• برادرز : هرکس خواهان موفقیت است باید یاد بگیرد که ناکامی جزء حتمی فرایند پیشرفت است.
  • پيامبر اكرم(ص): نشان منافق سه چيز است : 1 - سخن به دروغ بگويد . 2 - از وعده تخلف كند .3 - در امانت خيانت نمايد .
  • پيامبر اكرم(ص): کسی که نماز را از وقتش تأخیر بیندازد، (فردای قیامت) به شفاعت من نخواهد رسید
  • پيامبر اكرم(ص): فرزند آدم وقتي تن تو سالم است و خاطرت آسوده است و قوت يك روز خويش راداري ، جهانگر مباش .

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

بروساژ دندان+ تفاوت با جرم گیری

یکی از متداول‌ترین روش‌های رفع زردی و لکه‌های دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان، جرم گیری با بروساژ است. اما بروساژ دندان چیست و چه کاری برای زیباکردن دندان‌ها انجام می‌دهد؟ در این مقاله به بروساژ دندان پرداخته‌ایم.

جرم دندان چیست و چگونه تشکیل می‌شود؟

جرم در واقع همان باقیمانده مواد غذایی، میکروب‌های باقیمانده در سطح دندان، مواد حاصل از تجزیه کربوهیدرات‌ها چربی‌ها، پروتئین‌ها و … است که اگر از سطح دندان تمیز نگردند به مرور زمان شروع به معدنی شدن کرده و به اصطلاح روی دندان جرم یا رسوب تشکیل می‌دهند.

 

همچنین دندان‌های شما به‌طور مداوم با بزاق دهان در تماس است. بزاق دهان حاوی مقادیر بالایی از کلسیم و سایر موادی است که به تقویت و حفاظت از دندان‌ها کمک می‌کنند. هر چند این امر می‌تواند برای سلامتی دندان‌ها یک مزیت بزرگ باشد، اما در عین حال باعث می‌شود که رسوبات کلسیم به‌طور مداوم بر روی سطح دندان‌ها تشکیل شود.

رسوبات کلسیم به مرور زمان به شکل موادی شبیه به گچ یا همان رسوباتی که در لوله آب یا در ته کتری می‌بینید، تبدیل می‌شود. از آنجا که رنگ این رسوبات شبیه به رنگ خود دندان است شاید به اشتباه فکر کنید که این‌ها جزئی از ساختار مینای دندان است، اما رنگ این رسوبات ممکن است بعد از مدتی به قهوه‌ای یا سیاه تبدیل شود. این جرم‌ها در جا‌هایی که امکان رسوب بیشتری وجود دارد تشکیل می‌گردد؛ در شیار بین دندان‌های نامرتب و در دندان‌های خلفی که امکان دسترسی کمتری وجود دارد و فرد به سختی قادر به پاکسازی آن است.

نکته مهم این است که ما مقدار کمی از جرم را می‌توانیم مشاهده کنیم و به طور عمده جرم در زیر لثه حجم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

 

بروساژ دندان چیست؟

بروساژ دندان، روشی تکمیلی برای جرم گیری دندان است. پس از اینکه دندان پلاک‌ها و جرم‌ها از روی دندان پاک شد، پولیشینگ یا بروساژ، انجام می‌شود. در این روش از ابزاری دستی مجهز به یک غلتک لاستیکی در سر آن و ماده‌ای خمیر مانند با نام پروفیلاکسیز یا پروفی استفاده می‌شود. این خمیر که ذرات ساینده بسیاری را در خود دارد به وسیله ابزار غلتک مانند بر روی دندان کشیده شده و لکه‌های آن را از بین می‌برد.

 

مراحل بروساژ دندان

1- معاینه دندان بیمار توسط دندانپزشک برای بررسی مشکلات لثه و دندان فرد

2- حذف پلاک‌ها و اجرام روی دندان با ابزار‌های دستی جرم گیر به نام اسکیلر

3- جرم گیری عمقی دندان با بروساژ؛ به این ترتیب که پس از آغشته کردن دستگاه به پروفیلاکسی که خمیر بروساژ بوده و دارای ذرات ساینده است، این دستگاه بر روی سطح دندان‌ها توسط دندانپزشک حرکت داده می‌شود و تمامی رنگدانه‌ها و رسوبات موجود به طور کامل از بین رفته و دندان سفید و زیبا می‌شود.

4- کشیدن حرفه‌ای نخ دندان و شستشوی دندان با فلوراید یا همان فلوراید تراپی توسط پزشک به منظور درخشش و تمیزی دندان‌ها

 

تفاوت بروساژ و جرم گیری چیست؟

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن پلاک‌های میکروبی و جرم موجود بر روی دندان می‌شود، این پلاک‌ها سفت و زرد رنگ بوده و به راحتی با مسواک زدن از بین نمی‌روند. اما بروساژ روشی است که در آن لک‌های موجود بر روی دندان که در اثر مصرف برخی مواد غذایی ایجاد می‌شود نیز رفع می‌گردد

مراقبت‌های بعد بروساژ دندان

1- تا یک روز بعد از بروساژ دندان به دلیل حساس شدن مینای دندان غذای‌های نرم و آبکی مصرف کنید.

2- تا سه روز بعد از بروساژ دندان نمک را در آب گرم حل کرده و با آن روزی سه باز دهان خود را بشویید.

3- اولین بار بعد از انجام بروساژ دندان مسواک زدن به آرامی انجام شود.

 

اهمیت انجام جرم گیری و بروساژ دندان

با عمل جرم‌گیری و بروساژ دندان می‌توان پلاک‌های میکروبی را از روی دندان‌ها حذف کرد تا سطح دندان‌ها کاملاً تمیز و صیقلی شود. این کار همچنین از چسبیدن باکتری‌ها به پلاک‌های قدیمی و به سطح دندان جلوگیری می‌کند، زیرا وقتی سطح دندان‌ها زبر و چسبنده باشد، باکتری‌ها به راحتی می‌توانند بر روی آن بچسبند و جرم‌های سخت دندانی را تولید کنند.

همچنین در صورتی که لک‌های روی دندان که در اثر مصرف موادی همچون قهوه، شکلات و … بر روی دندان ایجاد شده است با بروساژ رفع نشود باعث بدرنگی دندان‌ها می‌شود. اما در صورت معاینه مرتب توسط دندانپزشک مخصوصا از همان کودکی، پزشک در صورت مشاهده جرم و لک روی دندان اقدام به رفع آن‌ها می‌کند تا دندان‌ها با گذشت زمان دچار پوسیدگی و بدرنگی نشود.

 

منبع: setare

  • 253

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...