•  09196591361
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

هیدروپونیک

آموزش نحوه صحیح کشت هیدروپونیک در منزل

کاشت گیاهان در بستری غیر از خاک را کشت هیدروپونیک می‌گویند که به دلیل مزایای فراوان امروزه به یکی از بهترین سیستم‌های کشت گلخانه‌ای تبدیل شده است. این شیوه از کشت و کار، به دلیل راحتی و نیاز به فضای کم، طرفداران خاص خود را در بین علاقه‌مندان به باغبانی و پرورش گیاهان در منزل نیز جلب کرده است. شما نیز می‌توانید به راحتی یک تجربه باغبانی لذت‌بخش را به روش کشت هیدروپونیک در منزل تجربه کنید.

وسایل لازم برای کشت هیدروپونیک در منزل

وسایل مورد نیاز به وی‍ژه ظرفی که برای کاشت استفاده می‌کنید، کاملا به نوع گیاهی که قصد پرورش آن را دارید، بستگی دارد. شما می‌توانید کشت هیدورپونیک در منزل را حتی با یک ظرف پلاستیکی ساده نیز شروع کنید و خود را برای ورود حرفه‌ای به این تکنیک در آینده آماده کنید.

به طور کلی وسایل مورد نیاز به شرح زیر است:

۱. آکواریوم یا ظروف پلاستیکی با سایز متوسط به عنوان محل کاشت (قابل تهیه از فروشگاه‌های آکواریومی یا پلاسکو)

۲. پمپ هوای آکواریومی متناسب با اندازه آکواریوم یا مخزن

۳. فوم پلی استایرن (یونولیت) به ضخامت ۱۰ یا ۵ سانتیمتر متناسب با ابعاد ظرف

۴. بستر کاشت مناسب (بستر کاشت نیز به نوع گیاه شما بستگی دارد. برای کشت هیدروپونیک سبزی و صیفی در منزل بهترین بستر کاشت پرلیت، کوکوپیت یا لیکا است)

۵. اسپری رنگ مشکی یا نقره‌ای یا قهوه‌ای

۶. کود مخصوص هیدروپونیک (قابل تهیه از فروشگاه‌های محصولات و خدمات کشاورزی یا گلخانه‌های درون شهری

۷. کارت زرد دفع آفت – یک یا دو عدد

۸. نشای گیاه مورد نظر (قابل تهیه از فروشگاه‌های محصولات و خدمات کشاورزی یا گلخانه‌های درون شهری (۹. کاغد تورنسل (قابل تهیه از فروشگاه‌های لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی)

مراحل کشت هیدروپونیک در منزل

1- برای شروع کار لازم است ابتدا تمامی وسایل مورد نیاز به وی‍ژه ظرفی که به عنوان گلدان انتخاب می‌شود را به خوبی تمیز کنید.

2- کشت هیدروپونیک بسته به گیاه می‌تواند در بستری از محلول کاشت (آب و عناصر غذایی) و یا در بستری از کوکوپیت (پوست نارگیل)، پرلیت و … انجام شود.

3- اگر کشت را در محلول غذایی انجام می‌دهید، قبل از هرکاری ظرف مورد نظر را با اسپری رنگ سیاه، تیره کنید. همانطور که میدانید ریشه گیاه در محیط تاریک رشد می‌کند و بنابراین لازم است، ظرف تیره باشد.

4- متناسب با سایز آکواریوم یا ظرف، یونولیتی به ضخامت ۱۰ یا ۵ سانتیمتر را انتخاب و آن را بر اساس تعداد و وزن گیاه و ابعاد دهنۀ ظرف آماده کنید.

5- به این منظور می‌توانید یونولیت را بر اساس نوع گیاه و تعداد گلدان‌هایی که مد نظر دارید و ابعاد آکواریوم یا مخزن با فواصل ۲۰-۱۰ سانتیمتر از یکدیگر (مرکز به مرکز) و با توجه به قطر گلدان، با دریل و مته گرد بر یا تیغ برش داده و سوراخ کنید. قبل از برش دادن اندازه گلدان‌ها را با مداد بر روی یونولیت علامت بزنید.

 

توصیه‌های لازم برای کشت هیدروپونیک در منزل

۱- مخزن یا آکواریوم محل کاشت را بسته به نوع گیاه در دما و نور مناسب قرار دهید. در این زمینه، شرایط محیطی گیاه تفاوتی با شرایط محیطی در کشت گلدانی ندارد.

۲- کوددهی باید هر ۲ هفته یکبار تکرار شود. توجه داشته باشید لازم است جهت جلوگیری از سمیت گیاه، کل آب آکواریوم یا مخزن تخلیه و با آب تازه و کود جدید مجددا آماده شود.

۳- در صورت کم شدن آب محیط کشت، مقدار آب کاهش یافته را از آب بدون کلر، به همان میزان جبران کنید.

۴- لازم است پمپ هوا برای تامین اکسی‍ژن مورد نیاز ریشه‌ها همواره روشن باشد. همچنین می‌توانید به آن یک تایمر متصل نموده و ساعات روش و خاموش شدن پمپ را تنظیم نمایید.

۵- پمپ هوا باید نه خیلی قوی باشد و نه خیلی ضعیف. سعی کنید از پمپ‌های بی صدا استفاده کنید.

 

منبع: setare

  • 1,507

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...