتحصیلی راپیش بینی می کرد. یعنی می توان گفت که صرفا اندازه گیری هوش عمومی هرچند این آزمون ها کارایی گسترده ای داشتند با این حال ایراداصلی آزمون های سنتی این بود که جنبه های مختلف هوش همچون مهارت های خاص موسیقی، هنر وتوانایی های بین فردی و درون فردی و دیگر توانایی ها را اندازه گیری نمی کردند. بدین ترتیب سایر آزمون های هوش برای سنجش انواع توانایی ها ساخته شدند.

آزمون های بهره هوش :

آزمون استنفورد بینه: در این آزمون برای محاسبه بهره ی هوشی، سن عقلی رابر سن تقویمی تقسیم می‌کنند و برای اینکه عددبدست آمده اعشارنداشته باشد، آنرادر ۱۰۰ ضربمی‌کنند. بدین ترتیب اگرسن عقلی کودک ۷ ساله، ۸ سال باشد،ضریب هوشی او ۱۱۴ خواهدبود.

آزمون وکسلر :

وکسلر سه مقیاس را تهیه کرد، برای کودکان ۳ تا ۶ ساله،برای کودکان ۵ تا ۱۵ ساله وبرای بزرگسالان. مقیاس‌‌های وکسلر طوری طراحی شده‌اند که استعدادهای کلامی و غیرکلامی را بطور یکسان اندازه می‌گیرند.

آزمون ترسیم آدمک (گودیناف):

خانم فلورانس گودیناف، این آزمون را با این استدلال بوجود آورد که کودکان همه فرهنگ‌ها امکان دارد که اشخاص را مشاهده کنند و روابط موجود بین اجزا و کل را به خاطر بسپارند. دستورالعمل آزمون بدین صورت است که از کودک می‌خواهند تا شکل یک آدم را بکشد. آزمون آدمک نیز جز آزمون‌های غیروابسته به فرهنگ به حساب می‌آید. یعنی اجرای این آزمون برای کودکان همه فرهنگ ها امکان پذیر است.

به طورکلی، آزمون های تعیین بهره هوشی در کودکان مهمترین ومعتبرترین ابزارسنجش توانایی های شناختی هستند، اماهمیشه باید توسط افراد متخصص در این زمینه و با نهایت دقت مورداستفاده قرارگیرند تاپیامدهای ناخواسته و اشتباه برای کودکان ایجاد نشود.

  • 238

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:
  • 26 دی فرار شاه معدوم (1357 هـ.ش)
  • 27 دی اجرای توافق نامه‌ی برجام
  • 29 دی روز غزه

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات