آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

با 4 پیام رسان معروف و رایج ایرانی ها آشنا شوید!

از آنجایی که بهترین پیام رسان ایرانی در عمل وجود ندارد و هیچ کدام از اپلیکیشن‌های بومی ساخته شده به صورت مطلق از دیگری برتر نیستند، برای معرفی پیام رسان‌های داخلی، می‌توان با نام بردن اپلیکیشن‌های موجود، مخاطب را با آگاهی از نقاط مثبت و منفی هر کدام از آنها آشنا کرد، تا خود در خصوص انتخاب آن تصمیم بگیرد.

1- پیام رسان بیسفون

پیام رسان بیسفون امکان برقراری تماس صوتی رایگان را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. البته شما می‌توانید از طریق این اپلیکیشن با افرادی که از پیام رسان بیسفون استفاده نمی‌کنند نیز ارتباط برقرار کنید. ادعا می‌شود که این کار با قیمتی کمتر از نرخ مرسوم تعرفه‌های سایر اپراتورهای موبایل انجام خواهد گرفت.

علاوه بر آن این پیام رسان از قابلیت Call Out برخوردار است. قابلیتی که توسط آن می‌توان با افرادی که در خارج از کشور حضور دارند نیز تماس برقرار کرد. گفته می‌شود که برقراری تماس خارجی با پیام رسان بیسفون از قیمتی کمتر از حالت عادی برخوردار است.

 

یکی دیگر از قابلیت‌های اپلیکیشن بیسفون دیسکاوری نام دارد. قابلیتی که می‌توان توسط آن کانال‌های ایجاد شده در این پیام رسان را در دسته بندی‌های گوناگون یافت و از طریق هشتگ‌های مختص به هر کانال‌، آنها را به شیوه‌ای ساده و بی‌دردسر جستجو کرد.

 

برای ارسال فایل از طریق پیام رسان بیسفون هیچ گونه محدودیت خاصی وجود ندارد و سقف ویژه‌ای برای حجم فایل ارسالی در نظر گرفته نشده است. همچنین گفته می‌شود که در آینده امکان برقراری تماس تصویری نیز به این اپلیکیشن بومی اضافه خواهد گردید.

 

از جمله کاستی‌هایی که در پیام رسان بیسفون مشاهده می‌شود محدود بودن پلتفرم‌های این اپلیکیشن است. در حال حاضر تنها نسخه‌های موبایل این اپلیکیشن یافت می‌شود و پیام رسان بیسفون تنها روی پلتفرم‌های اندروید و iOS عرضه شده است. به این ترتیب کاربرانی که قصد استفاده از نسخه‌ی دسکتاپ یا نسخه‌ی تحت وب این اپلیکیشن را دارند قادر به انجام این کار نخواهند بود.

در هر صورت با توجه به مواردی که به آن اشاره شد می‌توان پیام رسان بیسفون را در ردیف بهترین پیام رسان های ایرانی قرار داد.

 

2- پیام رسان ایتا

پیام رسان ایتا را شاید نتوان یک اپلیکیشن کاملا بومی و ایرانی قلمداد کرد. این پیام رسان که در بحبوحه‌ی شایعات مربوط به فیلتر شدن تلگرام به کاربران معرفی شد، شباهت‌های فراوانی به پیام رسان تلگرام دارد. این گونه ادعا می‌شود که این اپلیکیشن فعالیت خود را روی بخشی از سرورهای تلگرام متمرکز کرده است. البته برخی دیگر هم هستند که این پیام رسان را با اپلیکیشن ویسپی مربوط می‌دانند.

به هر حال سوای تشابهات ظاهری این پیام رسان با تلگرام این امکان برای کاربران آن وجود دارد تا کانال‌های خود در پیام رسان تلگرام را همراه با تمام اعضای آن به ایتا منتقل کنند. گذشته از آن می‌توان در اپلیکیشن ایتا کانال‌های تو در تویی که به شکل درختی هستند را تولید کرد و به مدیریت آنها پرداخت. همچنین با توجه به شباهت‌های تنگاتنگ پیام رسان ایتا با تلگرام می‌توان از وجود بات‌هایی مشابه با بات‌های تلگرام نیز در آن استفاده کرد.

 

ضعف مشترکی که در بسیاری از پیام رسان‌های داخلی مشاهده می‌شود در ایتا نیز وجود دارد. به این معنی که به دلیل عدم رمزنگاری مناسب داده‌ها در این اپلیکیشن، امنیت پیام رسان ایتا چندان بالا نیست. از دیگر ضعف‌های این اپلیکیشن هم می‌توان به عدم وجود نسخه‌ی iOS برای آن اشاره کرد. در واقع ایتا تنها مخاطبان اندرویدی را مد نظر قرار داده است و پلتفرم‌های متنوعی را در اختیار کاربران خود قرار نمی‌دهد. همچنین مشکلات متعددی نیز به هنگام ثبت نام در این اپلیکیشن گزارش شده است.

 

در مجموع پیام رسان ایتا بیشتر به یکی از مشتقات تلگرام نظیر تلگرام طلایی شباهت دارد و چندان به یک اپلیکیشن بومی مستقل نمی‌ماند. با این حال به دلیل کمیت و کیفیت سایر رقیبان ایرانی می‌توان جایی در لیست بهترین پیام رسان های ایرانی برای این اپلیکیشن در نظر گرفت.

 

3- پیام رسان سروش

پیام رسان سروش برای کاربران خود امکان پرداخت قبوض و خرید شارژ اعتبار تلفن همراه را فراهم می‌کند. این اپلیکیشن همچنین به فروشگاهی مجهز است که می‌توان از طریق آن اقدام به خریداری استیکرهای مختلف نمود. از دیگر قابلیت‌های پیام رسان سروش می‌توان به امکان برقراری تماس صوتی اشاره کرد. البته کیفیت تماس‌‌های صوتی در این اپلیکیشن در حد مطلوبی قرار ندارد.

امکان لایک کردن پیام‌ها و آگاهی از وضعیت آب و هوا نیز از جمله قابلیت‌هایی است که توسط این اپلیکیشن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. یکی دیگر از نکات قابل اعتنای پیام رسان سروش امکان نصب آن روی پلتفرم‌های مختلف است. در واقع می‌توان این اپلیکیشن را علاوه بر پلتفرم اندروید و iOS روی سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس نیز نصب کرد. با این حال پیام رسان سروش از وجود نسخه‌ی تحت وب بی نصیب مانده است.

 

عدم امنیت پیام‌های ارسالی و رمزنگاری نشدن آنها در پیام رسان سروش نیز مانند اکثر اپلیکیشن‌های بومی مشاهده می‌شود. در کنار این موضوع می‌توان به کیفیت پایین سرورهای پیام رسان سروش نیز اشاره کرد. موضوعی که کندی قابل توجهی را هنگام کار با این اپلیکیشن به همراه دارد.

 

سوای موارد فوق می‌توان رابط کاربری ضعیف و کم جلوه در کنار باگ‌های ریز و درشت این اپلیکیشن را هم به عنوان یکی دیگر از نقاط ضعف پیام رسان سروش برشمرد. با این حال سرسخت نبودن رقیبان موجب می‌شود که پیام رسان نه چندان کارامد سروش نیز به عنوان یکی از بهترین پیام رسان های ایرانی شناخته شود.

4- پیام رسان بله

پیام رسان بله با حمایت و همکاری بانک ملی ایران ساخته شده و هدف اصلی از ساخت آن نیز انجام امور بانکی و کنترل فعل و انفعال‌های مالی اعلام شده است.

این اپلیکیشن برخلاف بسیاری از پیام رسان‌های ایرانی از قابلیت ساخت بات نیز پشتیبانی می‌کند. افزون بر آن در صورت عدم تمایل به نصب پیام رسان گپ روی تلفن همراه یا تبلت می‌توان از نسخه‌ی تحت وب آن استفاده کرد. البته کیفیت نسخه‌ی تحت وب پیام رسان بله در حد اپلیکیشن آن نیست و از وجود بات نیز نمی‌توان در نسخه‌ی تحت وب این ابزار استفاده کرد.

از دیگر قابلیت‌های پیام رسان بله می‌توان به امکان پرداخت قبوض توسط آن اشاره کرد. علاوه بر آن امکان حذف پیام‌ها، لایک کردن آنها و همچنین مدیریت پیام‌ها نیز در این اپلیکیشن بومی وجود دارد.

با این حال پیام رسان بله هنوز از قابلیت برقراری تماس صوتی برخوردار نیست. همچنین نمی‌توان توسط این اپلیکیشن به ارسال یا دریافت تصاویری با فرمت گیف پرداخت. در کنار این موضوع کیفیت اعلان‌ها یا نوتیفیکیشن‌ها نیز در این اپلیکیشن چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. این کاستی در قابلیت جستجوی این اپلیکیشن نیز مشاهده می‌شود که کارایی چندانی ندارد و آن‌چنان که باید کارامد نیست.

در مجموع امکانات و قابلیت‌های موجود در اپلیکیشن بله موجب می‌شود که آن را در لیست بهترین پیام رسان های ایرانی قرار دهیم.

 

منبع : فناوری اطلاعات

  • 247

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات