•  09141234567
  •  DeltaDl.com@gmail.com

نرم افزار

موبایل

گرافیک

کتاب الکترونیکی

چند رسانه ای

نمونه سوال

مقالات

آشنایی با راز شگفت انگیز خلقت مورچه

برای مورچه ها فرقی نمی کند ما چه تصویری درباره شان داریم. اینکه ما ضعیف ترها و آنهایی را که «ریز » می بینم. مورچه بدانیم هیچ اهمیتی برایشان ندارد. آنها به عنوان موجوداتی با هوش، سختکوش، جنگجو، مسئولیت پذیر فداکار و البته بسیار قوی کار خودشان را می کنند. سراسر زندگی مورچه ها در کار و تلاش سپری می شود. شیوه زندگی مورچه ها از هرگونه ای که باشند تقریباً یکی است.

همه آنها از سرباز گرفته تا کارگر در خدمت جامعه و بقای همنوعان خود هستند. مورچه ها به عنوان موجوداتی منظم و اجتماعی توجه بسیاری از دانشمندان را به خودشان معطوف کرده اند. اما هنوز جزئیات زندگی راز آلودشان برای بشر آشکار نشده.

بگذارید داستان شگفت مورچه ها را با حدیثی از حضرت علی(ع) شروع کنیم که فرموده اند: « در آفرینش مورچه دقت کنید در اعضایی که برای این حیوان برای خوردن غذا و هضم آن قرار داده شده و آنچه درون این جثه کوچک گنجانده شده و آنچه در سر این حشره از چشم و گوش و اعضای دیگر موجود است اندیشه و تفکر کنید » حشره شناسان با مطالعه لاشه مورچه هایی که به صورتفسیل از میلیون ها سال قبل باقی مانده، توانسته اند به جزئیاتی از زندگی مورچه ها پی ببرند.

مهم ترین یافته آنها این است که وضع زندگی مورچه ها بعد از گذشت میلیون ها سال تفاوت زیادی نکرده، مورچه ها به اندازه ای قوی هستند که می توانند اشیایی را که چند برابر وزن خودشان است به آسانی حمل کنند.

شک نکنید که قوی ترین موجود خشکی همین مورچه های کوچکند. بدن مورچه از سه بخش اصلی سر، سینه و شکم تشکیل شده.

 در ناحیه سر، اعضای احساسی مانند مغز، چشم ها ، شاخک ها و دهان قرار دارد. موچه پنج چشم دارد که سه تای آن روی پیشانی و دوتای دیگر در طرفین سرش قراردارد. چشمانی که در طرفین سرشهستند از نوع چشم مرکبند. مورچه آرواره های نیرومندی دارد که به وسیله آنها دانه های خشک را خرد می کند و بارهای سنگین را به لانه می رساند.

دهان اغلب مورچه ها نقش یک سلاح دفاعی را دارد؛ تا اندازه ای که آنها به وسیله گاز گرفتن از خود دفاع می کنند. شاخک های مورچه یکی از اعضای به دردنخور اوست. چون وسیله استشمام بوهاست. شاخک ها به چند بند تقسیم شده اند که هر بند مخصوص استشمام یک نوع رایحه است. البته شاخک ها وسیله صحبت کردن مورچه ها هم هستند. حتماً دیده اید وقتی دو مورچه به یکدیگر می رسند، شاخک هایشان را به هم می زنند و مثل این است که با هم صحبت می کنند.

 

شهر مورچه ها

آنهاست. لانه آنها بی شباهت به یک شهر نیست و دارای راه ها، تقاطع ها و طبقات مختلفی است. هر طبقه ای در لانه مورچه ها مخصوص کار خاصی است برای همین درجه حرارت هریک از طبقات با دیگری فرق می کند. مورچه هم مثل زنبور عسل با روشی خاصی لانه خود را گرم یا سرد می کند. تعداد طبقات لانه مورچه گاهی به چهل طبقه نیز می رسد و هر طبقه تقریباً پنج میلیمترارتفاع دارد که قطر دیوارها حدود یک میلیمتر است.

 مورچه ها حتی شب ها هم در خارج از لانه دست از کار نمی کشند. با این حال کارهایی که در لانه انجام می دهند، بسیار بیشتر از جنب و جوش آنها در خارج از لانه است. چیزی که ما نمی توانیم ببینیم. جالب است بدانید اگر مورچه ها را از لانه خود بیرون کنند مواد غذایی ای که ذخیره کرده اند فاسد می شوند. اما با حضور آنها در لانه، مواد غذایی فاسد نمی شوند.

تعدادی از مورچه ها که دارای آرواره های نیرومندی هستند گندم و بقیه خوراکی ها را تبدیل به آرد کرده و در مخازن مخصوصی ذخیره می کنند تا در فصل زمستان از آنها استفاده شود. مورچه ها دانه های گندم را از وسط به دو نیم می کنند تا با رسیدن رطوبت سبز نشوند ولی دانه های خربزه را به جای نصف کردن به چهار قسمت تقسیم می کنند چرا که تخم خربزه را اگر به دو قسمت تقسیم کنند، باز هم قابلیت سبز شدن دارد و به محض تماس با آب سبز خواهد شد و لانه شان را از بین خواهد برد.

تعدادی از مورچه ها مامور نگهداری از نوزادان هستند. آنها به قدری با شوق این کار را انجام می دهند که در موقع حمل و نقل اگر دو پای عقب آنها را قطع کنند باز هم از نوزاد دست برنمی دارند و با تلاش او را به وسیله شاخک های خود حمل می کنند تا به جای مطمئنی برسانند.

 

سوره نمل 

بیست و هفتمین سوره قرآن کریم نمل یا همان مورچه است. نام سوره از آیه 18 گرفته شده. معاد و حیات پس از مرگ، داستان پنج تن از پیامبران الهی داستان حضرت سلیمان(ع) و ملکه سبا، سخن گفتن هدهد و دیگر پرندگان با حضرت سلیمان(ع) و حرف زدن با حشراتی مثل مورچه از مهم ترین موضوعات مطرح شده در سوره نمل است. این سوره 94 آیه ای در مکه نازل شده و قبل از سوره شعراء قرار دارد.

 

خودکشی مورچه ها

«مارپیچ مرگ » یکی از عجیب ترین مناظر طبیعی است که مورچه ها با گرفتار شدن در آن راه خلاصی نداشته و تا زمان مرگ در یک مسیر مدور حرکت می کنند. بیشتر مورچه ها از حس بینایی برای مسیریابی و حرکت استفاده کرده اما برخی از مورچه ها مانند مورچه های شکارچی فاقد بینایی هستند و از حس بویایی برای مسیریابی استفاده می کنند.

آنها هنگام حرکت در پشت سر یکدیگر از مواد شیمیایی مخصوصی به نام «فرمون » برای مسیریابی استفاده می کنند و زمانی که مورچه حس بویایی خود را از دست بدهد، در «مارپیچ مرگ » گرفتار خواهد شد و آنقدر در این مسیر مدور حرکت می کند تا از خستگی از پا درآید. بزرگ ترین مارپیچ مرگ کشف شده برای مورچه ها 1200 پا ( 365 متر) قطر داشته مورچه ها بیش از دو ساعت و نیم در این گرداب مرگ سرگردان شده بودند.

  • 606

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخ و ساعت

  • مناسبت های روز:

نظرسنجی ها

دوست دارید سایت ما بیشتر چه مطالبی منتشر کند؟

مشاهده نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...