• مترلینگ: آن کس که ارده و استقامت دارد، روی شکست نمی بیند.
  • ارد بزرگ: کار ، بهترین تسکین دهنده ، افکار پریشان ، و غم است.
  • کنفوسیوس : بهترین انسان کسی است که در حق همه نیکی کند.
  • ناپلئون: به زبانت اجازه نده قبل از اندیشه ات به راه افتد.

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

بهره وری

Last updated on فروردین 22ام, 1398 at 11:00 ق.ظ

 

بهره­ وري و بهينه ­سازي مصرف

در تقویم رسمی کشور اول خردادماه به عنوان «روز بهره وری و بهينه ­سازي مصرف» نام گذاری شده است. بديهي است اين ­گونه نامگذاري­ها جنبه نمادين دارد و حركت در جهت تحقق دو اصل ياد شده، اختصاص به يك روز ندارد و با توجه به افزايش جمعيت و رقابت شديد اقتصادي در گستره جهاني، مي­بايد در تمامي ايام سال، بلكه در تمامي عمر تداوم يابد. « بهره وری » به بيان ساده، عبارت است از: استفاده مؤثر و مطلوب از زمان و ارزش حاصل از سرمايه، مواد اوليه و نيروي كار در جهت توليد. و « بهينه ­سازي مصرف » به معناي درست و معقول مصرف كردن و پرهيز از اسراف و تبذير نمودن است.

از يكسو بهره وری سبب رشد و توسعه اقتصادي و كنترل و كاهش تورم مي­ گردد و امكان دست ­يابي به سطح بالاي استاندارد زندگي و رفاه عمومي را ميسر مي­ كند و از سوي ديگر بهينه ­سازي مصرف، ‌از هدر رفتن سرمايه­ ها و محصولات توليد شده جلوگيري مي ­نمايد.

بهره وری می تواند بیشترین استفاده از کمترین امکانات و منابع در راه رسیدن به رشد و شکوفایی همه جانبه زندگی انسان باشد. اگر می خواهیم در دنیای پر رقابت امروزی، رونق اقتصادی، اجتماعی و زندگی بهتری داشته باشیم، لازم است به بهره وری بالایی برسیم؛ زیرا ایستادگی و تداوم حیات در صحنه جهانی، سرعت و دقت افزون تری می طلبد.

از اهداف مهم بهره وری می توان به کاهش هزینه، افزایش تولید و خدمات، افزایش کیفیت و استفاده بهینه از زمان اشاره کرد. از دیگر اهداف مهم بهره وری، کاهش هزینه است.

آموزه­ هاي راهگشاي اسلام، پيوسته با تشويق و دعوت به همت و تلاش، خودداري از بي ­كاري و تنبلي، هدف­ گذاري و برنامه­ ريزي، مشاركت و تعاون افراد اجتماع، انضباط و پشتكار، مديريت بهينه زمان، به كارگيري نيروهاي امين، مراقبه و محاسبه عملكرد، مبارزه مداوم با اسراف و تبذير، و ترويج فرهنگ قناعت، آدمي را به سوي عزت و كرامت انساني سوق مي­ دهد؛ اما موفقيت در تمامي اين امور را وابسته به ميزان معرفت و آگاهي، و اراده و انگيزه افراد در راستاي كسب رضايت و قرب الهي معرفي مي­ كند.

(ماهنامه تجلي، ش 61، ارديبهشت 1390، ص 2)

  • 667

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات