• گوته: استعداد در فضای آرام رشد میکند و شخصیت در جریان کامل زندگی.
  • شکسپیر: اگر قرار است برای چیزی زندگی خود را خرج کنیم ، بهتر آن است که آنرا خرج لطافت یک لبخند و یا نوازشی عاشقانه کنیم.
  • ارد بزرگ: ره آورد گفتگو با نادان دو چیز است : نخست از دست دادن بخشی از عمر و دیگری گرفتار شدن ، به افکار پوچ و بی ارزش.
  • روسو : بهترین وسیله برای جلب محبت دیگران ، نیکی در باره آنها ست.

آشپزی

اجتماعی

سبک زندگی

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

فناوری

مذهبی

محیط زیست

کسب و کار

ماهی ها

آیا میدانستید ماهی ها چه نوع غذا هایی رو بیشتر دوست دارن بخورن!!؟

ماهی‌ها مواد غذایی بسیار متنوعی را مصرف می‌کنند. بعضی از آن‌ها جاندارانی همه چیز خوار هستند و از حیوانات دریایی از قبیل ماهی‌های کوچکتر، کرم‌ها و سخت پوستان تغذیه می‌کنند. در حالی که تعدادی از انواع ماهی‌ها موجودات ریز و مواد گیاهی را می‌خورند. گونه‌ها دیگر نیز وجود دارند که حیواناتی گوشت خوار هستند و دیگر ماهی‌ها را شکار می‌کنند. رژیم غذایی ماهی‌ها بر حسب عادات غذایی آن‌ها طبقه بندی می‌شود.

غذای ماهی‌ها

عادات غذایی ماهی‌ها بر حسب گونه آن‌ها متغیر است؛ بنابراین ایجاد فهرست جامعی از حیوانات دریایی و گیاهان که توسط ماهی‌ها خورده می‌شوند، کار ساده‌ای نیست. برخی از گونه‌های ماهی‌ها طبیعتاً فقط گوشت خوار یا گیاه خوار هستند، ولی ماهی‌های همه چیز خواری وجود دارند که هم از حیوانات و هم گیاهان به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کنند.

1- جلبک‌های دریایی: منبع غذایی ماهی‌های همه چیز خوار و گیاه خوار را نیز تأمین می‌کنند. ماهی‌های همه چیز خوار جلبک‌های کوچک را همراه با سخت پوستان مصرف می‌کنند، زیرا باید به شکار آن‌ها بروند.

2- سبزه‌های دریایی و جلبک: ماهی‌هایی که سبزه‌های دریایی و جلبک‌ها را می‌خورند، کاملاً گیاه خوار هستند.

3- پسماند‌ها و جلبک: ماهی‌ها مواد اضافی جامد، لجن‌های مرجانی و مواد ارگانیک را از خود خارج می‌سازند. این مواد  به مرور زمان در سطح دریا جمع شده و پسماند‌هایی را به وجود می‌آورند. همین پسماند‌ها منبع غذایی گونه‌های بسیاری از ماهی‌ها را تشکیل می‌دهند.

4- اسفنج‌ها: ماهی‌های گروه همه چیز خوار، اسفنج‌ها را می‌خورند. به سخن دیگر، منبع غذایی اصلی آن‌ها، اسفنج است.

5- پلانکتون: پلانکتون‌ها، از قبیل انواع مختلف میگو، ماهی، کاپود، امفیپود و میسید بخش دیگری از منابع غذایی ماهی‌ها را تشکیل می‌دهند.

6- رژیم غذایی ترکیبی: ماهی‌های همه چیز خوار از یک رژیم غذایی ترکیبی در اعماق اقیانوس پیروی می‌کنند. آن‌ها در ذات خود فرصت طلب هستند و جان خود را با خوردن هر غذایی که در ته اقیانوس‌ها پیدا کنند، نجات می‌دهند. رژیم غذایی آن‌ها شامل ماهی‌های کوچک، سخت پوستان، کرم‌ها و تقریباً هر چیزی که زهرآلود نباشد، می‌شود.

سایر منابع غذایی

گونه‌هایی از ماهی‌ها در گروه ماهی‌های گوشت خوار قرار دارند. این ماهی‌ها گونه‌های دیگر را در حملاتی غافلگیر کننده شکار کرده و می‌خورند.

1- سخت پوستان: خرچنگ، میگو و دیگر سخت پوستان منبع غذایی اصلی تعدادی از گونه‌های ماهی‌ها را پدید می‌آورند.

2- بی‌مهرگان: بی مهرگان کوچکی که منبع غذایی تعداد بسیار متنوعی از ماهی‌ها را تشکیل می‌دهند عبارتند از: کرم ها، حلزون ها، ستاره دریایی و خارپشت دریایی. ارگانیسم‌های نشسته و بی حرکتی مانند مرجان ها، صدف‌ها و پولیپ‌ها نیز بخش دیگری از رژیم غذایی این گونه از ماهی‌ها را پدید می‌آورند.

3- انگل‌ها: تنها انواع اندکی از ماهی‌ها وجود دارند که انگل‌های دیگر گونه‌های ماهی‌ها را می‌خورند.


ماهی خانگی چه غذایی می‌خورد؟

غذای ماهی‌های خانگی عبارتند از دانه‌های ریز گرانول، قرص‌های خوراکی و پوسته‌ها. اما این ماهی‌ها سیب زمینی، نخود، کدو سبز، دانه‌های ریز لوبیا، سبزیجات و … را نیز می‌خورند. جلبک اسپیرولینا  و اسفنج از جمله مواد غذایی معدودی هستند که به صورت یخ زده به این ماهی‌ها داده می‌شوند.

نوع غذای ماهی‌ها در اصل به محیط زیست این جانداران بستگی دارد. اغلب ماهی‌ها گوشت خوار هستند، در حالی که تعدادی از آن‌ها نیز کاملاً گیاه خوارند. اطلاعاتی که در این مقاله کوتاه ارائه دادیم به این واقعیت اشاره دارد که ماهی‌های گوناگون دارای عادات غذایی خاص خود هستند. می‌توانیم بگوییم که ماهی‌ها مهارت کافی را برای خوردن مواد مغذی فراوان موجود در محیط دریا کسب کرده اند.

 

بیشتر بدانید : معرفی انواع ماهی هاي مخصوص آ کواریوم

 

منبع : کتاب تغذیه ماهی ها

  • 32

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاه خود را بنویسید

Please ورود to comment
avatar
  • مناسبت های روز:
  • 24 آبان روز کتاب و کتابخوانی
  • 25 آبان شهادت امام حسن عسکری علیه السلام [ ٨ ربيع الاول ]
  • 26 آبان روز جهانی فلسفه [ 17 November ]
  • 29 آبان میلاد رسول اکرم به روایت اهل سنت [ ١٢ ربيع الاول ]
  • 29 آبان روز جهانی کودک [ 20 November ]

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
تبلیغات