•  09141234567
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

مینا کاری

آشنایی و هر آن چیزی که باید در مورد مینا کاری بدانید!

هنر میناکاری از صنایع دستی و هنری اصفهان است که سابقه‌ای دیرینه دارد و بر روی ظروف مسی، طلا و نقره اجرا می‌شوند. اگر با دیدی باز به این طرح‌ها نگاه کنیم به یاد آسمان آبی خواهیم افتاد؛ به همین دلیل این هنر مینا کاری نامیده می‌شود.

هنر میناکاری چیست؟

میناکاری از صنایع دستی و هنری است که سابقه‌ای دیرینه دارد. هنر میناکاری بیشتر بر روی ظروف مس انجام می‌شود، ولی قابلیت اجرا بر روی ظرف‌های طلا و نقره را نیز دارد. از مزیت‌های کار بر روی طلا این است که طلا فلزی است که در هنگام ذوب شدن مینا اکسید نمی‌شود، به همین دلیل امکان اجرای طراحی با جزئیات را به صاحب کار می‌دهد و این در حالی است که مینا‌های مسی و نقره‌ای چنین امکان و کیفیتی را ندارد.

مینا از ترکیب اکسید‌های فلزات و چند نمونه نمک در حرارت حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد شکل می‌گیرد و رنگ‌های روی ظروف در گذر زمان و بر اساس دما به وجود می‌آید. امروزه اصفهان، پایتخت فرهنگی ایران، مرکز تولید آثار میناکاری است.

 

تعریف مینا کاری در لغت

مینا در لغت را می‌توان به معنای آسمان آبی معرفی کرد. میناکاری هنری است که توسط قلم طرح‌هایی بر روی ظروف مسی، نقره‌ای و طلایی کشیده می‌شود. رنگ پس زمینه‌ی آن رنگ‌های آبی، سبز و گاهی قرمز است که اگر با دیدی باز به این طرح‌ها نگاه کنیم برایمان یادآور آسمان آبی خواهد بود و به همین دلیل این هنر میناکاری نامیده می‌شود.

 

تعریف میناکاری در لغت نامه دهخدا

در فرهنگ دهخدا میناسازی یا میناکاری این گونه تعریف شده‌است:

نقاشی و تزیین فلزاتی همانند طلا، نقره و مس بوسیله رنگ‌های لعابدار مخصوصی که در حرارت بسیار زیاد پخته و ثابت شود.

 

تاریخچه‌ای از هنر مینا کاری

1- میناکاری قدمتی پنج هزارساله دارد و هنری ترکیبی از آتش، خاک و نقاشی است.

2- برخی از کارشناسان پس از تطبیق دادن میناکاری‌های بیزانس با میناکاری‌های ایران، به این نتیجه رسیده اند که میناکاری ابتدا در ایران شکل گرفته و سپس به دیگر کشور‌ها راه یافته است. البته قابل ذکر است که هنر میناکاری در اروپا نیز پیشینه‌ای طولانی دارد و انگشتر پیدا شده در قبرس که نقوش میناکاری روی آن وجود داشت، مربوط به سیزده سده پیش از میلاد است. همچنین مجسمه معروف زئوس که در یونان پیدا شده مربوط به پانصد سال قبل از میلاد است.

3- در پی جستجو‌های انجام شده در نهاوند یک جفت گوشواره پیدا شده که سبک زرگری آن به قرن هفتم تا هشتم پیش از میلاد مربوط می‌شود.

4- از دیگر مستندات موجود یک بازوبند قدیمی مربوط به دوران هخامنشیان است که با میناکاری تزئین شده است و اکنون این اثر باستانی در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شود.

5- این هنر در دوره‌ی سلجوقیان به اوج رسید و طراحی ظروف برنجی و میناکاری رواج پیدا کرد و به دیگر کشور‌ها نیز راه یافت. یکی از آثار ارزشمند باقی مانده از آن دوره «سینی آلب ارسلان» است که میناکاری بر روی نقره است و در موزه صنایع ظریفه بوستون نگهداری می‌شود. این اثر توسط استادی به نام «حسن الکاشانی» ساخته شده و نامش با خط کوفی بر روی آن حک شده‌است.

در دوره‌ی ساسانی در ارمنستان بشقاب‌هایی با طراحی مینا کشف شده است که این آثار در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می‌شوند و نمونه‌هایی از آثار باستانی هنر میناکاری ایرانی هستند. علاوه بر این‌ها آثاری از میناکاری در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ و موزه‌های انگلستان و فرانسه موجود است.

در زمان مغول‌ها فلز کاری و به دنبالش میناکاری دچار تغییراتی شد و سبک نوینی را در میناکاری به وجود آمد و تصویر‌ها و شکل‌هایی که مربوط به ظاهر و لباس درباریان ایرانی بود جایگزین شکل‌های عربی شد. پس از آن در دوره‌ی تیموریان کار بر روی فلز به شرقی‌ترین صورت خودش رسید.

در زمان صفویان میناکاری بر روی نقره انجام می‌شد و طرح‌های آن‌ها بزم در دبار، شکار و اسب سواری بود و پس از مدتی طرح‌های اسلیمی و ختایی به طرح‌ها اضافه شد و میناکاران بیشتر از رنگ قرمز استفاده می‌کردند.

در کتابی به نام «جغرافیای اصفهان» (چاپ ۱۳۵۶) در مورد یکی از چهره‌های مشهور هنر میناکاری اهل اصفهان چنین گفته‌اند که “آقا علی نقاش که همچون پدرش آقا باقر نقاش و میناساز برجسته‌ای بوده، در سال‌های پایانی پادشاهی محمد شاه قاجار درگذشت. دیگر استادان به نام آن دوره محمد باقر، میرزا بابا، احمد بوده‌اند”.

در دوره‌ی معاصر پس از دوره‌ی قاجار میناکاری برای مدتی نادر و کم فروغ شد. شکرالله صنیع زاده از هنرمندان به نام آن دوره توانست تا حدی هنر میناکاری را احیا کند به گونه‌ای که امروزه بسیاری از هنرمندان باتجربه و خوش‌ذوق در زمینه میناکاری روی طلا، به سبک دوره قاجار کار می‌کنند.

امروزه مینا کاری با طرح خانه بندی از رونق افتاده و مینای نقاشی رواج پیدا کرده است و مرکز هنر میناکاری را شهر اصفهان معرفی می‌کنند.

 

انواع رنگ‌هایی که در هنر میناکاری استفاده می‌شود

1- رنگ‌های گیاهی که در چیت‌سازی هم کاربرد دارند.

2- رنگ‌های معدنی که در نقاشی و هنر میناکاری به کار می‌رفتند.

3- رنگ‌های فلزی که روی شی کار می‌شود.

امروزه بیشتر از رنگ‌های شیمیایی در نقاشی‌ها استفاده می‌شود در حالی که در قدیم بیشتر از رنگ‌های گیاهی یا معدنی استفاده می‌شده است.

ابزار‌های مورد نیاز برای ساخت ظروف مینا

1- ورقه (طلا، نقره، مس، ورشو، آهن و برنج) به جهت چکش خواری بیشتر و اکسید نشدن در دمای ذوب مینا بیشتر از طلای ناب استفاده می‌شود.

2- هاون

3- ماده آبگینه‌ای مینا

4- کاغذ کپی

5- چکش

6- سندان

7- گیره

8- اره کمانی و اره فلز بر

9- قیچی فلز بر

10- قلم مو

11- رنگ (گیاهی، معدنی یا فلزی) که در مینای اصیل مینا‌های رنگین پودر شده که دمای ذوب نسبتاً پایینی از مینای زیرین دارند.

12- کوره

13- سیلیس، کربنات، سدیم، پتاسیم، آهک و قلعوسرب نیز از مواد شیمیایی مورد نیاز می‌باشند.

14- رنگ‌ها از ترکیب مواد شیمیایی متفاوتی بدست می‌آیند به این ترتیب که رنگ زرد از ترکیب آهن، اکسید کروم و قلع و رنگ قرمز با اضافه کردن براکس به کربنات سدیم و ترکیبات طلا و همچنین رنگ سبز از ترکیب کردن کرومات سرب با مس بدست می‌آید.

 

منبع: صنایع دستی اصفهان

  • 633

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...